Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Inne zwierzęta > Tak wygląda leśna miłość. Kamera nagrała zaloty rysia
Antonina Zborowska
Antonina Zborowska 14.03.2024 13:35

Tak wygląda leśna miłość. Kamera nagrała zaloty rysia

rysie gody
Fot. facebook.com/ Mazurskie Krajobrazy

Rysie w marcu rozpoczynają swoje gody. Nic więc dziwnego, że budząca się do życia wiosna niczym strzała amora dosięgła leśnego dzikiego kota. Samiec długo nawoływał upragnionej samicy. Jego donośne miauczenie aż przyprawia o dreszcze. Na wybrankę na całe szczęście też podziałało. Fotopułapka zarejestrowała rysią miłość.

Rysie gody

Na koniec lutego i początek marca przypada szczyt aktywności godowej rysi. Zwierzęta stają się wtedy wyjątkowo ruchliwe, gdyż poszukują partnerów. Zwłaszcza samce starają się pilnować dni płodnych u swoich sąsiadek, których terytorium przylega do włości dorosłego, męskiego rysia.

Zdobycie samicy nie jest jednak łatwym zadaniem. Oprócz przemierzania ogromnej ilości kilometrów trzeba się jeszcze wykazać talentem. Samiec rysia nagrany pozostawianą przez leśników kamerą pokazał, co potrafi. 

Dzikie zwierzę w centrum Wrocławia. Zgubiło się wśród kamienic Czy kuweta dla psa to dobry pomysł? Tego rozwiązania lepiej nie nadużywać

Wytrwały samiec odnalazł swoją miłość

Fotopułapka zarejestrowała niesamowite zdarzenie. Z powodu ich niewielkiej liczebności, rysia w lesie spotkać jest niezwykle trudno. Leśnicy mieli jednak szczęście, bo udało im się nagrać nie tylko przechadzającego się osobnika, ale również zarejestrować jego zaloty. Nawoływanie samca zostało docenione. Na filmie możemy zobaczyć, że u jego boku pojawiła się upragniona partnerka.

Komentujący wideo ludzie nie mogli się nachwalić dżentelmeńskiego zachowania dzikiego kota. Niektórzy pierwszy raz usłyszeli jakie dźwięki potrafi wydać z siebie to niesamowite stworzenie. Inni zwracają uwagę na wytrwałość samca i cieszą się, że w mazurskich lasach pojawią się niebawem małe rysie. 

  • “Piękne, majestatyczne koty i ten nawołujący odgłos. Boskie!”,
  • “Super nagranie, pierwszy raz w życiu słyszałam głos rysia”,
  • “Coś wspaniałego, wreszcie mu się udało!”,
  • “To wołanie jest jedyne w swoim rodzaju. Gratulacje, uchwycić ten moment to wielka sztuka”.

Rysia miłość trwa krótko

Ze względu na ogólnie samotniczy tryb życia, rysie płci przeciwnej spotykają się ze sobą tylko raz w roku — na wiosnę. W tym czasie koty intensywnie wędrują, znaczą teren i głośno się nawołują. Donośne miauczenia i warczenia można usłyszeć z odległości kilkuset metrów. A wszystko po to, aby znaleźć idealnego partnera. Samice w przeciwieństwie do samców potrafią nawet toczyć walki o wybranka. 

Gdy zakochany ryś upatrzy sobie wymarzony cel, to nie odstępuje od wybranki swego serca przez trzy dni. Można powiedzieć więc, że w tym czasie żyje tylko miłością, bo nawet nie poluje. Po upłynięciu romantycznych chwil czar pryska i ryś porzuca swoją partnerkę na cały, długi rok. 

Źródło: lasy.gov.pl