Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Inne zwierzęta > Lokatorzy znaleźli na klatce czerwonego węża. To rzadki okaz
Antonina Zborowska
Antonina Zborowska 13.04.2024 14:14

Lokatorzy znaleźli na klatce czerwonego węża. To rzadki okaz

wąż zbożowy
Fot. twitter.com/ Straż Miejska m.st. Warszawy

W jednej z warszawskich kamienic doszło do nietypowego spotkania. Na klatce schodowej zadomowił się przerażająco wyglądający wąż. Gad o czerwonym ubarwieniu ani myślał się ruszyć. Lokatorzy wezwali na miejsce policję. Zaskoczeni i uzbrojeni po uszy funkcjonariusze nie dali rady przeciwnikowi. Z pomocą przybył Eko Patrol Straży Miejskiej.

Hodowanie egzotycznych zwierząt wymaga szczególnej wiedzy

Hodowla węży w ostatnich latach mocno zyskała na popularności. Zajęcie to uczy cierpliwości i pozwala na obserwowanie z bliska naturalnych zachowań dzikich zwierząt. Jednym z gatunków wybieranych przez początkujących hodowców jest wąż zbożowy. Ważne jednak, aby przed podjęciem się opieki nad egzotycznym zwierzęciem posiąść odpowiednią wiedzę i dokonać dobrych zakupów ważnych dla zapewnienia stworzeniu dobrej przestrzeni do życia. Inaczej może dojść do jego rychłej ucieczki. 

Warszawscy policjanci zostali wezwani do nietypowego zgłoszenia. Na klatce schodowej w jednej z kamienic zlokalizowanej w Śródmieściu rozgościł się budzący strach w mieszkańcach intruz. Choć funkcjonariusze byli uzbrojeni, to na nic im się zdały groźne rekwizyty. Wąż ani myślał ruszyć się z wybranego przez siebie miejsca na drzemkę. Musieli więc poprosić o pomoc swoich kolegów po fachu. Przybyły na miejsce Eko Patrol Straży Miejskiej szybko uporał się z problemem. 

Co znajduje się w środku grzechotki grzechotnika? Odpowiedź was zaskoczy Tego nigdy nie rób podczas spaceru z psem. Pupil na pewno to doceni

Groźny intruz na klatce schodowej. Strażnicy złapali czerwonego węża

Przerażeni widokiem groźnego, czerwonego węża mieszańcy nie mogli korzystać ze wspólnej przestrzeni. Egzotyczne zwierzę wybrało sobie na drzemkę chłodne schody. Nikt z lokatorów nie kojarzył, aby ktoś w budynku zajmował się hodowlą tych niezwykłych gadów. Nie mogli więc poprosić o pomoc opiekuna, aby zabrał do domu niesfornego uciekiniera.

Na szczęście funkcjonariusze z Eko Patrolu Straży Miejskiej uspokoili mieszkańców kamiennicy. Wąż nie był jadowity, a na dodatek trafił im się wyjątkowo spokojny okaz. Strażnicy za pomocą chwytaka odłowili budzącego niepokój intruza i umieścili w specjalnym pojemniku do transportu gadów. Dziki lokator został przewieziony do Centrum CITES na terenie warszawskiego ZOO.

Wąż zbożowy leżał zwinięty w kłębek na schodach pomiędzy pierwszym, a drugim piętrem. Był spokojny i niespecjalnie przejmował się naszą obecnością. To odmiana typowo hodowlana, niejadowita - udzieliła informacji inspektor Agnieszka Ciosek-Grzenda, która schytała węża. 

Wąż zbożowy - charakterystyka gatunku. Nie ma dwóch takich samych osobników

Wąż zbożowy to idealny wybór dla początkujących hodowców, którzy dopiero wdrażają się w przygodę z opieką nad egzotycznymi zwierzętami. Przez niewygórowane potrzeby jest gatunkiem najczęściej trzymanym w domowych terrariach. Gady te dorastają do niewielkich rozmiarów. Zwykle jest to 130 - 150 centymetrów długości, a w niektórych wyjątkowych przypadkach mogą osiągnąć długość 180 cm. Zwykle żyją kilkanaście lat, choć dobrze hodowane i zaopiekowane mogą pozostać z opiekunem nawet przez dwadzieścia kilka lat.

Projekt bez nazwy-69.jpg
wąż zbożowy, Fot. canva.com/ erllre

Węże te zachwycają niezwykle kolorowym ubarwieniem. Najbardziej dominujące są różnorakie odcienie szarość, brązu czy czerwieni. Są wyjątkowe, ponieważ nie sposób znaleźć dwóch osobników o identycznym wzorze. Złapany przez strażników miejskich okaz jest cenioną przez hodowców odmianą “bloodred”, która charakteryzuje się m.in. krwisto — czerwoną barwą. Przez co właściciel uciekiniera zapewne ubolewa nad swoją stratą. 

Tagi: Wąż Polska Gady