Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Inne zwierzęta > Wyłowili "potwora z bagna". Jego szczęki mogą zgnieść kości
Antonina Zborowska
Antonina Zborowska 13.02.2024 10:11

Wyłowili "potwora z bagna". Jego szczęki mogą zgnieść kości

żółw sępi
żółw sępi, źródło: facebook/WildSideVets

Mało kto chciałby spotkać tego zwierzaka na swojej drodze. Ma charakterystyczny wygląd i jest zaskakująco agresywnym osobnikiem. Choć na co dzień zamieszkuje ogromne wody Ameryki, to został wyłowiony z małego, przydomowego jeziorka. Prehistoryczny zwierz okazał się być ogromnym zagrożeniem nie tylko dla ludzi, ale i dla całego ekosystemu. 

Prehistoryczne zwierzę pojawiło się w małym miasteczku

My ludzie dzielimy naszą planetę z gatunkami, które są tak stare jak dinozaury oraz z takimi, które od nich pochodzą. Niektóre z nich na przełomie kilkudziesięciu milionów lat w ogóle się nie zmieniły, inne sprytnie ukrywają swoje prehistoryczne pochodzenie.

W angielskim mieście Ulverston znaleziono niezwykłego żółwia. Pojawienie się w nietypowym miejscu tak dziwnego osobnika przeraziło mieszkańców. Zwierzę wyglądało niczym pradawny dinozaur i rozdziawiało szczęki, wywołując strach wśród przechodniów. 

Kiedy iść z kotem do weterynarza? Tych objawów nigdy nie lekceważ Owczarek ruszył na dziecko, mama wszystko nagrała. Film hitem

Osobnik z USA zagościł w lokalnym stawie. Zagrażał nie tylko ludziom

Mieszkańcy nigdy wcześniej nie mieli odczynienia z takim zwierzęciem. Na całe szczęście radną miasteczka okazała się kobieta, która widywała kiedyś te zwierzęta na co dzień. Szybko okazało się, że nietypowym znaleziskiem jest żółw sępi. Zwierzęta te na co dzień zamieszkują wody Ameryki i są bardzo groźnymi i niebezpiecznymi osobnikami. Nie boją się atakować ludzi, a siła ich szczęk z łatwością poradziłaby sobie z naszymi kośćmi. 

Kobieta przez wiele lat mieszkała w Ameryce, wiedziała więc, co należy zrobić. Uzbroiła się w kilkanaście par rękawiczek oraz koszyk na zakupy i schwytała niebezpiecznego żółwia. Przekazała go do ośrodka ratującego dzikie zwierzęta. Pojawienie się tego osobnika tak daleko od jego naturalnego środowiska wywołało dyskusję na temat odpowiedzialnego przetrzymywania dzikich zwierząt przez zwykłych mieszkańców. Żółw, który został wypuszczony do lokalnego stawu, był nie tylko zagrożeniem dla ludzi, ale i również dla zwierząt żyjących w stawie. Drapieżnik potrzebuje tak dużo pożywienia, że w krótkim czasie mogłoby zabraknąć w stawie ryb i płazów, którymi się żywi. 

Dzikie zwierzę nie dla każdego. Utrzymanie gada to spory wydatek

Posiadanie tego gatunku żółwia nie jest nielegalne w Wielkiej Brytanii. Jednak ich hodowla jest bardzo wymagająca. Utrzymanie terrarium oraz pożywienie jest bardzo kosztowne. Często gdy osobnik dorośnie, staje się kłopotliwy w utrzymaniu przeciętnego hodowcy. 

Pracownicy Ośrodka dla Dzikich Zwierząt apelują do posiadaczy nietypowych osobników, aby nie porzucali, ani nie trzymali zwierzaka w nieoptymalnych warunkach.

Jeśli masz trudności z utrzymaniem gada, nie wahaj się z nami porozmawiać w zaufaniu i bez osądzania, a my dołożymy wszelkich starań, aby Ci pomóc. Gady są bardzo drogie w utrzymaniu. Dla większości gatunków jesteśmy w stanie zapewnić schronienie na krótki okres oraz mamy wiele kontaktów w całym kraju, aby znaleźć im nowy dom - napisali w swoim poście.

 

Źródło: facebook/WildSideVets

Tagi: Świat Gady