Pochodzą zza oceanu, ale coraz częściej spotykamy je w naszych domach. Wlatują do mieszkań, wydając przy tym brzęczące dźwięki, a zaatakowane mogą ukłuć. Jesienią stają się częstymi gośćmi w naszych domach, a wokół siebie roztaczają nieprzyjemną, cuchnącą aurę. Co zrobić, kiedy znajdą się w naszym domu? Czy mamy powody do obaw?
Piękna pogoda zachęca do spacerów na łonie przyrody. Niestety, w okresie wiosny i jesieni wysoką aktywnością wykazują się wyjątkowo denerwujące stworzenia. Chodzi o maleńkie owady, strzyżaki sarnie. Pomimo swoich niepozornych gabarytów, potrafią one dotkliwie gryźć. Leśnicy podpowiadają, jak zniechęcić te istoty do zbliżania się do człowieka.
Leśnicy z Nadleśnictwa Gniewkowo (woj. kujawsko-pomorskie) ujawniają nagranie, które udowadnia, że nadchodząca jesień czająca się tuż za rogiem, to czas, w którym nie tylko jeleniom zbiera się na amory. Miłość kwitnie w lesie również u innych, co zarejestrowała zamontowana tam fotopułapka.
Jesień to pora wielkich zmian w przyrodzie. Zżółknięte liście spadają z drzew, ptaki odfruwają na zimę, a na leśnym runie wyrastają grzyby. Nie można pominąć też jednego z najbardziej spektakularnych zjawisk, które można zaobserwować w polskich lasach. Wrzesień wyznacza czas, kiedy dzikie zwierzęta rozpoczynają swój bardzo głośny okres godowy.
Leśnicy z Ustrzyków Dolnych (woj. podkarpackie) ostrzegają – w lasach zaroiło się od groźnych owadów. Ich zwiększona aktywność jest uwarunkowana nawracającymi upałami. Bliskie spotkanie z tymi owadami może skończyć się bolesnym użądleniem, a w najgorszym wypadku może kosztować nawet życie. Wystarczy zachować podstawowe środki ostrożności, żeby nie paść ich ofiarą. Według leśników najczęstszą przyczyną ataku jest nieuwaga człowieka.
Tatry to bez dwóch zdań jedno z najpiękniejszych miejsc w Polsce do podziwiania widoków. W szczególny zachwyt turyści popadają zazwyczaj na szczytach gór lub podczas drogi na nie, także choćby w wagonikach kolejki linowej. Okazuje się, że prawdziwi szczęściarze mogą dostrzec coś, co zdecydowanie należy zaliczyć do niecodziennych obserwacji. Tak też stało się ostatnio podczas wjazdu na Kasprowy Wierch.
Zaskakujące wieści z Nadleśnictwa Kędzierzyn (woj. warmińsko-mazurskie)! Pojawienie się majestatycznej istoty w okolicznych lasach rozpala wyobraźnię miłośników przyrody. Sezon na grzyby staje się ekscytujący, ale czy możesz czuć się bezpiecznie obok tego imponującego stworzenia? Odkryj, jak unikać niebezpieczeństwa i cieszyć się spotkaniem z tą tajemniczą istotą w bezpieczny sposób!
To naprawdę nie jest żart! Najnowszy film udostępniony przez Lasy Państwowe rozpala wyobraźnię i stawia pod znakiem zapytania wszystko, co myśleliśmy o naszych rodzimych lasach. Na nagraniu można zobaczyć coś, czego nikt się w Polsce nie spodziewał – kangura! Tak, dobrze przeczytaliście – prawdziwego kangura biegającego po polskim lesie. Jak twierdzili przedstawiciele Lasów Państwowych, nikt nie miał pojęcia, skąd on się tam wziął. To absolutnie zdumiewające i tajemnicze wydarzenie, ma jednak racjonalne wytłumaczenie.
Mieszkańcy Mazowsza byli zdziwieni, kiedy dostali tajemnicze wiadomości. Tym razem Alert RCB nie ostrzegał ich przed burzą czy wichurą, a przed… szczepionkami. Akcja przeciwdziałająca wściekliźnie u szczególnie narażonych na chorobę lisów sprawiła, że pojawiło się wiele pytań. W rozesłanej masowo wiadomości zabrakło jednej ważnej informacji – jak wygląda szczepionka dla lisów? Uważaj w trakcie spaceru z psem, nie pozwól mu do niej podejść.
