Gady to określenie jednej z głównych gromad zwierząt, które żyją na Ziemi. Charakteryzuje je szereg cech biologicznych, na podstawie których można określone zwierzęta zaszeregować właśnie do tej gromady. Do podstawowych cech gadów należy ich zmiennocieplność i jajorodność.
Z ewolucyjnego punktu widzenia gady stanowią najstarszą z gromad na planecie, wywodząc się w linii prostej z anapsyd z okresu karbonu. Nie bez powodu zresztą wiele gadów swym wyglądem budzi skojarzenia z dinozaurami. Istnieją cztery główne rodzaje gadów – krokodyle, żółwie, jaszczurki i węże.
Zdecydowana większość gadów to drapieżnicy, chociaż zdarzają się również gady roślinożerne, takie, jak na przykład żółwie. Niektóre gatunki gadów można bezpiecznie hodować w domu – zagadnieniem tym kompleksowo zajmuje się terrarystyka.
Zasadniczo istnieje wiele różnic biologicznych pomiędzy gadami, a płazami, jednak dla laika mogą one być trudne do zauważenia. Wymienić należy przede wszystkim skórę obu gromad. Skóra gadów pokryta jest wodoodpornymi łuskami lub tarczkami, podczas gdy skóra płazów jest śliska i cienka, celem zapewnienia odpowiedniej wymiany gazowej. Ponadto, kości gadów są dużo twardsze i bardziej rozbudowane, a oczy płazów – odmiennie do gadów – pozbawione są powiek. Gady oddychają przy pomocy płuc, podobnie jak ludzie, zaś płazy oprócz płuc mogą oddychać skrzelami, błonami lub poprzez skórę.
Istotnym wyróżnikiem między gadami i płazami jest środowisko, w którym mogą one żyć. W przypadku gadów jest ono bardzo zróżnicowane, natomiast płazy mogą istnieć wyłącznie w środowisku wodno-lądowym – w innym przypadku nie mogłyby się efektywnie rozmnażać, bowiem z jaj płazów wykluwają się najpierw stadia larwalne danego zwierzęcia (przykładem może być kijanka), które wymagają wody dla przeobrażenia. W przypadku gadów taka sytuacja nie zachodzi.
W razie problemów z właściwym definiowaniem obu gromad, wystarczy zapamiętać, że w skład gadów wchodzą krokodyle, żółwie, węże i jaszczurki, zaś płazy to przede wszystkim żaby, ropuchy, salamandry i traszki.
Gadów żyjących na wolności nie ma zbyt wiele, a nawet gdy są – nie są groźne dla człowieka. Wyjątkiem w tym zakresie jest żmija zygzakowata, której jad może zabić osoby starsze, schorowane czy dzieci – do ataków węża dochodzi jednak niezwykle rzadko. Wśród innych węży występujących na terenie Polski znajduje się wąż Eskulapa, zaskroniec zwyczajny czy gniewosz plamisty.
Na terenie naszego kraju możemy znaleźć także dwa gatunki padalców oraz cztery gatunki jaszczurek, spośród których najpopularniejszą stanowi jaszczurka zwinka. Szczęśliwie w Polsce nie występują krokodyle, jednak możemy cieszyć się obecnością żółwia błotnego.
Pokaż więcej
Kobieta wypoczywająca w swoim ogrodzie dostrzegła niezwykłą rzecz. Jeden z kamieni leżących przy rabatce z kwiatami nagle zaczął się ruszać. Zdumiona właścicielka zielonego terenu podeszła bliżej, aby sprawdzić niepokojące zjawisko. Wtedy zrozumiała, jak bardzo się myliła. Takiego znaleziska się nie spodziewała.
W herpetarium City of Portsmouth College w Wielkiej Brytanii zapanowało zdumienie, gdy pracownicy odkryli w jednym z terrariów 14 młodych węży. Ulubieniec studentów, brazylijski boa tęczowy o imieniu Ronaldo, przez ostatnie dziewięć lat był uważany za samca. Ku zaskoczeniu wszystkich, okazało się, że uczelniany pupil jest samicą, a narodziny maluchów są przykładem cudu natury zaskakującego nawet naukowców.
Na Dolnym Śląsku służby miejskie i straż pożarna wystosowały pilny apel do mieszkańców, ostrzegając ich przed wzrastającą liczbą incydentów z udziałem żmij. W ostatnim czasie po raz kolejny wąż wpełznął do zajmowanego przez ludzi pomieszczenia, co wywołało falę niepokoju wśród lokalnej społeczności.
W ciepłą, czerwcową noc mieszkańcy jednej z warszawskich dzielnic usłyszeli, że w salonie rozbija się niezapowiedziany gość. Groźnie wyglądający wąż, który pełzał po pokoju, wywołał falę paniki. Na miejsce szybko przybyły służby ratunkowe, które miały nie lada problem ze schwytaniem intruza.
