Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Psy > Tych owoców pod żadnym pozorem nie dawaj psu! Chociaż się nimi zajadamy, dla nich są zakazane
Lena Tomaszewska
Lena Tomaszewska 07.10.2023 10:12

Tych owoców pod żadnym pozorem nie dawaj psu! Chociaż się nimi zajadamy, dla nich są zakazane

Owoce zakazane dla psów
Owoce zakazane dla psów, fot. unsplash/Marek Szturc

Wraz z nadejściem jesieni zmieniają się nasze nawyki żywieniowe, a na stołach zaczynają gościć sezonowe owoce i warzywa. Chociaż dla ludzi są bombą witamin, nasi pupile niekoniecznie są w stanie skorzystać z ich dobroczynnych właściwości. Tych sezonowych owoców lepiej nie podawać psom. Skutki mogą być opłakane.

Te owoce to symbol świąt. Czy psy mogą je jeść?

Sezon jesienno-zimowy jest już z nami. Tym samym zmienia się nie tylko zawartość naszej szafy, ale także naszych talerzy. Sezonowe warzywa i owoce są dla ludzi bombą witamin, jednak czy powinniśmy częstować nimi nasze zwierzęta?

Obok śliwek czy dyni coraz częściej sięgamy po cytrusy. Cytryny, limonki, pomarańcze, grejpfruty i mandarynki kojarzą się nam z coraz bardziej zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia. Kiedy będziemy rozkoszować się przyjemnym smakiem owoców cytrusowych, pamiętajmy także o najmniejszych członkach naszych rodzin – psach.

Grasują po lesie, boją się ludzi. Społecznicy nie przestają ich szukać, domyślają się, skąd się tam wzięły

Czy pies może jeść owoce cytrysowe?

Czy psy mogą jeść cytrusy? Każdy miłośnik psów wie, że czasem trudno oprzeć się urokowi naszych czworonożnych przyjaciół, szczególnie gdy stosują swoje sztuczki i świdrują nas smutnymi oczkami, w nadziei na odrobinę ludzkich przysmaków. Pytanie, czy psy mogą jeść pomarańcze, mandarynki i cytryny, jest zdecydowanie bardziej złożone, niż się wydaje.

Chociaż cytrusy są bombą witamin i zawierają prowitaminę A, witaminę C i E i witaminy z grupy B, to nie koniec ich prozdrowotnych właściwości. Zawarty w nich potas odpowiada za utrzymanie odpowiedniej gospodarki wodno-elektrolitowej, a błonnik usprawnia działanie układu trawiennego. Niestety wszystkie te właściwości blakną przy negatywnym działaniu pewnej grupy związków chemicznych.

pies cytrusy (1).jpg
Cytrusy szkodzą psom, fot. unsplash/Karsten Winegeart

Olejki eteryczne obecne w cytrusach, chociaż dla ludzi nie są szkodliwe, dla naszych mniejszych przyjaciół bywają kłopotliwe. Substancje odpowiadające za intensywny zapach owoców mogą podrażniać śluzówkę żołądka, nosa czy spojówki. Doprowadzić mogą do wielu negatywnych skutków, głównie związanych z układem trawiennym. W niektórych przypadkach potrafią doprowadzić do zaburzeń ciśnienia.

Dodatkowo, kwas cytrynowy może prowadzić do zatrucia. Podrażnia żołądek pupila i wywołuje szereg negatywnych skutków – biegunkę, wymioty i apatię, związaną z nieprawidłowym działaniem układu trawiennego. Zawarty w owocach cytrusowych psoralen powoduje wiele dolegliwości związanych z żołądkiem i jelitami, a w naprawdę wysokich dawkach potrafi doprowadzić do hipotermii.

Jak widać, mimo występowania związków chemicznych o dobroczynnym działaniu, wiele owoców należy trzymać z daleka od psów. Chociaż większość dolegliwości zaczyna się pojawiać przy zjedzeniu wysokich dawek szkodliwych substancji, nie powinniśmy ryzykować. Najlepiej nie dawać psom cytrusów, nawet jeśli chodzi o niewielki ich kawałek. Przyzwyczajanie czworonogów do smaku zakazanych przekąsek może skończyć się źle.

Pies zjadł cytrynę – co teraz?

Co zrobić, gdy pies zjadł cytrusy? W pierwszej kolejności, obserwuj swojego czworonoga. Zauważ, czy po spożyciu cytrusów wykazuje jakiekolwiek nieprawidłowe objawy, takie jak wymioty, biegunka, nadmierne ślinienie się, dreszcze czy apatia. Jeśli pies nie wykazuje żadnych symptomów problemów zdrowotnych, możesz dać mu dostęp do świeżej wody, aby pomóc w rozcieńczeniu kwasów i olejków zawartych w cytrusach.

Jeśli zauważysz jakiekolwiek nieprawidłowe objawy lub jesteś niepewny, co do reakcji twojego psa, skonsultuj się natychmiast z weterynarzem. To on będzie w stanie ocenić sytuację i doradzić Ci, jak postępować dalej. Aby uniknąć podobnych sytuacji w przyszłości, staraj się trzymać cytrusy oraz inne potencjalnie toksyczne dla psów pokarmy poza zasięgiem psa i na pewno nie karm go tymi owocami świadomie.

Źródło: babuzoo.pl, zooart.com.pl, psy.pl