Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Pozostałe > Czy psy potrafią wyczuć ciążę szybciej niż ty?
Ewa Nalepa
Ewa Nalepa 08.12.2020 01:00

Czy psy potrafią wyczuć ciążę szybciej niż ty?

Pies towarzyszący kobiecie
artgrid.io/clip/200202/Woman-Pregnant-Dog-Phone

Pies posiada niesamowicie rozwinięte zmysły i instynkty, które podpowiadają mu, że nastąpiły pewne zmiany u jego pani. Zwierzak jest czujnym obserwatorem i dostrzeże, że jest jakoś inaczej niż zwykle - choć zapewne nie wie dokładnie, co się dzieje. Szkoda tylko, że nie jest w stanie powiedzieć swojej pani, że zaszła w ciążę.

Psie zmysły wiedzą więcej

Jednym z najdoskonalszych zmysłów u naszych czworonogów jest węch. Pies jest w stanie wyczuć wiszące w powietrzu pojedyncze cząsteczki jakiegoś zapachu, które człowiek wyczułby dopiero, gdyby było ich nie kilka, a przynajmniej kilkanaście tysięcy. To robi wrażenie, a to wszystko dzięki doskonałym receptorom w psim nosie, których jest kilkadziesiąt razy więcej niż u człowieka.

Dzięki zmysłowi węchu nasz pies od razu wyczuwa najdrobniejsze zmiany. Gdy kobieta zachodzi w ciążę, hormony zaczynają nam szaleć. My tej zmiany nie dostrzeżemy od razu, i by je wykryć, potrzebny jest test ciążowy... albo właśnie niezawodny psi nos. Czworonóg jest przyzwyczajony do zapachu swojej pani i zauważy u niej nawet najdrobniejszą zmianę.

Pies dostrzeże też z łatwością zmieniający się wygląd kobiety. Bez trudu zauważy rosnący powolutku brzuch, ale nie tylko to. Psy to doskonali obserwatorzy, dostrzegą nawet zmianę sposobu stawiania kroków, co zmienia się pod wpływem nacisku rosnącego brzucha.

Oprócz doskonałego węchu i bystrości psy posiadają także bardzo dobry słuch. Za pomocą tego zmysłu wykryją nie tylko zmianę sposobu chodzenia, ale także wyczują obecność rozwijającego się w brzuchu dziecka - w szczególności gdy zacznie bić jego serce.

Pies też się zmienia

Pies nie jest ślepy i jest w pełni świadomy tego, że zmieniła się atmosfera otaczająca jego panią. Zapachy, wygląd, sposób poruszania, harmonogram dnia... a także nastrój. Psa nie przekonasz, że u ciebie jest wszystko w porządku. On doskonale wyczuwa emocje, które w sobie ukrywasz i wie, że jest coś nie tak, że jest jakoś inaczej. Nawet dostosuje do tego swoje zachowanie.

Pies jest absolutnie wierny człowiekowi, i gdy dostrzeże pewnie zmiany - od nastroju po sposób poruszania się - będzie dużo bardziej opiekuńczy wobec swojej pani. Gdy jest coś nie tak, będzie chciał się bezwarunkowo opiekować kobietą. Pies stanie się bardziej czujny i obrończy. Może nawet nie pozwalać innym zbliżać się zanadto do swojej pani, o czym pisaliśmy też tutaj. Pies oczywiście nie stanie się od razu agresorem wobec całego świata, będzie tylko bardziej pilnował, by stało się coś złego.

Wiadomym jest też, że po narodzinach pies będzie musiał się przyzwyczaić do obecności nowego członka rodziny. By nie było to dla niego szokiem, można często pozwalać przebywać psiakowi w towarzystwie kobiety, przy jej brzuchu. Będzie on wyczuwał obecność małego dziecka i zacznie się on wtedy oswajać z faktem, że niedługo rodzina się powiększy. Wtedy dużo łatwiej przyjdzie mu zaakceptowanie tej zmiany.

źródło: ofeminin.pl