Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Inne zwierzęta > Fotopułapka nagrała wyjątkową scenę przy paśniku. W roli głównej jeleń
Antonina Zborowska
Antonina Zborowska 06.03.2024 09:38

Fotopułapka nagrała wyjątkową scenę przy paśniku. W roli głównej jeleń

zrzucanie poroża
Fot. tiktok.com/zrzuto.maniak

Choć to niezwykłe zjawisko dzieje się każdej wiosny, mało komu udało się zaobserwować je na własne oczy. Na całe szczęście nagranie z fotopułapki pokazało krok po kroku przebieg zdarzenia. Internauci szybko zauważyli, że nawet sam jeleń wyglądał, jakby był zaskoczony, że to już.

Wiosna to szczególny czas dla jeleni

Wraz z pierwszymi oznakami wiosny wybieramy się na leśne spacery. Podczas pieszych wędrówek możemy natknąć się na ciekawe znaleziska. Obudzone do życia ciepłymi promieniami słońca leśne zwierzęta pozostawiają wiele śladów swojej obecności. Niektóre z nich są bardzo cenne, a znalezienie ich zajmuje poszukiwaczom nawet parę lat.

Wiosną jelenie — byki dokonują tak zwanego zrzutu. To moment kiedy zwierzęta pozbywają się swoich rogów. Mimo iż poroże wydaje się solidne, to sam moment zrzutu dzieje się na tyle szybko, że ciężko go zaobserwować. Na całe szczęście z pomocą przychodzą nam nagrania z leśnych fotopułapek. 

Zabierz z kuchni i wysmaruj siebie oraz zwierzęta. Kleszcze już się nie zbliżą Psy pasterskie cudem ocalały. Właściciel chciał je uśpić z kuriozalnego powodu

Nawet jeleń był zaskoczony rozwojem sytuacji

Na zamieszczonym w sieci nagraniu możemy zaobserwować, jak kilka osobników buszuje nocą, konsumując smaczne kąski przy paśniku. Jeden z jeleni z okazałym porożem postanawia przegonić drugiego osobnika, a wykonując gwałtowny ruch, gubi jeden z rogów. Po reakcji zwierzęcia można domyślić się, że jest równie zaskoczony co oglądający nagranie internauci.

Obserwując okazałe poroże niektórych osobników, możemy myśleć, że jelenie budują je latami. Do wymiany rogów dochodzi jednak każdej wiosny. Podczas zrzucenia go na głowie samca powstaje rana, ale na całe szczęście szybko się zarasta i pokrywa skórą z delikatnymi włoskami. Nowe poroże początkowo pokryte jest skórą, tzw. scypułem, który jest bardzo unerwiony i unaczyniony. W okresie wzrostu rogi jelenia są mocno wrażliwe na bodźce i ból. Z czasem kiedy zaczyna kostnieć, nerwy zanikają. 

Od momentu zrzucenia poroża do zakończenia jego wzrostu mija ponad 3 miesiące. U niektórych jeleni tempo powstawania poroża jest zdumiewające. W ciągu doby ich rogi potrafią urosnąć nawet o 1,5 cm. 

Poszukiwacze rogów zagrażają zwierzętom

Marzec i kwiecień to czas, kiedy w lesie można spotkać nie tylko dzikie zwierzęta. Poszukiwacze "rogów" pojawiają się w lasach w ogromnych ilościach. W rejonach gdzie występuje dużo zwierzyny, trwa intensywny sezon dla poszukiwaczy. Pieszo, rowerem, czasem nawet zmotoryzowani, przemykają pomiędzy drzewami, tropiąc i goniąc jelenie — byki. Czasami bardzo długo nękają wytropione stado, strasząc je w nadziei, że uciekające w panice zwierzęta zgubią upragniony skarb.

Takie działanie przeszkadza zwierzętom w żerowaniu i upragnionym odpoczynku. Powoduje, że zestresowane ciągłą ucieczką jelenie niszczą uprawy i młode drzewka oraz są narażone na kolizje z samochodami. Prześladowanie zwierząt jest okrutnym zjawiskiem i podlega bezwzględnej karze. I choć Straż Leśna robi co w ich mocy, aby zapobiec takim działaniom, to niestety każdej wiosny obserwują z niepokojem narastający proceder.

Źródło: lasy.gov.pl