Dariusz Dziektarz udał się na spacer do krakowskiego lasu, jednak zamiast cichej przyrody, czekał go widok jak z horroru. Pokryte szarą siecią drzewa i zawieszone na nich tajemnicze kule wielkości pięści mrożą krew w żyłach. Chociaż wyglądają jak na pokryte pajęczą siecią, za ten fenomen odpowiada zupełnie inny gatunek. “To wyrok śmierci” – pisze pracownik Lasów Państwowych.
Niepohamowana radość wśród leśników z Puszczy Bydgoskiej. Przy użyciu fotopułapki udało się uchwycić na nagraniu dzikie zwierzęta. Specjaliści podejrzewali, że nie żyją, a tymczasem rosną jak na drożdżach, stawiając swoje pierwsze kroki w dorosłość. Spotkanie z nimi w lesie nie należy do najprzyjemniejszych doświadczeń, jednak te stworzenia zasługują na nasz szacunek i protekcję, szczególnie, że przez działalność człowieka ich populacja ulega zdziesiątkowaniu.
“Nagranie jedno na milion. Niezwykle trudne do zarejestrowania” – tak pisze o filmie z fotopułapki jego autor, Dawid Popończyk, prowadzący kanał “Leśny Kawaler” w serwisie YouTube. Udało mu się uchwycić wyjątkową scenę kąpieli, która zachwyciła komentujących. Miłośnicy przyrody rozpływają się nad niesamowitym nagraniem udostępnionym przez “Życie Częstochowy”.
Sezon na grzyby uważamy za rozpoczęty. Coraz więcej pasjonatów wybiera się na łowy do lasu. Często zamiast z grzybami, wychodzą stamtąd z dziwniejszymi odkryciami. Tak było też w przypadku pani Jagody, która na swojej drodze spotkała wyjątkowe organizmy określane "czymś pomiędzy rośliną a zwierzęciem”. Ich widok potrafi przerazić niejednego spacerowicza.
Nadleśnictwo Choczewo podzieliło się nagraniem, które uchwycili za pomocą ukrytej kamery. Na sprytnie ustawioną pułapkę złapał się samiec jelenia, określany bykiem. “Jeszcze chwila i wytrze swoje poroże” – zapowiadają leśnicy, przypominając o tym, co czeka nas na przełomie września i października.
Nikt nie ma najmniejszych wątpliwości, że lasy kryją wiele tajemnic. Już nie raz, zwłaszcza po zmroku fotopułapki uwieczniały sytuacje, o jakich leśnikom się nawet nie śniło. Tym razem leśniczy z Nadleśnictwa Baligród udał się na przechadzkę między drzewami i sfotografował coś, co wzbudziło zainteresowanie wśród internautów.
Burzowa pogoda zachęciła grzybiarzy do pójścia do lasu. Podczas gdy jedni wracali z pustymi rękoma, inni mieli kosze pełne cennych okazów. Kobieta z Mazur liczyła, że grzybobranie skończy się dla niej owocnie. Jeszcze nie wiedziała, że spotka na swojej drodze coś znacznie rzadszego niż grzyby.
Lasy Państwowe podzieliły się przerażającym nagraniem prosto z lasu. Na wideo widać larwy owadów stłoczone na ściółce leśnej, przykrywające podłoże gęstym dywanem. “Nie oglądać do końca!” – podpisali filmik leśnicy. Wideo działa na wyobraźnię, przerażeni internauci pytają: “Tam są zwłoki?”.
Dzikie koty, to zwierzęta, które potrafią zaprzeć dech w piersi. Każdy gatunek ma w sobie coś wyjątkowego i tajemniczego. Większość spotkań z tego typu zwierzętami, niestety, ogranicza się do wizyt w zoo. Jednak okazuje się, że podczas leśnych wypraw również można natknąć się na dzikiego kota. Szczególnie duże szanse na to są teraz, w okresie odchowu młodych. Ogromne szczęście miał jeden z pracowników Lasów Państwowych. Leśniczemu, Medardowi Bajlakowi z Nadleśnictwa Resko udało się spotkać rozbrykaną rodzinę rysi. Co więcej, udało mu się nagrać nietypowe zachowanie zwierząt.
