Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Koty > Nadwaga u kota. Z czego wynika i jak z nią walczyć?
Wiktoria Wihan
Wiktoria Wihan 14.04.2024 09:34

Nadwaga u kota. Z czego wynika i jak z nią walczyć?

gruby kot
Fot. Canva/Yamac Beyter

Nadwaga występuje nie tylko u ludzi. Choć w naturze zwierzęta zwykle są w stanie zadbać o swoją kondycję fizyczną i nie muszą martwić się zbędnymi kilogramami, tak z drugiej strony domowe pupile są narażone na tycie, które zwykle wiąże się z nieuwagą właściciela. Otyłość może mieć dla mruczków fatalne konsekwencje. Kiedy przyrost masy kota powinien nas zaniepokoić oraz jak skutecznie walczyć z nadwagą? 

Z czego wynika nadwaga u kota?

Nadwaga u kota domowego zaczyna się, gdy jego masa ciała wzrasta o 15-30% w porównaniu do tej prawidłowej. Otyłość to ponad 30% więcej niż optymalna waga. Oba te stany łączy fakt, iż narażają komfort życia oraz bezpieczeństwo mruczka. Nadmierna tkanka tłuszczowa naraża zwierzę na rozmaite problemy zdrowotne, dlatego tak istotnym jest, by kontrolować jej poziom u naszego milusińskiego. 

Jakie czynniki przyczyniają się do rozwoju nadwagi i otyłości u kota? Są to przede wszystkim:

 • kastracja lub sterylizacja,
 • niska aktywność fizyczna,
 • zbyt wysoka kaloryczność pokarmu,
 • podawanie zbyt dużych ilości pokarmu,
 • podeszły wiek,
 • inne choroby.
Przez to kot może unikać kuwety. Wina często leży po stronie człowieka Poszukiwania trwały 10 miesięcy. Zaginiony pies odnalazł się tysiące kilometrów dalej

Jak rozpoznać, że kot ma nadwagę?

Na wagę kota wpływa wiele czynników, m.in. rasa, płeć czy wiek. Ten fakt sprawia, że trudno określić jedną prawidłową masę, w której ryzach powinien trzymać się mruczek. Z tego powodu opiekunowie zwierząt często nie zdają sobie sprawy, że mają one nadwagę. Dodatkowe kilogramy nierzadko sprawiają, że kot wygląda bardzo uroczo. Poza tym mruczek wykorzysta każdą okazję, by dostać dodatkową porcję jedzenia lub choćby smaczka. 

W jaki sposób można rozpoznać, że kot mierzy się z nadwagą bądź otyłością? Kondycję naszego mruczka możemy ocenić m.in. przy pomocy BCS (ang. body condition score). Kot o prawidłowej masie ciała, na którego patrzymy z góry, powinien mieć kształt klepsydry, z delikatnym wcięciem między żebrami. Co więcej, powinny być one odczuwalne pod niewielką warstwą tkanki podskórnej. Kot nie powinien mieć również wałeczków ani fałdek tłuszczu na brzuchu. U mruczka, który nie spełnia tych punktów, a dodatkowo jego odcinek jamy brzusznej jest szerszy od odcinka klatki piersiowej, możemy mówić o nadwadze. Jak sobie z nią poradzić?

kot
Fot. Canva/mbernardo2
kot
Fot. Canva/Levent Celikkaya

Jak poradzić sobie z nadwagą u kota?

Nadwaga u kota jest stanem chorobowym, który niesie za sobą szereg niebezpiecznych dla jego zdrowia konsekwencji. U mruczka z nadwagą zachorowanie na cukrzycę typu II jest dwukrotnie większe, a u kota z otyłością — czterokrotnie większe. Mało tego, układ odpornościowy u grubego kota jest o wiele mniej wydolny, dlatego wzrasta ryzyko zachorowania na wiele różnych chorób. Odpowiedzialny opiekun, który troszczy się o zdrowie i życie swojego pupila, powinien uświadomić sobie, że nadmiar pokarmu jest takim samym zagrożeniem co jego niedobór. Jeśli więc lekarz weterynarii stwierdzi, że kot powinien schudnąć, należy bezwzględnie zastosować się do tego zalecenia

Odchudzanie kota powinno być procesem rozciągniętym w czasie, bezpiecznym dla mruczka. Głodówki oraz zbyt szybka utrata kilogramów nie są bezpieczna dla zwierząt. Co więcej, głodzenie kota przez ponad 48 godzin może doprowadzić do stłuszczenia wątroby i jego śmierci. Jak zatem bezpiecznie pozbyć się nadwagi u kota?

 • zapewnij zwierzęciu dostateczną ilość ruchu,
 • zmień sposób odżywiania po kastracji lub sterylizacji — zmniejsz dzienne spożycie kalorii,
 • nie dawaj mruczkowi stałego dostępu do nadmiernej ilości karmy,
 • unikaj dokarmiania kota między posiłkami.

Tak samo jak w diecie w przypadku ludzi, należy zapewnić kotu odpowiednio zmniejszoną ilość kalorii, którą podamy mu w najlepiej 6 małych posiłkach. Jeśli nie jesteś w stanie zapewnić pupilowi aż takiej ilości o stałych porach, podaj mu mokrą karmę rano i wieczorem, a na dzień zostaw odpowiednią ilość suchej karmy.

kot
Fot. Canva/hasloo
kot
Fot. Canva/SapVi