Swiatzwierzat.pl

facebook/Komenda Wojewódzka PSP w Warszawie

Pożar w stadninie koni Huculski Raj. Prawie wszystkie zwierzęta zginęły, dwie osoby w szpitalu

9 Stycznia 2023

Autor tekstu:

Kamila Sabatowska

Do tragicznego wydarzenia doszło 7 stycznia br. w warszawskiej stadninie konie Huculski Raj w Białołęce. Cała drewniana konstrukcja momentalnie zajęła się ogniem, a na miejscu przez kilka godzin działały zastępy straży pożarnej. Niestety aż 8 koni straciło życie w płomieniach.

Budynek stadniny Huculski Raj na Białołęce przy ulicy Orneckiej stanął w płomieniach około godziny 15. Gdy na miejsce dotarły służby ratownicze, pożar był już mocno zaawansowany. Do tego czasu właścicielowi udało się wyprowadzić z niego jedno zwierzę.

Huculski Raj stanął w płomieniach

Kiedy w białołęckiej stadninie koni wybuchł pożar, akcja ratunkowa rozpoczęła się jeszcze przed przyjazdem na miejsce straży pożarnej. W momencie, gdy rozszalał się ogień, przebywało w niej 9 zwierząt. Przed pojawieniem się strażaków, właścicielowi udało się uratować zaledwie jedno z nich. Niestety, zgodnie z informacjami przekazanymi mediom, pozostałe osiem koni zginęło w pożarze.

- Od właściciela usłyszeliśmy, że w budynku pozostało osiem koni. Jeszcze przed naszym przyjazdem udało mu się wyprowadzić jedno zwierzę - mówił Łukasz Płaskociński z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej dla TVN Warszawa.

Jedyną pozytywną informacją, która przekazał strażak, było to, że w pożarze nie ucierpiał poważnie żaden człowiek. W momencie wybuchu ognia w stadninie przebywały osoby jeżdżące wówczas na koniach. Jednak z wpisu Komendy Wojewódzkiej PSP na Facebooku wynika, że ostatecznie w szpitalu wylądowały dwie osoby.

- W wyniku zdarzenia poszkodowane zostały 2 osoby - czytamy w komunikacie.

Choć akcja gaśnicza trwała 5 godzin, nie dało się uratować 8 koni

- Budynek o konstrukcji drewnianej pokrytej blachą uległ całkowitemu spaleniu. Zginęło osiem koni. Przed naszym przybyciem z budynku ewakuowały się cztery osoby. Do szpitala z objawami podtrucia dymem został zabrany mężczyzna, który próbował razem z właścicielem wyprowadzić konie z zajętego pożarem budynku. Pogotowie zabrało też nieletnią dziewczynkę. Ostatecznie w akcji gaśniczej brało udział w sumie 15 zastępów straży pożarnej - mówił Szymon Kisieliński ze stołecznej straży pożarnej.

Drewniana konstrukcja stajni spłonęła doszczętnie. Ogień odebrał życie aż ośmiu koniom, które odchodziły w przerażających warunkach. Choć powód wybuchu pożaru nie został potwierdzony, zaczęto snuć teorie, co mogło doprowadzić do takiej tragedii.

- Z tego co wiem, na pierwszym piętrze budynku znajdowało się mieszkanie, które było ogrzewane kozą. Być może doszło do nieszczęśliwego wypadku? - mówił dla "Super Expressu" sąsiadujący ze stajnią mieszkaniec Białołęki.

Niewątpliwie to ogromna strata i przerażające wydarzenie. Miłośnicy koni oraz wszyscy chętni mogą przyłączyć się do zbiórki pieniędzy, które zostaną przekazane właścicielom stadniny. Przekazane środki pomogą nie tylko w odbudowie stajni, ale także zabezpieczeniu i zadbaniu o pozostałe konie, bowiem dach nad głową straciło aż 18 zwierząt. W momencie powstawania artykułu udało się zebrać niespełna 40 tys. złotych.

Wszyscy chętni do wsparcia zbiórki zatytułowanej "Huculski Raj - Ugaśmy Razem ten pożar" mogą przyłączyć się do niej wpłacając choć symboliczną kwotę, klikając TUTAJ .

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected] . Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta . Bądź z nami!

Iberion wspiera akcję na rzecz żołnierzy z Ukrainy, zbieramy na 30 kamizelek kuloodpornych dla walczących w krytycznych obszarach. Ty również możesz pomóc, zachęcamy do dołączenia – każda złotówka ma znaczenie. KLIKNIJ TUTAJ .

źródło: rmf24.pl; se.pl

Tagi:

Podobne artykuły

Pozostałe

Targi rzeczy dla zwierząt Meet my Buddies odbędą się już 20 i 21 maja w centrum Warszawy - musicie tam być!
Czytaj więcej >

Pozostałe

Ta zagadka doprowadza każdego do szaleństwa. Mało kto potrafi znaleźć kota na półce z książkami
Czytaj więcej >

Pozostałe

Alarm w Warszawie, dziecko i pies poparzone tajemniczą substancją. "Na wszelki wypadek niczego nie dotykajcie"
Czytaj więcej >

Pozostałe

Za zamkniętymi drzwiami dopuścił się okropnego czynu, wszystko nagrał. "Nie tylko pies był ofiarą"
Czytaj więcej >

Pozostałe

Zamiast gadżetów na komunię poprosił o wyjątkowy prezent. Piękny gest chłopca wzruszył tysiące osób
Czytaj więcej >

Pozostałe

Adam Zagalski nie żyje, wolontariusz i twórca bloga "Podróż na cztery łapy". Zginął w wypadku
Czytaj więcej >
Kamila Sabatowska

Magister filologii polskiej, od kilku lat pracuje jako redaktorka. Prywatnie fanka sportu – zwłaszcza siatkówki i miłośniczka zwierząt. Szczęśliwa posiadaczka cavaliera. Chcesz się ze mną skontaktować?Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]