Miłośnicy pieszych wędrówek po lasach niewątpliwie niejednokrotnie spotkali choć raz dzikie zwierzę, które bacznie śledziło ich każdy krok lub w popłochu uciekło, gdy tylko zauważyło, że na jego terenie pojawił się człowiek. Jednakże widząc jelenia z takimi rogami, większość spacerowiczów sama wzięłaby nogi za psa. Leśnicy wyjaśniają, skąd u tych mieszkańców lasu bierze się "krwawe poroże". Trzeba przyznać, że wygląda jak z horroru.
Wypoczywające na Mazurach dzieci stanęły przed nie lada wyzwaniem, kiedy w trakcie zabawy znalazły szczenię wilka. Nie zawahały się ani przez chwilę i natychmiast pobiegły po pomoc. Dzięki bohaterskiej akcji ratunkowej maluch wrócił do swojej watahy, a dzieci stały się bohaterami.
Beatrice codziennie dokarmia jelenie kukurydzą. Zwabionym jedzeniem zwierzętom robi dziesiątki zdjęć. Kiedy wróciła do domu po jednej z takich sesji, jedno zdjęć wzbudziło w niej ogromne zdumienie. Nie wierzyła, co udało jej się uchwycić. Takiego jelonka jeszcze nie widziała.
Spotkanie z dziką przyrodą może przerazić niejednego miłośnika natury. Dlatego warto wiedzieć jak najwięcej o niebezpieczeństwach czyhających na nas w lesie. Nierzadko wiedza o mieszkańcach, których możemy spotkać w trakcie spacerów, jest na wagę złota. Dlatego Nadleśnictwo Złoty Potok postanowiło pokazać, co wychodzi z częstochowskich lasów.
Mężczyzna spacerował z psem, kiedy natknął się na swojej drodze na niecodzienny widok. Leśna ściółka przed nim wydawała się poruszać. Po chwili szoku zrozumiał, że ukrywają się w niej jadowite węże. Były nie do odróżnienia od liści i gałęzi, w których się ukryły. Spacerowicz natychmiast chwycił za telefon.
Ostatnie upały to tylko przedsmak tego, co czeka nas w przyszłości. Przez zmiany klimatyczne i rosnące temperatury, ekosystemy ulegają gwałtownym zmianom. Leśnicy pokazują skutki ostatnich upałów – do tych lokatorów trudno będzie się przyzwyczaić, chociaż ich liczba ma rosnąć. “Oczywiście należy zachować ostrożność”.
Grzybiarze popędzili do lasu, a wraz z nimi psy tropiące. Specjalnie szkolone od okresu szczenięcego zwierzęta z łatwością potrafią wyniuchać kulinarny “Święty Graal grzybiarzy” występujący głównie na południu Europy, choć w Polsce również można je spotkać. Stawka jest bardzo wysoka – kilogram trufli potrafi kosztować nawet 3 tys. zł. Te drogocenne grzyby rosną pod ziemią w polskich lasach i bardzo możliwe, że kiedyś sam je ominąłeś.
Lasy Polskie ponownie podzieliły się ciekawostkami ze świata przyrody. Tym razem leśnicy pokazują nagranie, na którym król polskich lasów zaszczycił człowieka swoją obecnością. Zwierzę nie uciekało, spokojnie zniosło obecność nieznajomych. Mimo że ryś prowadzi nocny i skryty tryb życia, szczęśliwym trafem został dostrzeżony w świetle dziennym.
Przechadzając się po lesie w lipcu i sierpniu, można natknąć się na dziwne wiszące instalacje. Lasy Państwowe we wpisie na Facebooku postanowiły oświecić zdezorientowanych miłośników przyrody. Wyjaśnili, czym właściwie są te osobliwe konstrukcje. Okazuje się, że bez nich bory sosnowe mogłyby nie przeżyć.
Lasy są pełne interesujących zwierząt. Nie da się ukryć, że niektóre z nich mogą wzbudzać strach, a nawet przerażenie w osobach, które się na nie natkną. Paweł Ogorzały - leśnik z Nadleśnictwa Cisna udostępnił w sieci zdjęcie, na którym pokazał, co udało mu się wypatrzeć pośród pokrzyw. Ten widok może sprawić, że pojawi się gęsia skórka!