Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy

Gady

Gady – co to za zwierzęta? Podstawowe informacje

Gady to określenie jednej z głównych gromad zwierząt, które żyją na Ziemi. Charakteryzuje je szereg cech biologicznych, na podstawie których można określone zwierzęta zaszeregować właśnie do tej gromady. Do podstawowych cech gadów należy ich zmiennocieplność i jajorodność. 

Z ewolucyjnego punktu widzenia gady stanowią najstarszą z gromad na planecie, wywodząc się w linii prostej z anapsyd z okresu karbonu. Nie bez powodu zresztą wiele gadów swym wyglądem budzi skojarzenia z dinozaurami. Istnieją cztery główne rodzaje gadów – krokodyle, żółwie, jaszczurki i węże.

Zdecydowana większość gadów to drapieżnicy, chociaż zdarzają się również gady roślinożerne, takie, jak na przykład żółwie. Niektóre gatunki gadów można bezpiecznie hodować w domu – zagadnieniem tym kompleksowo zajmuje się terrarystyka.

Gady a płazy – jaka jest różnica?

Zasadniczo istnieje wiele różnic biologicznych pomiędzy gadami, a płazami, jednak dla laika mogą one być trudne do zauważenia. Wymienić należy przede wszystkim skórę obu gromad. Skóra gadów pokryta jest wodoodpornymi łuskami lub tarczkami, podczas gdy skóra płazów jest śliska i cienka, celem zapewnienia odpowiedniej wymiany gazowej. Ponadto, kości gadów są dużo twardsze i bardziej rozbudowane, a oczy płazów – odmiennie do gadów – pozbawione są powiek. Gady oddychają przy pomocy płuc, podobnie jak ludzie, zaś płazy oprócz płuc mogą oddychać skrzelami, błonami lub poprzez skórę.

Istotnym wyróżnikiem między gadami i płazami jest środowisko, w którym mogą one żyć. W przypadku gadów jest ono bardzo zróżnicowane, natomiast płazy mogą istnieć wyłącznie w środowisku wodno-lądowym – w innym przypadku nie mogłyby się efektywnie rozmnażać, bowiem z jaj płazów wykluwają się najpierw stadia larwalne danego zwierzęcia (przykładem może być kijanka), które wymagają wody dla przeobrażenia. W przypadku gadów taka sytuacja nie zachodzi.

W razie problemów z właściwym definiowaniem obu gromad, wystarczy zapamiętać, że w skład gadów wchodzą krokodyle, żółwie, węże i jaszczurki, zaś płazy to przede wszystkim żaby, ropuchy, salamandry i traszki.

Jakie gady żyją w Polsce?

Gadów żyjących na wolności nie ma zbyt wiele, a nawet gdy są – nie są groźne dla człowieka. Wyjątkiem w tym zakresie jest żmija zygzakowata, której jad może zabić osoby starsze, schorowane czy dzieci – do ataków węża dochodzi jednak niezwykle rzadko. Wśród innych węży występujących na terenie Polski znajduje się wąż Eskulapa, zaskroniec zwyczajny czy gniewosz plamisty.

Na terenie naszego kraju możemy znaleźć także dwa gatunki padalców oraz cztery gatunki jaszczurek, spośród których najpopularniejszą stanowi jaszczurka zwinka. Szczęśliwie w Polsce nie występują krokodyle, jednak możemy cieszyć się obecnością żółwia błotnego.

Pokaż więcej

żółw w ogrodzie
08.07.2024 13:52 Myślała, że w jej ogrodzie rusza się kamień. Nie do wiary, co znalazła kolejnego dnia

Kobieta wypoczywająca w swoim ogrodzie dostrzegła niezwykłą rzecz. Jeden z kamieni leżących przy rabatce z kwiatami nagle zaczął się ruszać. Zdumiona właścicielka zielonego terenu podeszła bliżej, aby sprawdzić niepokojące zjawisko. Wtedy zrozumiała, jak bardzo się myliła. Takiego znaleziska się nie spodziewała.

wąż boa tęczowy
03.07.2024 14:34 Przez 9 lat myśleli, że wąż jest samcem. Teraz w jego herpetarium znaleźli 14 młodych

W herpetarium City of Portsmouth College w Wielkiej Brytanii zapanowało zdumienie, gdy pracownicy odkryli w jednym z terrariów 14 młodych węży. Ulubieniec studentów, brazylijski boa tęczowy o imieniu Ronaldo, przez ostatnie dziewięć lat był uważany za samca. Ku zaskoczeniu wszystkich, okazało się, że uczelniany pupil jest samicą, a narodziny maluchów są przykładem cudu natury zaskakującego nawet naukowców.