Prawdopodobnie padł absolutnie niezwykły rekord, który już niebawem trafi do Księgi rekordów Guinnessa, jeżeli tylko naukowcy potwierdzą osiągnięcie żółwia skórzastego. Okazuje się, że podczas badań dotyczących ochrony tych gadów jeden z osobników pokusił się o dokonanie niemalże niemożliwego.
Wyglądają jak węże, a jednak są czymś zupełnie innym. Padalce, często mylone z groźnymi gadami są tak naprawdę sprzymierzeńcami ogrodników. Zwierzęta te pełnią ważną rolę w ekosystemie. Choć mogą budzić strach i niepokój, przedstawiamy powód, dla którego warto się z nimi zaprzyjaźnić.
Mieszkaniec Australii dokonał niezwykłego odkrycia w swoim ogrodzie. Podczas prac porządkowych dostrzegł dziwny kopiec. Pod świeżo usypaną ziemią były ukryte białe jajka. Mężczyzna jeszcze wtedy nie wiedział, że znalazł najprawdziwsze smocze gniazdo.
Węże są prawdziwymi mistrzami kamuflażu, zdolnymi do wtopienia się w swoje otoczenie z niesamowitą precyzją. Tym razem sprytny gad ukrył się w przydomowym ogródku. Czy znajdziesz zwierzę ukryte w trawie? Ta zagadka jest wyzwaniem nawet dla bystrzaków.
W świecie przyrody, gdzie przetrwanie często zależy od zdolności szybkiej ucieczki lub skutecznej obrony, niektóre stworzenia rozwijają zaskakujące umiejętności adaptacyjne. Jednym z takich mistrzów kamuflażu i udawania jest zaskroniec rybołów, wąż, który słynie ze swojego niezwykłego talentu aktorskiego. Naukowcy badający jego zdumiewające zachowania uważają, że bezsprzecznie zasługuje na Oscara.
Klienci Biedronki w miejscowości Boguszów-Gorce przeżyli chwile grozy. Między sklepowymi półkami niespodziewanie pojawił się jadowity wąż. Żmija szybko i zwinnie, nie przejmując się obecnością ludzi, pełzała po podłodze w kierunku lodówek. Na miejsce zostali wezwani strażacy.
Gody żmij to niezwykłe zjawisko, które fascynuje zarówno przyrodników, jak i miłośników natury. W czasie tych rytualnych potyczek samce walczą o względy samicy, a zwycięzca otrzymuje upragnioną nagrodę, podczas gdy przegrany musi obejść się smakiem. O zwyczajach tych niezwykłych zwierząt opowiedział specjalista Tomasz Pasierbek z Babiogórskiego Parku Narodowego.
Choć najczęściej można je spotkać w lasach, na łąkach i polach, to coraz częściej pojawiają się w naszych ogródkach. Jaszczurki, bo o nich mowa, u wielu ludzi budzą przerażenie. Nie są jednak naszymi sprzymierzeńcami, a jeśli zadomowiły się w pobliżu Twojego domu, nie przeganiaj ich. Dzięki nim pozbędziesz się pasożytów.
Mieszkanka Łomianek przeżyła chwile grozy, robiąc porządki w swoim przydomowym ogrodzie. Na jej posesję zakradł się długi wąż. Przypuszczała, że jest to jadowita żmija. Kobieta wezwała na pomoc funkcjonariuszy Straży Miejskiej, którzy potwierdzili jej obawy.
Do kolejnego ataku jadowitego węża doszło w jednym z najbardziej popularnych miejsc wybieranych na wakacje. Gad ukąsił mieszkankę w nogę na jej własnym podwórku. Turyści powinni mieć się na baczności. W tym kraju nie produkuje się potrzebnej do uratowania życia surowicy.
Mieszkańcy Rajska w województwie małopolskim wezwali do pilnej interwencji policję. Na drzewie w ogródku siedział wąż. Zwierzę oplotło się dookoła pnia i korzystało z dobrej pogody. Na szczęście dzielni funkcjonariusze z pomocą strażaków ocalili mieszkańców przed groźnym gadem. Po interwencji mundurowi pokazali, z czym naprawdę mieli do czynienia.
Rozpoznanie gada, który na pierwszy rzut oka wywołuje u nas paniczny lęk, może być trudnym zadaniem, zwłaszcza gdy zwierzęta wyglądają podobnie. Żmije i gniewosze, mimo swojej różnorodności, mogą być często mylone ze sobą. Istnieją jednak kluczowe cechy, po których można dokonać właściwej identyfikacji. Te subtelne różnice pozwolą nam odróżnić przyjaznego węża od jadowitego gada.
