Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Psy > Nigdy nie spuszczaj odchodów zwierzaków domowych w sedesie. Weterynarz wyjaśnia dlaczego. Obrzydliwe
Lena Tomaszewska
Lena Tomaszewska 15.10.2023 16:23

Nigdy nie spuszczaj odchodów zwierzaków domowych w sedesie. Weterynarz wyjaśnia dlaczego. Obrzydliwe

Dlaczego nie można spłukiwać psich odpadów w toalecie?
Dlaczego nie można spłukiwać psich odpadów w toalecie?, fot. pixabay/betsisman, tiktok/ben.the.vet

Tak może się skończyć spłukiwanie psich i kocich odchodów w toalecie  – weterynarz ostrzega. Wcale nie chodzi o jej zatkanie, a o dużo poważniejszy problem. Mało kto o nim wie. Nigdy nie spłukuj zwierzęcej kupy w toalecie – to może skończyć się naprawdę źle.

Nigdy nie spuszczaj zwierzęcych odchodów w toalecie

Weterynarz ostrzega, czym może skończyć się spuszczanie odchodów zwierząt domowych w toalecie. Nie chodzi o zatkanie rur żwirkiem czy woreczkami – informacje, jakimi się dzieli, spędzają sen z powiek.

Nie od dziś wiadomo, że zwierzęce odchody są siedliskiem zarazków. Zachowanie odpowiedniej higieny przy sprzątaniu kuwety czy psich kup z ulicy jest zalecane nie bez powodu. Weterynarz dzieli się jednym z koszmarniejszych scenariuszy, które przynieść może nieopatrzne spłukanie zwierzęcych odchodów w toalecie.

Horror w Inowrocławiu. Zwrócił mu uwagę, by posprzątał po psie. Zaczepka skończyła się AMPUTACJĄ

Weterynarz ostrzega przed koszmarnym pasożytem

Brytyjski weterynarz ostrzega przed spłukiwaniem zwierzęcych odchodów w toalecie. Powołuje się na stronę Anglian Water, firmy wodociągowej ze wschodniej Anglii. Według tamtejszych ekspertów pod żadnym pozorem nie powinno się spłukiwać zwierzęcych fekaliów w sedesie.

Decyzję tłumaczy faktem, że w procesie oczyszczenia ścieków woda poddawana jest temperaturom, które nie radzą sobie z unieszkodliwieniem pasożytów, a raczej promują ich wzrost. Technologie stosowane w niektórych oczyszczalniach sprawiają, że wspomniana przez weterynarza glista psia (Toxocara canis) czy glista kocia (Toxocara cati) mają idealne warunki do rozwoju.

Lekarz wspomina o toksokarozie wywoływanej przez pasożyty. Choroba wywołana jest spożyciem jaj glisty, po którym człowiek staje się jej przygodnym żywicielem. Po przedostaniu się do przewodu pokarmowego larwy pasożyta zaczynają wędrować po ciele. Większość z nich obumiera, jednak część trafia do innych narządów – wątroby, płuc, oka czy mózgu. Pasożyt potrafi poczynić w nich wiele zniszczeń i wywołać wiele nieswoistych objawów w miejscu, gdzie się znajduje.

@ben.the.vet According to Anglian water, you shouldnt flush your pet’s poo down the toilet! Have you ever done this?? #LearnOnTikTok #toilet #vegetarian #dogsoftiktok ♬ POPOPOPOPO - Speed🧨

Czy można spuszczać kocie odchody w toalecie?

Generalnie nie zaleca się spłukiwania psiej kupy w toalecie. Można spotkać się natomiast ze specjalnymi biodegradowalnymi żwirkami, które według zapewnień producentów niczym papier toaletowy rozpuszczają się w wodzie. Ich struktura zachęca wręcz do spłukania, jednak czy powinniśmy to robić?

Okazuje się, że kwestia jest jeszcze bardziej skomplikowana. Chociaż na pierwszy rzut oka może nam się wydawać, że żwirki rozpuszczają się w wodzie, tak naprawdę wytwarzają zanieczyszczenia w formie zawiesinowej, trudne do wypłukania. Mogą one tworzyć zatory w sieciach i utrudniać przepływ wody przez kanalizację.

Co z samymi kocimi odchodami bez żwirku? Okazuje się, że według polskiego prawa, o ile nie pochodzą one z hodowli przemysłowej lub zakładu leczniczego dla zwierząt, spuszczanie ich w toalecie nie jest zakazane. Po dalsze informacje warto udać się do miejscowej oczyszczalni ścieków, jako że to od niej i stosowanych przez nią procesów zależy, czy mikroorganizmy chorobotwórcze z kocich odchodów w takim procesie ulegną usunięciu.

Źródło: klubteriera.pl, mp.pl, apolloflufflycat.com, aktywatory.pl