Naukowcy odkryli nowy gatunek ssaka w Afryce. Nie tylko jest uroczy, ale potrafi też śpiewać
Nowy gatunek ssaka z rodziny góralkowatych stał się przełomowym odkryciem naukowców pracujących na fińskim uniwersytecie w Helsinkach. Ekipa badawcza przemierzająca afrykańskie lasy w poszukiwaniu nocnych zwierząt natknęła się na tajemnicze stworzenie przypadkiem. Precyzyjniej rzecz ujmując, została zwabiona przez jego interesującą "pieśń".
Poznajcie nowy gatunek ssaka z Afryki
Pomimo ciągle napływających wieści ze świata dotyczących zmniejszania się populacji zwierząt, a nawet zanikania całych gatunków wskutek ludzkiej ingerencji, tym razem fińscy badacze podzielili się ze światem odkryciem napawającym optymizmem. Jak się okazało, w odległych lasach Afryki wciąż ukrywają się stworzenia, o których nawet najbardziej doświadczeni badacze nie mieli najmniejszego pojęcia.
Nowy gatunek został odkryty w paśmie górskim Taita, w południowo-wschodniej Kenii oddalonym około 6 godzin samochodem od Nairobi. Obszar ten wciąż stanowi relatywnie niezbadany ląd skrywający wiele tajemnic.
Naukowcy z Uniwersytetu w Helsinkach wyruszyli w tamtej region świata, chcąc zbadać dziko żyjące gatunki zwierząt prowadzące nocny tryb życia. Szczególnie interesowały ich odgłosy, jakimi komunikują się z innymi osobnikami.
Spacerując późną porą po tamtejszym lesie, do ich uszu niespodziewanie dotarły dźwięki przypominające śpiew. Badacze byli w wielkim szoku, gdyż zasłyszane odgłosy nie przypominały tych, jakie mogłyby wydawać z siebie lokalnie występujące zwierzęta.
Nieznany, niezidentyfikowany przez nikogo wcześniej dźwięk zmotywował naukowców do dokładnego eksplorowania lasu. Po pewnym czasie wreszcie udało im się zlokalizować stworzenie, które w środku nocy donośnie zawodziło. Leśnym śpiewakiem okazał się być góralek drzewny.
Góralek drzewny potrafi śpiewać, jak nikt inny
Góralkowce, jako rząd ssaków łożyskowych, już wcześniej zostały zaobserwowane przez naukowców. Tym, co wzbudziło ekscytację w naukowcach z Finlandii, był fakt, że dotąd nie odkryto ich wszystkich sekretów i wciąż wymagają bliższego poznania. Zaskakujące odkrycie w Kenii jest dla nich szansą na przyjrzenie się tego gatunkowi z bliska i opisanie go w bardziej wyczerpujący sposób.
– Systematyka wielu nocnych ssaków pozostaje słabo poznana, a wiele populacji nie zostało jeszcze w ogóle zbadanych – czytamy słowa badacza Henry'ego Pihlströma na stronie swiatoze.pl.
Do tej pory wiemy niezbyt wiele na temat tych przeuroczych zwierząt. Naukowcy dowiedli, że zamieszkują one korony drzew i prowadzą nocny tryb życia. Ponadto, potrafią wydawać dźwięki o mocy ponad 100 decybeli. Co ciekawe, są dalekimi krewnymi słoni.
– Śpiewające góralki drzewne to najprawdopodobniej samce, które próbują zwabić samice – wyjaśniła Hanna Rosti z Uniwersytetu Helsińskiego, która spędziła 3 miesiące w lasach Taita. Przez cały ten czas nieprzerwanie obserwowała nocne ssaki i dokumentowała ich odgłosy za pomocą nagrań.
Jak Wam podobają się te niewielkie ssaki? Czy dotychczas mieliście przyjemność zobaczyć je w ogrodzie zoologicznym?
Zobacz zdjęcie:
Strangers in the night – A new species of mammal may have been found in Africa’s montane forests | University of Helsinki https://t.co/bmivte6Qqy #conservation #Africa #hyrax #research #Mammal
— Hanna Rosti (@HannaRosti) December 22, 2020
Źródło: swiatoze.pl