Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Inne zwierzęta > Walka i dominacja to dopiero początek. Tak wyglądają gody żmij
Antonina Zborowska
Antonina Zborowska 30.05.2024 09:28

Walka i dominacja to dopiero początek. Tak wyglądają gody żmij

taniec godowy żmii
fot. youtube.com/ tatryodreki

Gody żmij to niezwykłe zjawisko, które fascynuje zarówno przyrodników, jak i miłośników natury. W czasie tych rytualnych potyczek samce walczą o względy samicy, a zwycięzca otrzymuje upragnioną nagrodę, podczas gdy przegrany musi obejść się smakiem. O zwyczajach tych niezwykłych zwierząt opowiedział specjalista Tomasz Pasierbek z Babiogórskiego Parku Narodowego. 

Niezwykłe walki w świecie zwierząt

Walki samców o samice to zjawisko obserwowane w świecie zwierząt, które ukazuje surową stronę natury. W czasie tych pojedynków zwierzęta rywalizują o prawo do rozmnażania się, prezentując swoją siłę, zręczność i determinację. Te widowiskowe starcia nie tylko decydują o tym, który z osobników zdobędzie względy partnerki, ale również odgrywają kluczową rolę w selekcji naturalnej, promując cechy korzystne dla przetrwania danego gatunku. 

Gody żmij, które odbywają się późną wiosną i początkiem lata, są fascynującym, bezkrwawym spektaklem. Węże toczą ze sobą zaciekły pojedynek, walcząc o względy samicy. Wygrany zdobywa towarzystwo upatrzonej przez siebie partnerki. Tomasz Pasierbek z Babiogórskiego Parku Narodowego w rozmowie z dziennikarką Polsat News opowiedział o tym wyjątkowym czasie ważnym dla żmij zygzakowatych. 

Jakie są matki świata zwierząt? Nie wszystkie kochają dzieci jednakowo Znalazł porzucone kocięta. Nie mógł zignorować notatki pozostawionej na kartonie

Żmije lubią wygrzewać się na słońcu. W maju rozpoczynają swoje gody

Żmije budzą wśród wielu ludzi odrazę i niepokój, bowiem gatunek ten jest jedynym jadowitym wężem występującym w Polsce. W maju i czerwcu, kiedy odbywa się ich sezon godowy, można spotkać je na swojej drodze znacznie częściej. Większość z nich jednak podczas kontaktu z człowiekiem woli wybrać drogę ucieczki niż próbować wgryzać się w łydkę

Żmije można zauważyć, można na nie wpaść i to właściwie ku zaskoczeniu turystów już od dolnych partii szlaku, aż po sam szczyt. O spotkaniach ze żmiją donoszą turyści, ale rzadko kiedy dochodzi do wypadków i bliższego kontaktu z wężem - odpowiada na pytanie dziennikarki Polsat News pracownik Babiogórskiego Parku Narodowego.

gody żmij
fot. facebook.com/ Babiogórski Park Narodowy

Pracownikowi udało się sfotografować w pobliżu szlaku niezwykły taniec węży. Samce żmii zygzakowatej walczyły o względy wypatrzonej w zaroślach samicy. Pojedynek u tych gadów opiera się w dużej mierze na sile i sprycie. Osobniki, choć posiadają ostre zęby jadowe, nie zadają sobie nawzajem ran. 

Walki samców są bezkrwawe. Przegrany zostaje przyciśnięty do ziemi i potem odpełza. Wygrany cieszy się towarzystwem partnerki - wypowiada się w rozmowie z Polsat News Tomasz Pasierbek. 

Czy jad żmii jest dla nas niebezpieczny?

Samice żmij osiągają dojrzałość płciową po przekroczeniu 50 centymetrów długości ciała. Wyjątkowo to nie wiek ma tutaj znaczenie, a rozmiar. W tracie trwania ciąży nie przyjmują pokarmu i potrafią stracić nawet ⅓ masy swojego ciała, dlatego z początkiem wiosny, po przebudzeniu z zimowego snu, węże tak aktywnie poszukują pożywienia. Większość samic rozmnaża się tylko raz przez całe swoje życie.

Choć taniec węży może wydać się fascynujący, to spacerując po górach lub lasach i innych mocno nasłonecznionych obszarach, powinniśmy zachować szczególną ostrożność. Żmije, choć jako główną formę obrony wybierają ucieczkę, to w poczuciu zagrożenia mogą zaatakować. Ich jad jest dla nas niebezpieczny, a dla czworonogów, osób starszych i dzieci śmiertelny. 

Tagi: Wąż Gady Lasy