żmije w mieście
29.06.2024 14:16 Plaga węży w polskim mieście. Służby wydały apel do mieszkańców

Na Dolnym Śląsku służby miejskie i straż pożarna wystosowały pilny apel do mieszkańców, ostrzegając ich przed wzrastającą liczbą incydentów z udziałem żmij. W ostatnim czasie po raz kolejny wąż wpełznął do zajmowanego przez ludzi pomieszczenia, co wywołało falę niepokoju wśród lokalnej społeczności.

wąż w salonie
21.06.2024 16:16 Mieszkańcy Bemowa zauważyli w salonie węża. Odłowienie go było wyzwaniem

W ciepłą, czerwcową noc mieszkańcy jednej z warszawskich dzielnic usłyszeli, że w salonie rozbija się niezapowiedziany gość. Groźnie wyglądający wąż, który pełzał po pokoju, wywołał falę paniki. Na miejsce szybko przybyły służby ratunkowe, które miały nie lada problem ze schwytaniem intruza.

żółw
18.06.2024 07:00 Żółw z nowym rekordem Guinnessa? O jego wyczynie mówi cały świat

Prawdopodobnie padł absolutnie niezwykły rekord, który już niebawem trafi do Księgi rekordów Guinnessa, jeżeli tylko naukowcy potwierdzą osiągnięcie żółwia skórzastego. Okazuje się, że podczas badań dotyczących ochrony tych gadów jeden z osobników pokusił się o dokonanie niemalże niemożliwego. 

padalec zwyczajny
12.06.2024 16:05 Są w całym kraju, wyglądają jak węże. Jaki jest pożytek z padalca w ogrodzie?

Wyglądają jak węże, a jednak są czymś zupełnie innym. Padalce, często mylone z groźnymi gadami są tak naprawdę sprzymierzeńcami ogrodników. Zwierzęta te pełnią ważną rolę w ekosystemie. Choć mogą budzić strach i niepokój, przedstawiamy powód, dla którego warto się z nimi zaprzyjaźnić. 

smocze jaja
07.06.2024 14:40 Znalazł na podwórku tajemnicze jajka. Niesamowite, co wylęgło się z nich po tygodniu

Mieszkaniec Australii dokonał niezwykłego odkrycia w swoim ogrodzie. Podczas prac porządkowych dostrzegł dziwny kopiec. Pod świeżo usypaną ziemią były ukryte białe jajka. Mężczyzna jeszcze wtedy nie wiedział, że znalazł najprawdziwsze smocze gniazdo.

znajdź węża na obrazku
05.06.2024 13:07 Widzisz węża ukrytego w trawie? Ta zagadka to wyzwanie, gad jest mistrzem kamuflażu

Węże są prawdziwymi mistrzami kamuflażu, zdolnymi do wtopienia się w swoje otoczenie z niesamowitą precyzją. Tym razem sprytny gad ukrył się w przydomowym ogródku. Czy znajdziesz zwierzę ukryte w trawie? Ta zagadka jest wyzwaniem nawet dla bystrzaków. 

zaskroniec rybołów
01.06.2024 07:00 O tej zdolności zaskrońców wielu nie ma pojęcia. Jego taktyka zdumiewa

W świecie przyrody, gdzie przetrwanie często zależy od zdolności szybkiej ucieczki lub skutecznej obrony, niektóre stworzenia rozwijają zaskakujące umiejętności adaptacyjne. Jednym z takich mistrzów kamuflażu i udawania jest zaskroniec rybołów, wąż, który słynie ze swojego niezwykłego talentu aktorskiego. Naukowcy badający jego zdumiewające zachowania uważają, że bezsprzecznie zasługuje na Oscara. 

wąż w Biedronce
30.05.2024 10:29 Jadowity wąż w Biedronce. Zwierzę pełzało po sklepie

Klienci Biedronki w miejscowości Boguszów-Gorce przeżyli chwile grozy. Między sklepowymi półkami niespodziewanie pojawił się jadowity wąż. Żmija szybko i zwinnie, nie przejmując się obecnością ludzi, pełzała po podłodze w kierunku lodówek. Na miejsce zostali wezwani strażacy.

taniec godowy żmii
30.05.2024 09:28 Walka i dominacja to dopiero początek. Tak wyglądają gody żmij

Gody żmij to niezwykłe zjawisko, które fascynuje zarówno przyrodników, jak i miłośników natury. W czasie tych rytualnych potyczek samce walczą o względy samicy, a zwycięzca otrzymuje upragnioną nagrodę, podczas gdy przegrany musi obejść się smakiem. O zwyczajach tych niezwykłych zwierząt opowiedział specjalista Tomasz Pasierbek z Babiogórskiego Parku Narodowego. 

jaszczurka zwinka
20.05.2024 11:19 Rozpełzły się po całej Polsce. Bez wahania ugryzie, gdy poczuje się zagrożona

