Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Inne zwierzęta > Leśnik nie mógł przejść obojętnie obok daniela. Jego poroże utknęło w drucie
Antonina Zborowska
Antonina Zborowska 22.03.2024 10:17

Leśnik nie mógł przejść obojętnie obok daniela. Jego poroże utknęło w drucie

uwięzione dzikie zwierzę
Fot. facebook.com/ Nadleśnictwo Przedborów, Lasy Państwowe

Do groźnej sytuacji doszło na terenie Nadleśnictwa Przedborów. Leśniczy podczas spaceru ze swoim synem natknął się na zaplątanego w drucianą siatkę osobnika. Uwięzione zwierzę czekała długa i pewna śmierć. Leśniczy nie wahał się ani chwili mimo ogromnego ryzyka. 

Praca leśniczego wymaga wielu umiejętności

Praca leśniczego, to zajęcie dla ludzi z powołaniem. Najczęściej wybierają ją osoby, które dobrze czują się, przebywając na świeżym powietrzu z dala od miejskiego zgiełku. Nie jest to jednak tak lekka i przyjemna praca, jak mogłoby się wydawać. Dobry leśniczy musi posiadać ogromną wiedzę z zakresu rozpoznawania i ochrony gatunków, których na terenie całego lasu jest ogromna ilość. Zwracać uwagę czy rośliny i zwierzęta nie chorują oraz być sprawnym fizycznie. Część obowiązków jest bowiem związana ze sprzątaniem lasu, co wymaga sporo siły.

Odpowiedzialny leśnik ma świadomość, że jest opiekunem lasu i jego mieszkańców. Leśniczy pracujący w Nadleśnictwie Przedborów (woj. wielkopolskie) udowodnił, że los dzikich zwierząt nie jest mu obojętny. Mimo ogromnego ryzyka podjął się uratowania uwięzionego daniela. Zwierzę, choć wyczerpane siłowaniem się z pułapką pokazało swoją dziką naturę. 

W zderzaku utknęło drapieżne zwierzę. Policja musiała uważać jak nigdy wcześniej Po czym poznać, że kot choruje na FIP? Te objawy powinny wzbudzić twoją czujność

Bezbronne zwierzę w potrzasku

Podczas zwykłego spaceru po polach leśniczy Mariusz wraz ze swoim synem natknęli się na potrzebujące pomocy zwierzę. Poroże osobnika splątane było kawałkiem metalowej siatki, która zaplątała się w drzewa. Uwięziony samiec daniela szarpał ile sił, pułapka jednak nie chciała puścić. 

Leśniczy widząc zdarzenie, od razu przystąpił do akcji. Dzikie zwierzę mogło wyrządzić mu ogromną krzywdę potężnym porożem i kopytami. Mimo ryzyka Pan Mariusz nie mógł pozwolić, aby bezbronne zwierzę konało w męczarniach. Uwięzione w ten sposób było skazane na pewną i długą śmierć z powodu braku wody i pożywienia. 

Wiedza leśniczego okazała się bezcenna

Doświadczony leśniczy wiedział, co robić. Z walącym ze stresu sercem przygniótł do ziemi głowę daniela tak, aby swobodnie móc odplątać kawałki metalowego drutu. Na koniec pozostała jedynie decyzja jak puścić dzikie zwierzę w taki sposób, aby nie oberwać w podzięce rogiem lub kopytem. Na szczęście cała akcja leśniczego przebiegła pomyślnie. I piękne osobnik odzyskało wolność. 

Internauci nie kryli dumy i zachwytu nad działaniem odważnego leśnika. Pan Mariusz został okrzyknięty bohaterem. Mieszkańcy okolicznych wiosek i miast mogą być dumni, że ktoś taki sprawuje pieczę nad tamtejszą leśną fauną i florą.

  • “Podziwiam Państwa pracę, wyrazy szacunku. Jaką wiedzę musi się posiadać, by odnaleźć się w takiej sytuacji”,
     
  • “Wielki szacunek za okazane serce i ratunek tego pięknego daniela. Dobro wraca z podwójną siłą, czego serdecznie Panu życzę”,
     
  • “Piękna postawa. Do wyróżnienia!!!”.

 

Źródło: facebook/ Nadleśnictwo Przedborów, Lasy Państwowe