Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Inne zwierzęta > Jadowity wąż na działce pod Warszawą. Wezwani policjanci potwierdzili zagrożenie
Antonina Zborowska
Antonina Zborowska 08.05.2024 09:22

Jadowity wąż na działce pod Warszawą. Wezwani policjanci potwierdzili zagrożenie

wąż w ogrodzie
Fot. strazmiejska.lomianki.pl

Mieszkanka Łomianek przeżyła chwile grozy, robiąc porządki w swoim przydomowym ogrodzie. Na jej posesję zakradł się długi wąż. Przypuszczała, że jest to jadowita żmija. Kobieta wezwała na pomoc funkcjonariuszy Straży Miejskiej, którzy potwierdzili jej obawy.

Ogródki idealnym miejscem dla węży

Ciepłolubne węże często wybierają sobie miejsca do wygrzewania się w przydomowych ogródkach, ponieważ oferują one ciepłe, słoneczne miejsca oraz obfitość schronienia i pokarmu. Dla tych niepozornych gadów ogrody stanowią raj pełen idealnych warunków do odpoczynku. Dla ludzi jednak ich odwiedziny mogą być źródłem niepokoju i obaw, zwłaszcza jeśli niespodziewanym gościem okazuje się jadowita żmija. 

W podwarszawskich Łomiankach doszło do groźnego spotkania. Kobieta natknęła się na jadowitego węża, porządkując swój ogród. Po ukośnych kreskach, tworzących zygzak na jego grzbiecie domyśliła się, z jakim gatunkiem na do czynienia. Na miejsce przyjechali funkcjonariusze Straży Miejskiej w Łomiankach.

Anitę Sokołowską i Jacka Jeschke łączy nie tylko taniec. Pokazali swoje zwierzęta Jak często odrobaczać psa? Wielu z nas robi to zbyt rzadko. Zwierzak tylko wydaje się zdrowy

Wąż atakuje tylko w przypadku zagrożenia

Mundurowi potwierdzili przypuszczenia mieszkanki domu. Na jej posesji wygrzewała się jadowita żmija. Na szczęście kobieta w porę ją dostrzegła i udało się uniknąć przypadkowego ataku. Funkcjonariusze za pomocą specjalnych przyrządów zabezpieczyli gada i umieścili go w pudełku. Zwierzę zostało wywiezione i wypuszczone na bezpiecznym dla siebie i ludzi terenie. 

Żmija zygzakowata jest jedynym jadowitym wężem występującym w Polsce. Ukąszenie może być niebezpieczne, szczególnie dla dzieci, seniorów oraz zwierząt. Wąż atakuje tylko wtedy, kiedy poczuje się zagrożony, lecz dobrze zakamuflowany wśród traw łatwo może zostać przypadkowo nadepnięty. W większości sytuacji jeżeli tylko ma możliwość ucieczki, wybiera taką formę obrony. Jeśli jednak dojdzie do ukąszenia, należy niezwłocznie wezwać pogotowie w celu otrzymania surowicy, która jest jedynym lekarstwem na jad węża.  

Po czym rozpoznać żmiję?

Żmije zygzakowate, choć mogą różnić się od siebie kolorem, mają wspólny charakterystyczny znak. Na ich grzbietach możemy dostrzec zygzakowaty kształt, ciągnący się od karku aż po ogon nazywany wstęgą kainową. 

żmija
Żmija, Fot. canva.com/ Reptiles4All

Węże te można rozpoznać również po kształcie głowy oraz pionowych źrenicach, które ułatwiają im lepszą orientację w terenie. Żmije mają trójkątne głowy z węższymi szyjami. Taki kształt czaszki wymuszają na nich gruczoły jadowe. Głowa żmii wyraźnie odróżnia się od reszty ciała, a na jej czubku odznacza się wzór przypominający jedną z liter: V, Y lub X.