Choć najczęściej można je spotkać w lasach, na łąkach i polach, to coraz częściej pojawiają się w naszych ogródkach. Jaszczurki, bo o nich mowa, u wielu ludzi budzą przerażenie. Nie są jednak naszymi sprzymierzeńcami, a jeśli zadomowiły się w pobliżu Twojego domu, nie przeganiaj ich. Dzięki nim pozbędziesz się pasożytów. 

wąż w ogrodzie
08.05.2024 09:22 Jadowity wąż na działce pod Warszawą. Wezwani policjanci potwierdzili zagrożenie

Mieszkanka Łomianek przeżyła chwile grozy, robiąc porządki w swoim przydomowym ogrodzie. Na jej posesję zakradł się długi wąż. Przypuszczała, że jest to jadowita żmija. Kobieta wezwała na pomoc funkcjonariuszy Straży Miejskiej, którzy potwierdzili jej obawy.

jadowity wąż
07.05.2024 09:18 Plaga węży w turystycznym zakątku Europy. Jad niektórych gatunków jest śmiertelny

Do kolejnego ataku jadowitego węża doszło w jednym z najbardziej popularnych miejsc wybieranych na wakacje. Gad ukąsił mieszkankę w nogę na jej własnym podwórku. Turyści powinni mieć się na baczności. W tym kraju nie produkuje się potrzebnej do uratowania życia surowicy.

wąż na drzewie
30.04.2024 16:15 Wezwali policję do węża na drzewie. Nie do wiary, czym się okazał

Mieszkańcy Rajska w województwie małopolskim wezwali do pilnej interwencji policję. Na drzewie w ogródku siedział wąż. Zwierzę oplotło się dookoła pnia i korzystało z dobrej pogody. Na szczęście dzielni funkcjonariusze z pomocą strażaków ocalili mieszkańców przed groźnym gadem. Po interwencji mundurowi pokazali, z czym naprawdę mieli do czynienia.

wąż
22.04.2024 15:18 Do złudzenia przypomina jadowitą żmiję. Jak odróżnić od niej gniewosza?

Rozpoznanie gada, który na pierwszy rzut oka wywołuje u nas paniczny lęk, może być trudnym zadaniem, zwłaszcza gdy zwierzęta wyglądają podobnie. Żmije i gniewosze, mimo swojej różnorodności, mogą być często mylone ze sobą. Istnieją jednak kluczowe cechy, po których można dokonać właściwej identyfikacji. Te subtelne różnice pozwolą nam odróżnić przyjaznego węża od jadowitego gada.

wąż z supermarketu
20.04.2024 12:40 W sałacie w sklepie znaleźli węża. Personel podpadł klientom, za to co z nim zrobił

Pracownicy jednego z supermarketów znaleźli pośród swoich produktów węża. Gad sprytnie ukrył się w liściach ogórecznika. Wygląda na to, że w chłodnej lodówce szukał schronienia przed palącym słońcem. Ekspedienci pozostali jednak bezlitośni i szybko rozprawili się ze śliskim problemem.

wąż zbożowy
13.04.2024 14:14 Lokatorzy znaleźli na klatce czerwonego węża. To rzadki okaz

W jednej z warszawskich kamienic doszło do nietypowego spotkania. Na klatce schodowej zadomowił się przerażająco wyglądający wąż. Gad o czerwonym ubarwieniu ani myślał się ruszyć. Lokatorzy wezwali na miejsce policję. Zaskoczeni i uzbrojeni po uszy funkcjonariusze nie dali rady przeciwnikowi. Z pomocą przybył Eko Patrol Straży Miejskiej.

pies u weterynarza
09.04.2024 14:05 Spacer skończył się zagrożeniem życia psa. Weterynarz robił co w jego mocy

Opiekunka psa o imieniu Stich podzieliła się na Facebooku historią, która spotkała ją i jej pupila podczas spaceru w rezerwacie przyrody. Choć wydawało się, że wspólna przechadzka przebiegnie w przyjemnych okolicznościach, jak działo się do tej pory, niestety zwierzę wylądowało u weterynarza.

żółwie z przemytu
15.03.2024 09:42 Myślał, że dokona przemytu doskonałego. Nie do wiary, w co zapakował żółwie

53-letni mężczyzna chciał przemycić żółwie ze Stanów Zjednoczonych. Na całe szczęście nie udało mu się dokonać nielegalnego procederu. Wpadł w ręce służb przez fałszywy adres na paczkach. Biedne, żywe stworzenia zapakował jak nic nieznaczący przedmiot.

