Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Pozostałe > Przerażające nagranie prosto z lasu. Leśnicy ostrzegają, by nie oglądać do końca. "Tam są zwłoki?"
Lena Tomaszewska
Lena Tomaszewska 29.07.2023 14:57

Przerażające nagranie prosto z lasu. Leśnicy ostrzegają, by nie oglądać do końca. "Tam są zwłoki?"

Leśnicy podzielili się przerażającym nagraniem z lasu
Leśnicy podzielili się przerażającym nagraniem z lasu, fot. unsplash/Hans Isaacson, Twitter/Lasy Państwowe

Lasy Państwowe podzieliły się przerażającym nagraniem prosto z lasu. Na wideo widać larwy owadów stłoczone na ściółce leśnej, przykrywające podłoże gęstym dywanem. “Nie oglądać do końca!” – podpisali filmik leśnicy. Wideo działa na wyobraźnię, przerażeni internauci pytają: “Tam są zwłoki?”.

Leśnicy ostrzegają przed obrzydliwym nagraniem. Internauci żałowali, że je obejrzeli

Lasy Państwowe podzieliły się nagraniem z lasu, które nie pozostawia niczego do wyobraźni. Udokumentowali widok tysięcy wijących się pod drzewem larw. Niektórzy żałowali, że nie zastosowali się do rady z opisu i z ciekawości włączyli nagranie.

Następnym razem nie dam się nabrać na tę odwróconą psychologię i Was posłucham – deklaruje zdegustowana internautka.

Szkoda, że Was nie posłuchałam – mówi kolejny głos.

Ciekawość górą i śniadanie z głowy.

Trzymając kosę w ręku, zapędził psa w róg komórki i nagrał film. Twierdził, że "to wszystko dla zabawy"

Larwy wcale nie jedzą zwłok. Są na ściśle wegetariańskiej diecie

Od razu rozległy się głosy, że larwy na pewno stłoczyły się tak licznie ze względu na leżące pod drzewem zwłoki. Nikt nie wierzył, że powód mógłby być inny.

Dużą padlinę ktoś musiał zakopać pod tym drzewem... – sugeruje internauta.

Okazuje się jednak, że komentujący byli w błędzie. Nadleśnictwo Bolewice, gdzie nakręcono wideo, od kilku lat mierzy się bowiem z obecnością szkodnika sosen – borecznika sosnowego. To właśnie larwy tego owada tak gromadnie stłoczyły się na pniu drzewa. Chociaż dzięki tej informacji widok wydaje się nieco mniej makabryczny, to bardzo zła wiadomość dla tamtejszych lasów, które przez obecność borecznika są zagrożone.

Borecznik sosnowiec – jeden z największych szkodników sosny

Borecznik sosnowiec (Diprion pini) to nie jedyny szkodnik, którego ulubionym przysmakiem są sosny. Ten błonkoskrzydły owad ma w ciągu roku dwie rójki. Jedna z nich przypada na kwiecień i maj, a druga trwa od połowy lipca do połowy sierpnia. Jako że znajdujemy się w tym drugim okresie, nie powinna dziwić wzmożona aktywność larw borecznika.

Pokarm dla nowo wyklutych owadów stanowią igły sosny pospolitej (Pinus sylvestris), a czasem innych gatunków sosny. Zainfekowane drzewa słabiej rosną, natomiast borecznik na szczęście nie uszkadza pączków, przez co sosny zachowują zdolność do regeneracji. Przez uszkodzenia, jakie owad zadaje drzewom, zaprasza szkodniki wtórne. Szczególnie w czasie suszy sosny są podatne na uszkodzenia, a szkodniki zwiększają prawdopodobieństwo pojawienia się posuszu.

Źródło: Twitter/Lasy Państwowe, wiadomosci.gazeta.pl

Tagi: Lasy Owady Polska