Pracownicy jednego z supermarketów znaleźli pośród swoich produktów węża. Gad sprytnie ukrył się w liściach ogórecznika. Wygląda na to, że w chłodnej lodówce szukał schronienia przed palącym słońcem. Ekspedienci pozostali jednak bezlitośni i szybko rozprawili się ze śliskim problemem.
W jednej z warszawskich kamienic doszło do nietypowego spotkania. Na klatce schodowej zadomowił się przerażająco wyglądający wąż. Gad o czerwonym ubarwieniu ani myślał się ruszyć. Lokatorzy wezwali na miejsce policję. Zaskoczeni i uzbrojeni po uszy funkcjonariusze nie dali rady przeciwnikowi. Z pomocą przybył Eko Patrol Straży Miejskiej.
Opiekunka psa o imieniu Stich podzieliła się na Facebooku historią, która spotkała ją i jej pupila podczas spaceru w rezerwacie przyrody. Choć wydawało się, że wspólna przechadzka przebiegnie w przyjemnych okolicznościach, jak działo się do tej pory, niestety zwierzę wylądowało u weterynarza.
53-letni mężczyzna chciał przemycić żółwie ze Stanów Zjednoczonych. Na całe szczęście nie udało mu się dokonać nielegalnego procederu. Wpadł w ręce służb przez fałszywy adres na paczkach. Biedne, żywe stworzenia zapakował jak nic nieznaczący przedmiot.
Wiosna, na którą czekaliśmy z niecierpliwością, przyszła w tym roku wcześniej niż zwykle. Chcąc nacieszyć się spacerem w piękną pogodę, warto jednak patrzeć pod nogi, zamiast w bezchmurne niebo. Leśnicy informują, że wraz ze wzrostem temperatury niektóre gatunki zwierząt, wliczając w to gady, wybudziły się ze snu zimowego i zaczynają być bardziej aktywne. Nie chciałbyś nadepnąć im na przysłowiowy odcisk.
Mało kto chciałby spotkać tego zwierzaka na swojej drodze. Ma charakterystyczny wygląd i jest zaskakująco agresywnym osobnikiem. Choć na co dzień zamieszkuje ogromne wody Ameryki, to został wyłowiony z małego, przydomowego jeziorka. Prehistoryczny zwierz okazał się być ogromnym zagrożeniem nie tylko dla ludzi, ale i dla całego ekosystemu.
Mężczyzna, który kupił importowane, pakowane papryczki chilli, zdał sobie sprawę z tego, że w wybranym przez niego produkcie znajduje się coś, co nigdy nie powinno było się tam znaleźć. W opakowaniu wypełnionym pikantnymi warzywami skrywało się żywe zwierzę. To cud, że przeżyło transport, uwięzione pomiędzy papryczkami. Jeszcze bardziej zaskakująca okazała się być reakcja konsumenta na widok niespodziewanego gościa.
Specjaliści zajmujący się usuwaniem niebezpiecznych gadów z obszarów zaludnionych pokazali, jak ciężko dostrzec przedstawicieli niektórych gatunków. Na fotografii przedstawiającej kawałek trawnika ukrył się jadowity wąż. Sprawdź, czy jesteś w stanie go dostrzec. Wielu osobom udaje się tego dokonać dopiero po kilku minutach intensywnego wpatrywania się w zdjęcie. Jak myślisz, jesteś bardziej spostrzegawczy niż większość ludzi?
Nieproszony gość wtargnął na kort podczas kwalifikacji do turnieju Brisbane International. Mecz przerwano. Choć wielokrotny zwycięzca meczów tenisowych pojawiał się na australijskich kortach już wielokrotnie, to z tak groźnym osobnikiem spotkał się pierwszy raz.
Węże są zwierzętami często pojawiającymi się w snach. Gady o połyskującej w świetle łusce bywają widziane zarówno w koszmarach, jak i przyjemnych widzeniach sennych. Mnogość interpretacji skłania do refleksji, bowiem wszystko zależy od jego zachowania oraz wyglądu. Sprawdź, jak zinterpretować sen o wężu. Dzięki temu będziesz wiedzieć, czy gad widziany oczyma wyobraźni jest przestrogą, czy też dobrym znakiem.
Do Ekopatrolu ze Straży Miejskiej w Warszawie dotarło wezwanie od ochrony jednego z budynków mieszkalnych. Okazało się, że lokator znalazł nietypowego gościa, który zdecydowanie nie powinien się tam znaleźć, tym bardziej na wolności.
Pracownicy Lasów Państwowych z Nadleśnictwa Tułowice opublikowali w mediach społecznościowych filmik, który zaskakuje nawet najbardziej doświadczonych przyrodników. Okazało się, że wbrew wszelkiej logice i powszechnej wiedzy, pewien gad jest w stanie funkcjonować w grubej warstwie śniegu. Nie wiadomo, jakim cudem tego dokonał. Niestety, wiele wskazuje na to, że "sukces” jest jedynie tymczasowy.