Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Inne zwierzęta > Rozpełzły się po całej Polsce. Bez wahania ugryzie, gdy poczuje się zagrożona
Antonina Zborowska
Antonina Zborowska 20.05.2024 11:19

Rozpełzły się po całej Polsce. Bez wahania ugryzie, gdy poczuje się zagrożona

jaszczurka zwinka
Fot. canva.com/tomasztc

Choć najczęściej można je spotkać w lasach, na łąkach i polach, to coraz częściej pojawiają się w naszych ogródkach. Jaszczurki, bo o nich mowa, u wielu ludzi budzą przerażenie. Nie są jednak naszymi sprzymierzeńcami, a jeśli zadomowiły się w pobliżu Twojego domu, nie przeganiaj ich. Dzięki nim pozbędziesz się pasożytów. 

To straszne zwierzę w ogrodzie pomoże Ci wyłapać szkodniki

Jaszczurki często budzą strach wśród ludzi, wywołując reakcje od niepokoju po pełną panikę. Ich niesamowita zdolność do dostosowywania się do środowiska i nieprzewidywalne zachowania sprawiają, że niektórzy odczuwają dyskomfort, a nawet lęk w ich obecności. Są jednak bardzo pożytecznymi stworzeniami, dzięki którym owady żerujące na naszych roślinach oraz przenoszące liczne choroby znikają z naszego otoczenia. 

W Polsce występują 4 gatunki jaszczurek. Na naszej drodze najczęściej możemy spotkać zwinkę. Ten mały gad osiąga długość niespełna 30 cm i żyje około 4 lat. Choć wygląda obślizgle, tak naprawdę jej ciało pokrywają ściśle przylegające do siebie łuski, przez co jest szorstka w dotyku. Uwielbia wygrzewać się w promieniach słońca, dlatego zagląda do naszych ogrodów, gdzie nie brakuje ciepła oraz łatwo dostępnego pożywienia. Dzięki niej pozbędziesz się trudnych do usunięcia szkodników i pasożytów, takich jak ślimaki, gąsienice czy wije, a nawet kleszcze. Warto jednak tę przyjaźń trzymać na odległość. W poczuciu zagrożenia te niepozorne stworzenie potrafi boleśnie ugryźć. 

Szczeniak berneńczyka poznaje swoją ludzką siostrę. To nagranie rozczuli każdego "Ciotka nie dała mojej córce koperty na komunię". Prezent wywołał rodzinny konflikt

Po co jaszczurkom ogon?

Kończyny jaszczurki są silnie umięśnione, a długie i zwinne palce zakończone są pazurami. Ułatwiają im one wspinaczkę, dzięki czemu często można spotkać je również na drzewach. Ogon gada jest delikatnie dłuższy od tułowia i służy nie tylko do utrzymania równowagi, ale również jest żywą przynętą. W przypadku zagrożenia zostaje odrzucony od reszty ciała i ma zająć drapieżnika na tyle, aby gad zdążył uciec. Zdarza się, że odrasta do pierwotnego rozmiaru. 

zwinka
fot. canva.com./ Reimphoto

Jaszczurki zwinki występują w wielu różnych umaszczeniach. Najczęściej brązowym lub jaskrawo zielonym. Samca można odróżnić po zielonkawym podbrzuszu, na którym czasem występują drobne plamki. Samica zaś ma jednolicie szary lub kremowy spód ciała. Gady te są terytorialne i zaciekle bronią swoich siedlisk. Można je spotkać głównie w dzień, gdyż wieczorem wracają do swoich kryjówek.

Zwinki kopią pod ziemią nory i tworzą labirynt korytarzy, aby zmylić polujące na nie drapieżniki. Co dwa tygodnie zmieniają miejsce, aby uchronić się przed niebezpieczeństwem. Jeśli więc pojawią się w waszych ogródkach, możecie liczyć, że nie będą długo uciążliwymi gośćmi. 

zwinka
fot. canva.com/ AlbyDeTweede

Czy można hodować jaszczurkę zwinkę?

Chociaż jaszczurka zwinka jest najczęściej występującym gadem w Polsce, to jej liczebność w niektórych regionach znacząco się zmniejszyła z powodu uprzemysłowienia terenu oraz zanikania naturalnych siedlisk. Gady te mają wielu naturalnych wrogów, którymi są drapieżne ptaki, węże, łasice, borsuki i inne średniej wielkości ssaki. 

jaja jaszczurki
Fot. canva.com/ Srisakorn

Do zmniejszenia liczebności przyczynili się również ludzie, którzy wyłapując te piękne dzikie zwierzęta, wierzą, że mogą je hodować w terrariach. Niestety złapane jaszczurki na skutek złych warunków padają. Ma to ogromny wpływ na całą populację gatunku. Jedna samica składa tylko raz w ciągu roku maksymalnie 18 jaj. Z nich wykluje się jedynie około 11 osobników. Podczas dorastania wiele z nich zginie z naturalnych przyczyn i zaledwie 4 osiągną dorosłość. Odradzanie się gadów to długotrwały proces, dlatego wszystkie żyjące na terenie naszego kraju są objęte ochroną.