Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Inne zwierzęta > O tej zdolności zaskrońców wielu nie ma pojęcia. Jego taktyka zdumiewa
Antonina Zborowska
Antonina Zborowska 01.06.2024 07:00

O tej zdolności zaskrońców wielu nie ma pojęcia. Jego taktyka zdumiewa

zaskroniec rybołów
fot. canva.com/ charlathan

W świecie przyrody, gdzie przetrwanie często zależy od zdolności szybkiej ucieczki lub skutecznej obrony, niektóre stworzenia rozwijają zaskakujące umiejętności adaptacyjne. Jednym z takich mistrzów kamuflażu i udawania jest zaskroniec rybołów, wąż, który słynie ze swojego niezwykłego talentu aktorskiego. Naukowcy badający jego zdumiewające zachowania uważają, że bezsprzecznie zasługuje na Oscara. 

Niezwykłe zdolności węży

Wśród zwierząt, węże wyróżniają się jako jedne z najbardziej wszechstronnych i przystosowujących się stworzeń. Dzięki swoim niezwykłym zdolnościom potrafią radzić sobie w różnych środowiskach — od parnych tropikalnych lasów deszczowych, przez suche pustynie, po górskie chłodne regiony. Te beznogie gady wykorzystują swoje umiejętności polowania, kamuflażu oraz adaptacji behawioralnej, aby przetrwać i prosperować nawet w najbardziej nieprzyjaznych warunkach. Ich zdolność do przystosowania się do różnych temperatur, wilgotności i dostępności pokarmu sprawia, że są nie tylko fascynującym obiektem badań naukowych, ale także kluczowym elementem ekosystemów na całym świecie. 

Ekolodzy z Uniwersytetu w Belgradzie Vukasin Bielic i Ana Golubović przeprowadzili badania nad niesamowitymi zdolnościami zaskrońców rybołowów. Węże te w przypadku zagrożenia stosują różnorodne taktyki pozwalające im zdobyć cenne sekundy na ucieczkę. Zwierzęta odgrywają niemal oscarowe role, aby zmylić przeciwnika. I w większości przypadków to im się udaje. 

Znajdź zwierzę, które ukryło się wśród owoców i warzyw. Udaje się tylko nielicznym "Rodzice nie przyjechali na mój ślub". Tak im się odpłacił, wstyd przed całą rodziną

Zaskroniec rybołów - co to za zwierzę?

Zaskroniec rybołów, znany również jako wąż rybołów (Natrix tessellata) jest gatunkiem należącym do rodziny połozowatych. Występuje w Europie, Azji i północnej Afryce. Ma smukłe ciało o długości zazwyczaj od 60 do 100 cm, choć niektóre osobniki potrafią osiągnąć nawet 1,5 metra. Jego umaszczenie zależne jest o miejsca, w którym żyje, jednak zazwyczaj występuje w barwie brązowej lub oliwkowej. Ze względu na dietę do życia preferuje wilgotne środowiska takie jak brzegi rzek, jeziora, stawy i bagna. Jak jego nazwa wskazuje, żywi się głównie rybami, choć jego ofiarami stają się również żaby i traszki.

zaskroniec rybołów-2.jpg
fot. canva.com/ Зображення користувача Olko1975

Na wyspie Golem w Macedonii Północnej podczas badań naukowcy odkryli niezwykłe zdolności aktorskie tych gadów. W przypadku zagrożenia zwierzęta te gryzą, udają, że są większe, spłaszczają swoją głowę, aby przypominać jadowite gatunki, a niektóre z nich z zaangażowaniem i ogromnym dramatyzmem udają swoją śmierć.

Taktyka obronna węży. Naukowcy odkryli ich aktorskie zdolności

Wyspa Golem nazywana potocznie wyspą węży jest idealnym miejscem obserwacji tych niezwykłych zwierząt. Vukasin Bielic i Ana Golubović schwytali 263 osobniki, naśladując metody stosowane przez polujące na węże drapieżniki. Podczas badań odkryli, że prawie połowa złapanych gadów w przeciągu 30 sekund od wyczucia zagrożenia smarowała swoje ciała w ramach obrony kałem i piżmem, a 10 % krwawiło z pyska, leżąc bezwładnie do góry brzuchami i udając martwe z zatrucia.

Naprawdę wczuwają się w rolę, w zależności od osobnika - wypowiada się Vukasin Bjelica cytowany przez Onet. 

zaskroniec rybołów
fot. canva.com/ Michal Fuglevic

Różnice w sposobie, w jaki poszczególne osobniki udawały swoją śmierć, również zachwyciły naukowców. Węże, które nie używały płynów ustrojowych do odstraszenia przeciwnika leżały bezwładnie prawie 40 sekund. Te, które zastosowały wszystkie możliwe techniki, udawały swoją śmierć statystycznie o 2 sekundy krócej. 

Dwie sekundy to może nie jest dużo, ale może wystarczyć wężowi na ucieczkę, jeśli drapieżnik cofnie się przed atakiem - opowiada o badaniach Bjelica.

Udawanie śmieci nazywane tanatozą jest fascynującą i skuteczną taktyką obronną stosowaną przez wiele zwierząt, ale to węże opanowały ją do perfekcji. Symulując martwe ciało, skutecznie zniechęcają drapieżniki i zwiększają swoje szanse na przetrwanie. Zaskroniec rybołów używający nie tylko płynów ustrojowych, bezwładności ciała, ale również bulgoczącej krwi z pyska w opinii naukowców zasługuje na Oscara.