Żmija
08.03.2024 10:46 Eksplozja ciepła ogarnia Polskę. Patrz pod nogi, w lasach budzą się węże

Wiosna, na którą czekaliśmy z niecierpliwością, przyszła w tym roku wcześniej niż zwykle. Chcąc nacieszyć się spacerem w piękną pogodę, warto jednak patrzeć pod nogi, zamiast w bezchmurne niebo. Leśnicy informują, że wraz ze wzrostem temperatury niektóre gatunki zwierząt, wliczając w to gady, wybudziły się ze snu zimowego i zaczynają być bardziej aktywne. Nie chciałbyś nadepnąć im na przysłowiowy odcisk.

żółw sępi
13.02.2024 10:11 Wyłowili "potwora z bagna". Jego szczęki mogą zgnieść kości

Mało kto chciałby spotkać tego zwierzaka na swojej drodze. Ma charakterystyczny wygląd i jest zaskakująco agresywnym osobnikiem. Choć na co dzień zamieszkuje ogromne wody Ameryki, to został wyłowiony z małego, przydomowego jeziorka. Prehistoryczny zwierz okazał się być ogromnym zagrożeniem nie tylko dla ludzi, ale i dla całego ekosystemu. 

Potrawa z papryczką chilli
02.02.2024 09:22 Otworzył przyprawę chilli i go zatkało. W opakowaniu między papryczkami znalazł gada w tragicznym stanie

Mężczyzna, który kupił importowane, pakowane papryczki chilli, zdał sobie sprawę z tego, że w wybranym przez niego produkcie znajduje się coś, co nigdy nie powinno było się tam znaleźć. W opakowaniu wypełnionym pikantnymi warzywami skrywało się żywe zwierzę. To cud, że przeżyło transport, uwięzione pomiędzy papryczkami. Jeszcze bardziej zaskakująca okazała się być reakcja konsumenta na widok niespodziewanego gościa.

Ukryty wąż
30.01.2024 12:16 Spójrz na zdjęcie. Tylko wybrańcy dostrzegą coś więcej niż liście. Ukryte zwierzę może zrobić ci krzywdę

Specjaliści zajmujący się usuwaniem niebezpiecznych gadów z obszarów zaludnionych pokazali, jak ciężko dostrzec przedstawicieli niektórych gatunków. Na fotografii przedstawiającej kawałek trawnika ukrył się jadowity wąż. Sprawdź, czy jesteś w stanie go dostrzec. Wielu osobom udaje się tego dokonać dopiero po kilku minutach intensywnego wpatrywania się w zdjęcie. Jak myślisz, jesteś bardziej spostrzegawczy niż większość ludzi?

wąż na korcie
25.01.2024 15:12 Jadowity wąż przerwał ważny mecz tenisa. Na korcie był akurat gwiazdor, wezwano łapacza węży

Nieproszony gość wtargnął na kort podczas kwalifikacji do turnieju Brisbane International. Mecz przerwano. Choć wielokrotny zwycięzca meczów tenisowych pojawiał się na australijskich kortach już wielokrotnie, to z tak groźnym osobnikiem spotkał się pierwszy raz.

Co symbolizuje wąż?
22.01.2024 12:26 Co oznacza sen o wężu? Zapowiada transformację i zmiany, ale ma też drugie, niepokojące znaczenie

Węże są zwierzętami często pojawiającymi się w snach. Gady o połyskującej w świetle łusce bywają widziane zarówno w koszmarach, jak i przyjemnych widzeniach sennych. Mnogość interpretacji skłania do refleksji, bowiem wszystko zależy od jego zachowania oraz wyglądu. Sprawdź, jak zinterpretować sen o wężu. Dzięki temu będziesz wiedzieć, czy gad widziany oczyma wyobraźni jest przestrogą, czy też dobrym znakiem. 

Zwierzę znaleziono w mieszknaiu
19.01.2024 14:18 Mieszkańca warszawskiego osiedla odwiedził nietypowy gość. Nie obyło się bez interwencji Ekopatrolu

Do Ekopatrolu ze Straży Miejskiej w Warszawie dotarło wezwanie od ochrony jednego z budynków mieszkalnych. Okazało się, że lokator znalazł nietypowego gościa, który zdecydowanie nie powinien się tam znaleźć, tym bardziej na wolności.

Żmija
18.01.2024 11:07 Takiego widoku zimą nie spodziewali się nawet najstarsi leśnicy. Podczas mrozów powinna spać pod ziemią

Pracownicy Lasów Państwowych z Nadleśnictwa Tułowice opublikowali w mediach społecznościowych filmik, który zaskakuje nawet najbardziej doświadczonych przyrodników. Okazało się, że wbrew wszelkiej logice i powszechnej wiedzy, pewien gad jest w stanie funkcjonować w grubej warstwie śniegu. Nie wiadomo, jakim cudem tego dokonał. Niestety, wiele wskazuje na to, że "sukces” jest jedynie tymczasowy.