Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Psy > Najbardziej posłuszne psy. 8 ras, dla których nauka to czysta przyjemność
Jakub Pasek
Jakub Pasek 25.12.2020 01:00

Najbardziej posłuszne psy. 8 ras, dla których nauka to czysta przyjemność

border collie
pixabay.com/825545

Rasy psów, które uznajemy za najinteligentniejsze, zazwyczaj bardzo szybko opanowują nowe umiejętności i komendy. Czworonogi z poniższej listy uwielbiają nowe wyzwania, które stawiają przed nimi właściciele do tego stopnia, że gdy brak im intelektualnej stymulacji, potrafią popaść w depresję lub zacząć wykazywać problemy behawioralne. Warto pamiętać o ich stałym rozwoju i zapewnianiu im nowych bodźców.

Rasy psów, które kochają naukę

1. Border collie - Kiedyś wykorzystywane jako psy pasterskie, dziś świetnie odnajdują się w roli rodzinnych pupili. Osiągają jedne z najlepszych wyników na psich konkursach zręczności i wystawach, na których liczy się posłuszeństwo. Nie cierpią nudy i bezczynności. Mocno przywiązują się do swoich opiekunów i robią wszystko, by ich uszczęśliwić.

2. Pudel - Pojawienie się tych psów w zestawieniu może stanowić dla niektórych niespodziankę. Choć obecnie kojarzymy je głównie jako towarzyszy wytwornych dam, słyną one ze swej ponadprzeciętnej inteligencji. Kiedyś psy tej rasy towarzyszyły myśliwym w polowaniach na ptactwo wodne, szkolono je do przynoszenia im ustrzelonych zwierząt. Dzięki temu nauczyły się dyscypliny i dostosowywania się do każdych warunków.

3. Owczarek niemiecki - Duży przypominający wilka zwierzak słynie przede wszystkim z pracy, jaką wykonuje w policji i służbach ratowniczych. Nie bez powodu stanowi jedną z najchętniej wybieranych ras psów do pracy. Jest inteligenty i posłuszny, na dodatek może pochwalić się ponadprzeciętnym węchem i siłą.

4. Golden retriever - Choć opisując te psy, zazwyczaj skupiamy się na ich przyjaznym usposobieniu, nie można zarzucić im braku inteligencji. Często służą jako psi przewodnicy i terapeuci. Doskonale wyczuwają potrzeby swoich właścicieli i robią wszystko, by je spełnić.

5. Doberman - Kolejna z być może zaskakujących pozycji w tym zestawieniu. Niektórzy boją się tych psów i przypisują im agresję. W rzeczywistości są doskonałymi stróżami, którzy szybko uczą się potrzebnych im w pracy komend i nigdy nie zasypiają na służbie. Zyskują też dużą popularność jako psy rodzinne. W tej roli odznaczają się bezkompromisową lojalnością wobec właścicieli.

6. Owczarek szetlandzki - Podobnie jak inne psy z tej grupy, świetnie radził sobie z wymagającymi zadaniami pasterza owiec. Wyglądem przypomina collie, jednak jest odrobinę mniejszy. Choć jest łagodny, często ma problemy z zaufaniem nowym osobom. 

7. Labrador retriever - Psy, których nikomu nie trzeba przedstawiać. Jedne z najpopularniejszych domowych pupili cenieni są za swój ugodowy charakter. Cechuje je też ponadprzeciętna inteligencja, także wykorzystywano je kiedyś do polowań. Uwielbiają pływać i bawić się w wodzie.

8. Corgi - Sprytny zwierzak o szelmowskim wyrazie pyszczka. Choć obdarzone są ogromną inteligencją i lubią wyzwania, mają charakter, który doprowadza wielu ich właścicieli do wściekłości. Potrafią być bardzo uparte, dlatego czasem szkolenie ich stanowi wyzwania. Mimo to, gdy już zgodzą się wykonać jakieś zadanie, wychodzi im ono perfekcyjnie.

źródła: focusnauka.pl