Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Koty > Jak obliczyć wiek kota? 6-miesięczny kociak jest w wieku ucznia z podstawówki
Jakub Pasek
Jakub Pasek 24.03.2022 18:40

Jak obliczyć wiek kota? 6-miesięczny kociak jest w wieku ucznia z podstawówki

kotek w wieku ucznia szkoły
unsplash.com/Joe Cleary

Jak obliczyć wiek kota? Obserwując swojego pupila, od wczesnej młodości do późnej starości dostrzeżemy, że zachodzą w nim pewne zmiany. Kociaki są nieporadne i skore do zabawy, dorosłe mruczki poruszają się z gracją, skupiając także na innych rzeczach, a starsze zwierzaki najlepiej czują się na kanapie u boku właścicieli. Człowiek, by lepiej zrozumieć proces, jakim jest jego rozwój, stara się przełożyć go na ludzkie lata.

Jak obliczyć wiek kota?

W pierwszych miesiącach życia kota jego rozwój postępuje bardzo szybko, by później przybrać stałe tempo. Przeliczając jego lata na ludzkie, musimy wziąć to pod uwagę. Oczywiście takie działania trzeba traktować z dużym przymrużeniem oka. 

System pozwala nam lepiej zrozumieć jak rozwija się nasz zwierzak, nie oferuje jednak dokładnych odpowiedzi a jedynie przybliżone, orientacyjne wartości.

Przez kilka pierwszych miesięcy rozwój jest bardzo dynamiczny. Miesięczny kotek może być porównany do półrocznego dziecka, w wieku 6 miesięcy, 10-latka. Jego lata liczymy w ten sposób aż do osiągnięcia dojrzałości.

Generalnie przyjmuje się zasadę, że zwierzak, osiąga pełną dojrzałość (swój maksymalny rozmiar, dojrzałość płciową i psychiczną) w wieku maksymalnie dwóch lat. Jeśli mamy przeliczyć to na "kocie lata" jest wtedy 24-latkiem.

Od tej pory jeden ludzki rok liczymy jak cztery kocie. A więc 3-letni mruczek będzie w porównywalnym wieku do ludzkiego 28-latka, 4-letni do 32-latka i tak dalej. Jak więc widzimy, choć z początku zasady mogą wydawać się zawiłe, system jest dość prosty.

Jak długo żyją koty?

Na długość życia mruczków wpływ ma wiele czynników. Jeśli wiecie już, jak obliczyć wiek swojego pupila, możecie zastanawiać się, czy zdarzają się przypadki zwierząt dożywających setki kocich lat?

Odpowiedź brzmi tak, choć zdarza się to dość rzadko. Przeciętna długość życia domowego kota to od 14 do 16 lat (72-80 posługując się opisanym wyżej przelicznikiem). Nie oznacza to oczywiście, że nie ma mruczków żyjących dłużej.

Wiele zwierząt dożywa 18 lub 19 roku życia. Z badań wynika, że koty niewychodzące żyją dłużej niż ich krewni, którzy chadzają własnymi ścieżkami. Jest to dość logiczne, jeśli weźmiemy pod uwagę wyniki innych eksperymentów, które wykazały, że takie zwierzęta częściej chorują.

źródło: koty.pl