Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Pozostałe > Jadowity pająk zbliża się do Polski. Opanował już całe Niemcy
Monika Włodarczyk
Monika Włodarczyk 16.04.2024 10:41

Jadowity pająk zbliża się do Polski. Opanował już całe Niemcy

pająk Nosferatu
fot. Canva/GettyTim82

Niepokojące wieści docierają do nas zza naszej zachodniej granicy. Niemcy walczą z problemem jadowitych pająków. Nosferatu opanowało już w prawie cały kraj i teraz zbliża się do Polski. Czy naszemu życiu zagraża niebezpieczeństwo, gdy zostaniemy ukąszeni?

Jadowity pająk opanował całe Niemcy

W Niemczech pierwsze osobniki tego jadowitego pająka zaobserwowano w już w roku 2005. Przez lata rozprzestrzeniły się na terenie całego kraju, przyprawiając o zawał naszych zachodnich sąsiadów.

Przedstawiciele Nosferatu, bo o tym gatunku pajęczaków mowa, uchodziły za dość płochliwe zwierzęta, jednak od 2 lat służby odnotowały ponad 20 tysięcy zgłoszeń z ich udziałem. Dawniej jadowite pająki występowały głównie w okolicy Morza Śródziemnego. Problem zaczął przybierać na wadze znacznie szybciej, niż myślano. 

pająk.png
Fot. Canva/membio
 
Właściciele uważają, że to dobra zabawa z kotem. Tak można wyrządzić im krzywdę Weterynarz pokazał opiekunce psa, co wyjął z jego żołądka. Aż poczerwieniała

Pająki Nosferatu rozpleniają się szybciej niż podejrzewano

Nasilenie zjawiska rozplenienia jadowitych pająków Nosferatu w Niemczech zaczęło budzić ogromne obawy ekspertów. Dwaj naukowcy z Niemieckiej Unii Ochrony Przyrody i Różnorodności Biologicznej (NABU), Alexander Wirth i Gaby Schulemann-Maier stwierdzili w swoim artykule dla magazynu „Frontiers in Arachnid Science”, że uprzednie szacowane rozprzestrzenienie się pajęczaka miało być 2-3 razy mniejsze niż jest obecnie.

W międzyczasie pająki te prawdopodobnie rozprzestrzeniły się jeszcze bardziej - poinformował Schulemann-Maier w komunikacie prasowym NABU.

Jak się okazało, nic nie dzieje się przypadkiem. Według badaczy to sam człowiek przyczynił się do ich obecności w tym miejscu. Wszystko za sprawą zmian klimatycznych oraz rozwoju światowej turystyki. W Niemczech odnotowano również inne gatunki roślin czy zwierząt poza jadowitym Nosferatu.

Czy ukąszenie przez pająka Nosferatu zagraża życiu człowieka?

Według obserwacji naukowców Nosferatu lubi ciepło, przez co często można spotkać go w budynkach. Co zrobić gdy staniemy się ofiarą pająka i zostaniemy ukąszeni? 

Mimo że Nosferatu zaliczane jest do gatunku jadowitych pajęczaków to jego ukąszenie nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia i życia człowieka. Po ugryzieniu mogą wystąpić objawy podobne do tych po użądleniu osy. Nosferatu z reguły rzadko sam atakuje, zwykle w formie obrony, gdy poczuje się niebezpiecznie.

pająk nosferatu
fot. Canva/Henrik_L