Jak obliczyć wiek psa
Źródło: pixabay/RoboMichalec

Jak obliczyć wiek psa? Rasy małe i duże inaczej przelicza się na "ludzkie lata"

17 Grudnia 2020

Ile lat ma Twój pies? Jeśli kiedykolwiek zastanawiałeś się nad tym pytaniem to już śpieszymy z odpowiedzią. Wiek psa liczy się zupełnie inaczej, niż nasz ludzki. Średnio 1 rok życia człowieka przekłada się na 5 lat psa, choć ta liczba jest bardzo zmienna i mocno orientacyjna.

Aby prawidłowo określić, w jakim wieku jest pies należy wiedzieć, kiedy się dokładnie urodził. Jest to łatwe w przypadku psów z hodowli, dużo trudniejsze jeśli mowa o zwierzakach bezpańskich. Przy obliczeniach nie należy zapominać również o wielkości czworonoga. Tak, to ma naprawdę znaczenie!

Jak określić wiek psa?

Na początku nie ma zbyt wielkiej różnicy w dorastaniu psów. Z czasem jednak widać pewną zależność - małe psy dorastają szybciej, niż te duże. Później sytuacja się odwraca, większe psy, które dorastają wolniej zaczynają się bardzo szybko starzeć. Małe psy osiągają sędziwą starość nawet z kilkuletnim opóźnieniem. Z czego to wynika?

Duże rasy psów mają to do siebie, że ze względu na swoje gabaryty ich organizmy wcześniej się starzeją. Kości i stawy szybciej się zużywają od dużego obciążenia. Często dochodzą też problemy z sercem albo inne wady, do których te rasy mają predyspozycje. To wszystko sprawia, że choć duże psy dojrzewają wolniej, to szybciej się później starzeją.

Najszybciej będą się starzeć psy ras olbrzymich, bo już nawet w wieku 7 lat, podczas gdy najmniejsze rasy uznamy za staruszków dopiero w wieku 11 lat. Psy ras średnich i małych będą żyć dłużej, ponieważ nie mają takich problemów zdrowotnych jak ich więksi kuzyni. Choć wiadomo, że mogą mieć problemy innej natury. Dużo także zależy od poszczególnych psów i od tego, jak właściciel dba o swojego zwierzaka.

Gwiazda betlejemska w domu. Czy jest bezpieczna dla kota?Gwiazda betlejemska w domu. Czy jest bezpieczna dla kota?Czytaj dalej

Jak inaczej ocenić wiek u psa?

Inną metodą do ocenienia wieku psa jest zajrzenie mu do pyska. Aby dowiedzieć się, ile lat ma zwierzak należy policzyć jego zęby. Szczeniak będzie miał 28 zębów mlecznych, po 14 w żuchwie i szczęce. W wieku 5-7 miesięcy wymienia on uzębienie na stałe, liczące już 42 zęby - w szczęce będzie ich 20, a w żuchwie 22.

Stan uzębienia pogarsza się wraz z wiekiem zwierzęcia, a wpływać na niego może m.in. to jak pielęgnowany jest pupil (o ile nie jest bezdomny). Jeśli zęby są jasne, zdrowe i bez ubytków, mamy do czynienia z młodym psem. Wraz z wiekiem zęby mogą się przecierać i mają z reguły coraz więcej ubytków. Jednak ta metoda określania wieku psa jest mocno orientacyjna i może na nią wpływać wiele czynników.

Zobacz tabelę:

tabela

Artykuły polecane przez redakcję Świata Zwierząt:

źródło: rankingkarm.pl

Następny artykuł