Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Psy > Dlaczego pies drapie, zanim ułoży się do snu? Powody nie są oczywiste
Ewa Matysiak
Ewa Matysiak 25.12.2020 01:00

Dlaczego pies drapie, zanim ułoży się do snu? Powody nie są oczywiste

Pies na kanapie
unsplash/ Alp Ancel

Dlaczego pies drapie legowisko, zanim uda się w objęcia Morfeusza? Wydawałoby się, że to pytanie przywodzi na myśl dosyć oczywistą odpowiedź. Czy nasze czworonogi robią to wyłącznie dlatego, gdyż chcą umościć sobie miejsce do spania? Otóż okazuje się, że wcale nie jest to jedyny powód tego zagadkowego zachowania.

Dlaczego pies drapie przed snem?

Poprawianie legowiska to częsty rytuał, który większość psiaków regularnie praktykuje, zanim finalnie ułoży się do spania. Dla większości opiekunów tych zwierząt takie przygotowania wydają się niepotrzebne, zważając na to, jaki bałagan powstaje wskutek przekopywania psiego legowiska. Mogą oni zachodzić w głowę, jakim cudem spanie w takich warunkach może sprawiać ich milusińskich jakąkolwiek przyjemność. 

Zwierzaki lubią ugniatać miejsce, w którym zamierzają odbyć drzemkę. Robią to zarówno psy, jak i koty. Dodatkowo potrafią nawet przez kilka minut skrobać pazurami w materac, dywan czy nową sofę ku przerażeniu innych domowników. To, co w optyce ludzi wydaje się być ewidentnym niszczeniem mienia, dla czworonogów jest podyktowanym instynktem obowiązkiem i przeciwdziałaniem niebezpieczeństwu.

Co jest bezpośrednim powodem kopania w posłaniu u psów? Zacznijmy od tego, że psy nie zawsze mieszkały pod jednym dachem z człowiekiem. Wcześniej ich rolą było pilnowanie podwórza i alarmowanie właścicieli, gdy na horyzoncie zjawił się nieznajomy. Nie miały co liczyć na takie luksusy, jak wygodna poduszka czy nawet miejsce obok opiekuna na łóżku.

W tamtym czasie psiaki przygotowywały sobie naturalne legowisko wśród traw, dlatego często skrobały pazurami, deptały i chodziły w kółko, aby uzyskać optymalnie najwygodniejsze podłoże do spania. Drzemanie w dołkach było najlepszym wyjściem, kiedy temperatury na zewnątrz zaczynały gwałtownie spadać. 

Zachowanie to na stałe zakorzeniło się w psiej psychice, pomimo tego, że obecnie zdecydowana większość udomowionych zwierząt żyje - jak sama nazwa mówi - w domu. Zwyczaj drapania łapami w miejscu, które pupil obierze sobie za punkt odpoczynku, jest rezultatem pierwotnych instynktów. Możemy go nadal obserwować u psów mieszkających w ogrodach.

Czy należy ganić psa za drapanie?

Znając powody, dla których zwierzaki nie mogą się powstrzymać od przekopywania legowiska, możemy poniekąd zrozumieć, że z naturalnym instynktem bardzo ciężko wygrać. Pomimo tego, chyba żaden opiekun nie ucieszyłby się, gdyby zauważył, że meble kupione za ciężko zarobione pieniądze uległy zniszczeniu tylko dlatego, że psiak chciał się wygodnie wyspać.

Czy powinniśmy upominać pupili w sytuacji, gdy rytuał drapania materiałów wymyka się spod kontroli? Przede wszystkim powinniśmy od samego początku przyzwyczaić psa do spania na własnym posłaniu, aby nie narażać innych mebli na ewentualne zniszczenia. Zwierzak powinien wiedzieć, gdzie znajduje się jego miejsce i nie łamać przyjętych w domu zasad.

Warto również zastanowić się, czy istnieją inne przyczyny maniakalnego kopania w legowisku. Być może problemem jest dyskomfort spowodowany niewygodnym i źle dobranym posłaniem. W tej sytuacji należy dokładnie rozważyć, czy nowe "łóżeczko" nie powinno znaleźć się na liście zakupów. 

Zobacz zdjęcie:

Źródła: psy.pl