Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Inne zwierzęta > Żółw z nowym rekordem Guinnessa? O jego wyczynie mówi cały świat
Magdalena Cichocka
Magdalena Cichocka 18.06.2024 07:00

Żółw z nowym rekordem Guinnessa? O jego wyczynie mówi cały świat

żółw
fot. Canva/AGAMI Stock

Prawdopodobnie padł absolutnie niezwykły rekord, który już niebawem trafi do Księgi rekordów Guinnessa, jeżeli tylko naukowcy potwierdzą osiągnięcie żółwia skórzastego. Okazuje się, że podczas badań dotyczących ochrony tych gadów jeden z osobników pokusił się o dokonanie niemalże niemożliwego. 

Żółw skórzasty trafi do Księgi rekordów Guinnessa?

Żółwie skórzaste występują we wszystkich ciepłych morzach i oceanach, przez co doczekały się potocznej nazwy “morscy włóczędzy”. Gatunek ten jest sporych rozmiarów - może osiągnąć długość 3 metrów i ważyć nawet tonę. Mimo to są świetnymi pływakami, a w szczególności nurkami, bowiem potrafią dotrzeć do bardzo głębokich wód.

W rejonie Wyspy Salomona doszło do niecodziennego wyczynu żółwia skórzastego. Podczas badań związanych z ochroną tego gatunku zarejestrowano wyjątkowo głębokie zanurkowanie jednego z osobników. Amerykańska organizacja pozarządowa The Nature Conservancy poinformowała, że żółw miał dotrzeć na głębokość aż 1344 metrów pod powierzchnię oceanu. Czyżby swoim wyczynem zagwarantował sobie miejsce w Księdze rekordów Guinnessa?

żółw skórzasty
fot. Canva/AGAMI stock
Widzisz psa z żółtą wstążką? Nie podchodź do niego, to ważny komunikat Na świat przyszło bardzo rzadkie zwierzę. Rdzenni Amerykanie wierzą, że to omen

Naukowcy nie kryją zaskoczenia

Naukowcy zarejestrowali głębokie nurkowanie jednego z osobników, który dopiero co opuścił miejsce lęgowe na Wyspach Salomona. Do incydentu doszło w trakcie trwania innego badania, którego wyników jeszcze nie opublikowano, dlatego naukowcy chcą dokładnie przyjrzeć się całej sytuacji i być pewnym, że doszło do pobicia rekordu

Warto wspomnieć, że dotychczas najgłębiej zanurkował inny żółw skórzasty, osiągając głębokość 1280 metrów. Wynik ten trafił do Księgi rekordów Guinnessa. Peter Waldie, który jest morskim naukowcem i kieruje programem ochrony w The Nature Conservancy na Wyspach Salomona nazwał ten przypadek jako “spektakularny”

Głos w sprawie zabrał także rzecznik firmy Guinness, który odniósł się do całej sytuacji słowami:

W przypadku rekordów naukowych i przyrodniczych opartych na danych, takich jak ten przypadek, zazwyczaj czekamy, aż wyniki zostaną zweryfikowane i opublikowane w recenzowanym czasopiśmie, zanim je rozważymy - czytamy w serwisie Live Science.

żółw skórzasty
fot. Canva/Rawlinson_Photography

Niezwykłe umiejętności żółwi skórzastych

Żółwie skórzaste charakteryzują się wieloma cechami, dzięki którym z powodzeniem mogą udawać się na tak głębokie wyprawy. Przede wszystkim są w stanie przebywać pod wodą nawet 90 minut, co umożliwia im tak odległe podróże. Dodatkowo ich pancerz posiada niezwykłą możliwość kurczenia i rozszerzania się, dzięki czemu gady te są w stanie przetrwać zmieniające się wraz z głębokością ciśnienie

Trudno jednoznacznie stwierdzić, dlaczego zapuszczają się w głębiny. Naukowcy spekulują, że robią to w poszukiwaniu żyjących tam meduz, które są ich przysmakiem. 

żółw skórzasty
fot. Canva/Muhammad Hudari
Powiązane
wieloryb
Quiz o głębinowych "potworach". Ile wiesz o stworzeniach mórz i oceanów?