Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Psy > "Święty Graal" w Polsce, tłumy z psami tropiącymi popędziły w las. Kilogram kosztuje nawet 3 tys. zł
Lena Tomaszewska
Lena Tomaszewska 14.07.2023 09:38

"Święty Graal" w Polsce, tłumy z psami tropiącymi popędziły w las. Kilogram kosztuje nawet 3 tys. zł

Ten kulinarny rarytas kosztuje fortunę, a wytropić go może Twój pies
Ten kulinarny rarytas kosztuje fortunę, a wytropić go może Twój pies, fot. unsplash/Jack Plant, CHUTTERSNAP

Grzybiarze popędzili do lasu, a wraz z nimi psy tropiące. Specjalnie szkolone od okresu szczenięcego zwierzęta z łatwością potrafią wyniuchać kulinarny “Święty Graal grzybiarzy” występujący głównie na południu Europy, choć w Polsce również można je spotkać. Stawka jest bardzo wysoka – kilogram trufli potrafi kosztować nawet 3 tys. zł. Te drogocenne grzyby rosną pod ziemią w polskich lasach i bardzo możliwe, że kiedyś sam je ominąłeś. 

Twój pies też może tropić trufle. Kilogram tego grzyba kosztuje aż 3 tys. zł

Chociaż z polowaniem na trufle kojarzą się nam głównie świnie, coraz rzadziej używa się tych zwierząt. Problemem był apetyt tych ssaków, które chętnie same wcinały drogocenne grzyby, które wyniuchały. Dlatego do tropienia trufli aktualnie używa się głównie psów w kagańcach, które są też po prostu łatwiejsze w prowadzeniu.

Nie wszyscy wiedzą, że ten wartościowy przysmak występuje także w Polsce. Chociaż nie możemy się pochwalić najdroższymi truflami białymi (których cena wynosi nawet 3 tys. zł za kilogram), amatorzy grzybobrania mogą się natknąć na truflę letnią i wielozarodnikową, o ile wiedzą, gdzie ich szukać. W Polsce najobfitsze zbiory można przeprowadzić w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, której żyzne gleby wspierają rozwój tego rosnącego pod ziemią grzyba.

pies polujacy na trufle (2).jpg
Nie widać jej, bo rośnie pod ziemią. Trufla może znajdować się pod Twoimi nogami, fot. unsplash/Andrea Cairone
Zabrała z ulicy bezpańskiego psa. Dopiero po zmroku ukryta kamera ujawniła miesiącami skrywany sekret

Psy tropiące trufle – jak je wyszkolić? "Pies musi mieć dobry nos i chęć do pracy"

Do tropienia trufli można wykorzystywać różne rasy psów od kundelków, poprzez owczarki i psy myśliwskie aż po lagotto romagnolo, rasę wyspecjalizowaną w szukaniu tego przysmaku. Liczy się przede wszystkim motywacja psa. Musi też mieć dobry węch, żeby wyczuć znajdujące się pod ziemią trufle. Paradoksalnie, zbyt dobry zmysł powonienia może działać na jego niekorzyść. Pies będzie wyczuwał wiele zapachów lasu, które utrudnią mu wyniuchanie trufli.

Przede wszystkim, pies do zadań specjalnych powinien być wyszkolony. Nawet rasa lagotto romagnolo stworzona specjalnie do tropienia trufli potrzebuje 2-4-letniego treningu. Jeśli chcesz się zajmować tropieniem trufli na poważnie, musisz się odpowiednio przygotować i prawdopodobnie już od małego szkolić psa. W nastawionych na pozyskiwanie trufli Włoszech już szczenięta są przyzwyczajane do zapachów grzyba. Ich mamy smarowane są masłem truflowym, żeby młode oswoiły się z zapachem.

Tropienie trufli może także przybrać postać zabawy. Wtedy długi trening nie jest wymagany. Jeśli pies ma z Tobą dobrą więź, tym lepiej. Niestety ludzie zawodowo zajmujący się truflarstwem często zapominają o dobrostanie zwierzęcia. Liczy się dla nich tylko czysty zysk.

pies polujacy na trufle (1).jpg
Większość psów może zostać wytrenowana do tropienia trufli, fot. unsplash/Andrea Cairone

Lagotto romagnolo – rasa psa skrojona pod szukanie trufli

Psy rasy lagotto romagnolo mają tropienie trufli we krwi. Od lat są specjalnie hodowane do wywąchiwania tego drogocennego grzyba. Najbliższe pokrewieństwo łączy je z pudlami i kudłatymi rasami pasterskimi. Są do nich też wizualnie podobne. Ich długie, kudłate futro należy odpowiednio pielęgnować, żeby nie pokryło się warstwą filcu.

Psa przypominającego tę rasę uwiecznił na swoim fresku już w 1474 roku włoski malarz Andrea Mantegna. Taka obecność nie dziwi, ponieważ jak sugeruje nazwa lagotto romagnolo, tropiciele trufli mają korzenie włoskie. Chociaż ich pierwotną funkcją było aportowanie ptactwa z wody, jednak przez wyschnięcie wcześniej bagiennego regionu Romania, z którego pochodziły, musiały się przekwalifikować.

pies polujacy na trufle (3).jpg
Rasa psa lagotto romagnolo znana jest z tropienia trufli, fot. unsplash/Jack Plant

Lagotto romagnolo są też hodowane w Polsce. Hodowla psów Górska Fantazja od 2007 roku zajmuje się tą rasą. Przyszedł wtedy na świat pierwszy polski miot lagotto romagnolo – trzy suczki i trzy pieski. Obok tej rasy w hodowli można znaleźć także labradory i cavaliery.

Źródło: bielskobiala.wyborcza.pl, psy.pl, dziendobry.tvn.pl

Tagi: Pies Lasy Polska