Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Psy > Czy można poczęstować psa lub kota święconką? Lekarz weterynarii alarmuje
Ewa Matysiak
Ewa Matysiak 27.03.2024 14:19

Czy można poczęstować psa lub kota święconką? Lekarz weterynarii alarmuje

Pies
fot. canva/sonjachnyj, Valeriya21

Nadchodzące Święta Wielkanocne to okres, którego nadejścia wyczekuje niemal każdy. Wszak kto mógłby się oprzeć żurkowi, faszerowanym jajkom, pieczonym mięsom, smakowicie wyglądającym mazurkom i innym wielkanocnym pysznościom? Niestety celebrując ten szczególny czas w grobie rodziny i przyjaciół, nieświadomie możesz popełniać błędy, które zaszkodzą zdrowiu Twojego czworonożnego przyjaciela. O przykrych konsekwencjach przypominają lekarze weterynarii.

Wielkanoc ze zwierzętami. Zadbaj o bezpieczeństwo swojego pupila

Święcenie pokarmów w Wielką Sobotę to tradycja, która sięga głęboko w przeszłość. Zjedzenie pobłogosławionych produktów spożywczych umieszczonych w święconce ma zapewnić wiernym boską protekcję pomyślność i dostatek na kolejny rok. Prócz swojej religijnej symboliki wiąże się oczywiście z radością z powodu nadejścia wiosny i jest znakomitą sposobnością do spędzenia czasu w gronie najbliższych, zarówno ludzi, jak i zwierząt domowych. W końcu wielu z nas traktuje psa czy kota jako pełnoprawnego członka rodziny. 

W trakcie wielkanocnego spotkania często nie widzimy przeszkód przed tym, by zaprosić swojego pupila do suto zastawionego stołu — i właśnie w tym momencie pojawia się pokusa, by pozwolić sobie na drobne odstępstwo od zasad, jakimi kierujemy się przy karmieniu zwierzaków. Czy wielkanocne przysmaki powinny znaleźć się w miseczce naszego pupila? Jakie produkty mogą zaszkodzić naszym zwierzętom? Lekarze weterynarii rozwiewają wszelkie wątpliwości.

Projekt bez nazwy (97).png
fot. canva/Bret Peterson
Ta grupa krwi zniechęca kleszcze. Eksperci jasno wskazują, kto ma szczęście Zbliżała się pora na kąpiel. Reakcja owczarka rozłożyła wszystkich na łopatki

Jedzenie z wielkanocnego stołu nie dla psa i kota

Bądź realistami. Kto nigdy nie podzielił się jedzeniem z pupilem, ten niech pierwszy rzuci kamieniem. Niekiedy zdarza się, że psu czy kotu skapnie coś ze stołu. Czasami jest to kiełbaska czy szynka ze święconki, innym razem jajko. Zazwyczaj małe co nieco nie zaszkodzi naszemu zwierzakowi, jednak problem może pojawić się w momencie, gdy mięso obtoczymy sosem, a jajko będzie umoczone w majonezie i szczodrze posypane szczypiorkiem czy cebulką. 

Warto wiedzieć, że spożycie tych warzyw nawet w niewielkich ilościach przez czworonoga może wywołać u niego podrażnienie przewodu pokarmowego i anemię. Dodatkowo w diecie zwierząt domowych nie powinny znaleźć się przetworzone mięsa z dodatkiem przypraw i inne tłuste potrawy, gdyż ich spożycie może prowadzić do zaburzeń trawienia czy zapalenia trzustki.

Lista wielkanocnych potraw, których podawanie zwierzętom jest niewskazane okazuje się być znacznie dłuższa. Czerwona lampka w głowie powinna się zaświecić zwłaszcza w momencie, kiedy uczestnicy rodzinnego spotkania wpadną na pomysł, by dokarmić pupila czekoladowym zajączkiem, kawałkiem ciasta czy cukrowym barankiem. Jak powszechnie wiadomo, absolutnie zakazanym produktem w diecie futrzaków jest czekolada. Zawarta w niej teobromina, która pochodzi z nasion kakaowca, jest dla psów silnie toksyczna. Im więcej kakao zawiera dany produkt, tym jest on bardziej szkodliwy dla naszego czworonoga, dlatego dokarmianie pupila czekoladowymi słodyczami może się skończyć jego rychłą śmiercią.

chocolate-bunny-4988647_1280.jpg
fot. pixabay/JillWellington

Nierzadko w składzie ciast i innych słodkich produktów znajdziemy też winogrona i rodzynki, których spożycie przez zwierzęta może objawić się zatruciem, wymiotami, biegunką, a nawet zapaleniem żołądka oraz jelit. Warto też uważać na słodzik nazywany ksylitolem. To substancja silnie trująca dla zwierząt i już jedna łyżeczka może zabić małego psa czy kota. 

– Zwierzęta domowe mają zupełnie inne potrzeby żywieniowe niż człowiek. Bardzo istotne jest, aby mieć świadomość, że niektóre produkty z diety ludzi mogą być szkodliwe, a nawet toksyczne dla naszych czworonożnych pupili np. czekolada zawiera toksyczną dla zwierząt teobrominę, która może być przyczyną wymiotów, biegunki, a nawet niewydolności nerek - mówi Małgorzata Głowacka, lekarka weterynarii i ekspertka naukowa ds. żywienia zwierząt w Mars Polska.

Jak zadbać o pupila na święta wielkanocne?

Pamiętajmy, że dla czworonożnych członków naszych rodzin, ludzkie jedzenie nie jest wskazane, a wręcz może im szkodzić. Pewne produkty mogą wywołać u nich rewolucje żołądkowe, a chwila nieuwagi zakończyć pilną wizytą w gabinecie weterynaryjnym. 

Na pewno nie chcesz narażać swojego czworonożnego przyjaciela na utratę zdrowia, a nawet życia, a siebie i resztę rodziny na nerwy i wydatki związane z kosztownym leczeniem. Dlatego przed uroczystym posiłkiem uprzedź swoich gości, aby nie dokarmiali psa potrawami przeznaczonymi do spożycia przez ludzi i wyjaśnij, jakie grożą konsekwencje za złamanie tej zasady. 

cat-2139093_1280.jpg
fot. pixabay/imsio

Aby święta wielkanocne minęły w przyjaznej atmosferze, a twój zwierzak nie czuł się pominięty przy stole, podaruj mu zamienniki wielkanocnych potraw w postaci przeznaczonych dla zwierząt smakołyków. Zbilansowana i urozmaicona dieta to podstawa w opiece nad zwierzętami, dlatego z pewnością zasmakują mu dentystyczne gryzaki dbające o higienę zębów i dziąseł czworonogów, oraz te zaspokajające naturalne potrzeby behawioralne tj. żucia i gryzienia u psów czy instynkt łowiecki u kotów. W ten sposób zagwarantujesz mu dobre samopoczucie, a przede wszystkim zadbasz o jego zdrowie. 

easter-dog-5004136_1280.jpg
fot. pixabay/hurst1922

Źródło: Mars Petcare