Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Inne zwierzęta > Jelenie z "krwawymi frędzlami" na głowie wyglądają jak z horroru. Leśnicy wyjaśniają, skąd się biorą
Kamila Sabatowska
Kamila Sabatowska 27.07.2023 14:56

Jelenie z "krwawymi frędzlami" na głowie wyglądają jak z horroru. Leśnicy wyjaśniają, skąd się biorą

W lasach pojawiają się jelenie z "krwawymi rogami"
W lasach pojawiają się jelenie z "krwawymi rogami", źródło: facebook/Lasy Państwowe, fot. E. Marszałek

Miłośnicy pieszych wędrówek po lasach niewątpliwie niejednokrotnie spotkali choć raz dzikie zwierzę, które bacznie śledziło ich każdy krok lub w popłochu uciekło, gdy tylko zauważyło, że na jego terenie pojawił się człowiek. Jednakże widząc jelenia z takimi rogami, większość spacerowiczów sama wzięłaby nogi za psa. Leśnicy wyjaśniają, skąd u tych mieszkańców lasu bierze się "krwawe poroże". Trzeba przyznać, że wygląda jak z horroru.

Jelenie z "krwawymi frędzlami" na porożu

Zupełnie nie ma się co dziwić, że widok jelenia z zakrwawionym porożem, z którego zwisają tajemnicze “frędzle” może budzić niepokój. Pierwsza myśl, która najpewniej przychodzi do głowy osobie widzącej mieszkańca lasu w takim stanie, to ta, że zwierzę stoczyło bójkę z innym osobnikiem, albo samo uszkodziło się choćby o wystającą gałąź. Niektórzy mogliby nawet martwić się o jego stan.

Pracownicy Lasów Państwowych w swoich social mediach tłumaczą, czym jest spowodowane to zjawisko. Okazuje się, że tak naprawdę jeleniom nie dzieje się nic złego, a jest to jedynie zwykła kolej rzeczy.

Wjechał hulajnogą w psa, po wszystkim naciągnął na głowę kaptur. Maleńki york miał ZGRUCHOTANY kręgosłup

"To jak najbardziej naturalne zjawisko"

Leśnicy uspokajają wszystkich zmartwionych, że “frędzle” na porożu byków jeleni nie są niczym nadzwyczajnym. W tym okresie wycierają je, a więc to zupełnie normalne, że można zobaczyć je z grubymi obrośniętymi skórą tykami lub też ze zwisającymi z poroży krwawymi „frędzlami”.

- Poroże jest nakładane przez jelenie co roku i rośnie w okrywie skórnej zwanej scypułem, która jest mocno ukrwiona i unerwiona - czytamy na Facebooku Lasów Państwowych.

Skostniałe, wykształcone już tyki są przez jelenie wycierane z martwej okrywy, które staje się już zbędna. To często sprawia, że w ich okolicy tworzą się rany, z których sączy się krew.

- Na pięknie ubarwionych, wytartych tykach pozostaje tylko głęboki rysunek rowków po naczyniach krwionośnych, zwany w języku łowieckim „uperleniem” - tłumaczą leśnicy.

Byki jelenia wycierają swoje poroże przed rykowiskiem

Okres godowy jeleni, czyli tak zwane rykowisko, rozpoczyna się zazwyczaj w okolicach września. Wycieranie poroża, a przy tym występowanie “krwawych frędzli” do tego czasu mija. W tym okresie dochodzi do walk między bykami, które mają na celu zawalczenie o samice.

Choć być może trudno w to uwierzyć, w tym czasie, ci stosunkowo nieduzi mieszkańcy lasu, potrafią wydobyć z siebie dźwięki, które niektórzy miłośnicy wędrówek mogą mylić nawet z tymi wydawanymi przez niedźwiedzie.

źródło: facebook/Lasy Państwowe