Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Inne zwierzęta > Spójrz na zdjęcie. Tylko wybrańcy dostrzegą coś więcej niż liście. Ukryte zwierzę może zrobić ci krzywdę
Joanna Kowalska
Joanna Kowalska 30.01.2024 12:16

Spójrz na zdjęcie. Tylko wybrańcy dostrzegą coś więcej niż liście. Ukryte zwierzę może zrobić ci krzywdę

Ukryty wąż
Ukryty wąż, źródło: facebook.com/snakeremoval

Specjaliści zajmujący się usuwaniem niebezpiecznych gadów z obszarów zaludnionych pokazali, jak ciężko dostrzec przedstawicieli niektórych gatunków. Na fotografii przedstawiającej kawałek trawnika ukrył się jadowity wąż. Sprawdź, czy jesteś w stanie go dostrzec. Wielu osobom udaje się tego dokonać dopiero po kilku minutach intensywnego wpatrywania się w zdjęcie. Jak myślisz, jesteś bardziej spostrzegawczy niż większość ludzi?

Węże są mistrzami kamuflażu. Niektóre ze zwierząt są wręcz niezauważalne

W Polsce występują zaledwie cztery gatunki węży, spośród których tylko jeden jest jadowity. To żmija zygzakowata (Vipera berus), często mylona z gniewoszem plamistym. Warto jednak podkreślić, że nawet przedstawiciele potencjalnie niebezpiecznego dla ludzi gatunku zazwyczaj trzymają się z dala od terenów zurbanizowanych i robią wszystko, byleby tylko uniknąć kontaktu z człowiekiem. 

W tej kwestii mieszkańcy innych rejonów świata nie mają tyle szczęścia, co Polacy. W Arizonie powszechnym problemem są grzechotniki. Węże te stosunkowo często przemierzają przydomowe trawniki oraz wpełzają do domów, dlatego na terenie stanu z powodzeniem funkcjonuje przedsiębiorstwo Rattlesnake Solutions. To firma zajmująca się relokacją niebezpiecznych gadów, a przedstawiciele tej jednostki pokazali, jak ciężkie bywa zauważenie grzechotnika. Okazuje się, że węże te są mistrzami kamuflażu i nawet najbardziej spostrzegawcze osoby miewają problemy w dostrzeżeniu gadów ukrytych wśród traw czy liści. Sprawdź, czy Tobie się to uda.

To oni zebrali rekordową kwotę podczas WOŚP. Budda wybrał tych wolontariuszy nie przez przypadek 1500 zł od miasta za adopcję psa ze schroniska. Należą ci się pieniądze po spełnieniu jednego warunku

Test na spostrzegawczość. Sprawdź, czy gad jest w stanie Cię przechytrzyć

Grzechotniki polują na wszelkiego rodzaju drobne gryzonie, stąd lubią spędzać czas w roślinności, gdzie pozostają niewidoczne dla swoich ofiar. Ku niezadowoleniu mieszkańców Arizony, gady te nie gardzą kryjówkami w postaci przerośniętych, przydomowych trawników czy roślin ozdobnych. 

Zdjęcie przedstawione poniżej zostało opublikowane w mediach społecznościowych przez przedstawiciela Rattlesnake Solutions. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że widać na nim jedynie fragment zwyczajnego ogródka. Nic bardziej mylnego. Wśród roślin ukrył się grzechotnik. 

Skup się, wyostrz wzrok i sprawdź, czy jesteś w stanie dostrzec węża. Zaskakujące jest to, jak doskonale gady te są w stanie wtopić się w otoczenie. 

Czy-widzisz-grzechotnika.webp
Znajdź węża, źródło: facebook.com/snakeremoval

Jeżeli nie udało Ci się dostrzec węża ukrytego wśród roślinności, to skup się na centralnej części fotografii. O dziwo gad jest na samym środku zdjęcia.

Grzechotniki są realnym zagrożeniem dla zdrowia i życia ludzi

Warto dodać, że grzechotniki są jednymi z największych jadowitych węży występujących w Ameryce Północnej. To zwinne i szybkie drapieżniki, osiągające ponad 2 metry długości ciała i co więcej, gatunek ten odpowiada za największą ilość ataków na ludzi żyjących w Arizonie. Dodać należy, że populacja grzechotników jest stosunkowo duża i obejmuje tereny południowych Stanów Zjednoczonych oraz północnego Meksyku. 

Grzechotnik, jak sama nazwa wskazuje, ostrzega najpierw ewentualnego napastnika grzechotaniem, zanim zatopi zęby w jego ciele. Dorosły grzechotnik może kontrolować uwalnianie jadu, a skuteczność ataku może być różna, niemniej wiele z nich zakończyło się zgonem ofiar. Pomimo antidotum corocznie ginie z powodu ukąszenia przez grzechotnika kilkanaście osób. Biorąc pod uwagę niesamowity talent tych zwierząt do ukrywania swojej obecności, trudno się temu dziwić. 

Źródło: facebook.com/snakeremoval