Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Inne zwierzęta > Do złudzenia przypomina jadowitą żmiję. Jak odróżnić od niej gniewosza?
Antonina Zborowska
Antonina Zborowska 22.04.2024 15:18

Do złudzenia przypomina jadowitą żmiję. Jak odróżnić od niej gniewosza?

wąż
Fot. canva.com/ Sergii Trofymchuk

Rozpoznanie gada, który na pierwszy rzut oka wywołuje u nas paniczny lęk, może być trudnym zadaniem, zwłaszcza gdy zwierzęta wyglądają podobnie. Żmije i gniewosze, mimo swojej różnorodności, mogą być często mylone ze sobą. Istnieją jednak kluczowe cechy, po których można dokonać właściwej identyfikacji. Te subtelne różnice pozwolą nam odróżnić przyjaznego węża od jadowitego gada.

Węże wywołują w ludziach lęk

Wybierając się przy dobrej pogodzie na piesze wędrówki, możemy spotkać wiele ciekawych dzikich zwierząt. Większość z nich nie stanowi dla nas zagrożenia. Stworzenia najczęściej stronią od kontaktów z człowiekiem i jeśli tylko mają szansę, wybierają drogę ucieczki. 

Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy natkniemy się na dzikie stworzenie, które z automatu wywołuje w nas ogromny lęk. Okryte złą sławą żmije w przypadku zagrożenia lub przypadkowego nadepnięcia atakują. Na nasze nieszczęście są jadowite. Spotkanie z nimi kończy się nie tylko dużym stresem, ale również pobytem w szpitalu. Są jednak węże, które łudząco je przypominają, lecz są zupełnie niegroźne. Warto wiedzieć, jak odróżnić je od siebie, aby nie wpadać w niepotrzebną panikę, która popsuje nasz spacer.

4-miesięczny szczeniak wymagał operacji. Na prześwietleniu wyszło, co zjadł Idziesz na spacer do lasu? Patrz pod nogi, w sieci pojawiło się ostrzeżenie

Jak odróżnić gniewosza od żmii?

Bieszczadzki portal zamieścił na swojej stronie nagranie z zagadką dla turystów. Mimo iż chwilowo powróciła zima, to w przebłyskach słońca na połoninach wygrzewają się liczne gady. Czy można odróżnić sprzyjającego nam gniewosza plamistego od jadowitej żmii? Choć są bardzo podobne, to jest na to kilka sposobów. Dzięki nim nie zawsze będziemy musieli uciekać w popłochu przed nielubianym wężem. 

Pierwszą rzeczą dzielącą te dwa gatunki jest bardzo subtelny szczegół. Oczy, a dokładnie źrenice żmii są pionowe, podobne do tych u kotów. U gniewoszy dostrzeżemy zaś okrągłe czarne kropeczki. Dodatkową podpowiedzią jest także kolor tęczówki - u żmij jest ona groźnie czerwona. Pomocne może okazać się również spojrzenie na głowę węża. Żmije mają ją charakterystycznie spłaszczoną, szczególnie w obszarze policzków, gdzie znajdują się gruczoły jadowe. Gniewosze z kolei mają głowy bardziej wydłużone i smuklejsze, z węższym profilem.

Gniewosz plamisty - co to za zwierzę?

Obserwujący profil miłośnicy przyrody szybko wyrazili w komentarzach swoją “miłość” do węży. Wielu rozpoznało gniewosza, choć są i tacy, którzy uważają, że na filmie pojawiła się żmija. Mało kto jednak chciałby intensywnie przyglądać się gadom, aby odróżnić je na żywo od siebie. Większość raczej woli odejść na bezpieczną odległość i przeczekać aż zwierzę sobie pójdzie. 

  • “Nie przeszkadzać i najlepiej z daleka obejść albo iść w drugą stronę. Tak robię!”,
     
  • “Przez taką spędziłem 3 tygodnie w szpitalu”,
     
  • “Ja bym żmii w oczy nie patrzyła”,
     
  • “Ale to nie żmija. To gniewosz. Ma plamy zamiast zygzaka”.

Gniewosz plamisty zwany miedzianką to rzadki gatunek węża występujący niemal w całej Europie. Jego ulubionymi miejscami do bytowania są nasłonecznione i suche tereny, bardzo często o kamienistym podłożu, ale też porośnięte zaroślami i trawą. Istotną cechą gniewosza plamistego są dwa lub cztery rzędy plam na środkowej linii grzbietu ciągnące się od głowy, i od których nazwano go określeniem plamisty. W przeciwieństwie do często mylonej z nim żmii nie ma on zygzaka na grzbiecie i nie jest groźny dla ludzi.