Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Inne zwierzęta > Są w całym kraju, wyglądają jak węże. Jaki jest pożytek z padalca w ogrodzie?
Antonina Zborowska
Antonina Zborowska 12.06.2024 16:05

Są w całym kraju, wyglądają jak węże. Jaki jest pożytek z padalca w ogrodzie?

padalec zwyczajny
fot. canva.com/ taviphoto

Wyglądają jak węże, a jednak są czymś zupełnie innym. Padalce, często mylone z groźnymi gadami są tak naprawdę sprzymierzeńcami ogrodników. Zwierzęta te pełnią ważną rolę w ekosystemie. Choć mogą budzić strach i niepokój, przedstawiamy powód, dla którego warto się z nimi zaprzyjaźnić. 

Padalce przez swój wygląd budzą u ludzi strach

Przechadzając się po ogródku, niektórym zdarza się napotkać w nim żyjące zwierzęta. Choć część z nich wzbudza strach, okazuje się, że pełni ważną rolę w ekosystemie. Ale czy to, co wywołuje ludziach lęk, naprawdę zasługuje na ich obawę?

Padalce to nieszkodliwe i niezwykle pożyteczne zwierzęta często padają ofiarą uprzedzeń. Przez swój wygląd budzą postrach wśród ludzi, którzy w panice, zamiast docenić ich obecność, reagują pochopnie. Niestety, te niewinne gady często płacą najwyższą cenę za swoją reputację — tracą życie z rąk tych, którzy nie wiedzą, jak bardzo powinni cieszyć się z ich obecności. Oto dlaczego warto spojrzeć na nie z innej perspektywy.

Marzena Kipiel-Sztuka nie żyje. Już wiadomo, co stało się z jej ukochanym psem W poznańskim ZOO przyszło na świat wyjątkowe zwierzę. Nie wiadomo, jakiej jest płci

Padalec zwyczajny - co to za zwierzę?

Padalce to beznogie jaszczurki, które jedynie z wyglądu przypominają węże. Należą do rodziny padalcowatych i są szeroko rozpowszechnione w Europie. W Polsce zamieszkują zarówno lasy, łąki jak i nasze ogrody. Ich ciało pokryte jest łuskami, a brak kończyn sprawia, że poruszają się w sposób zbliżony do syczących i budzących strach gadów. Mimo to w przeciwieństwie do swoich jadowitych kuzynów są zupełnie niegroźne dla ludzi. 

padalec
fot. canva.com/ PetrGanaj

Jaszczurki te odgrywają kluczową rolę w ekosystemie ogrodu. Przede wszystkim są doskonałymi sprzymierzeńcami w walce ze szkodnikami. Żywią się bowiem różnorodnymi bezkręgowcami, które często stanowią problem dla ogrodników. W ich diecie znajdują się między innymi ślimaki, dżdżownice, pająki, owady oraz ich larwy. Dzięki temu padalce pomagają w naturalny sposób kontrolować populację niepożądanych gości, co wpływa na uprawę roślin i ich ogólną kondycję.

Czy trzeba przeganiać padalca z ogrodu?

Mimo swoich korzyści padalce często padają ofiarą uprzedzeń i strachu. Ludzie mylą je z wężami, co niestety nierzadko prowadzi do ich krzywdzenia. Ważne jest, aby edukować siebie i innych na temat tych pożytecznych jaszczurek oraz promować ich ochronę. Nie warto przeganiać jaszczurek z chwilowo zajmowanego przez nie terenu. Gady podążając za pożywieniem, często zmieniają miejsce bytowania.

padalec
fot. canva.com/ saraTM

Jeśli chcesz, aby padalce na dobre zadomowiły się w Twoim ogrodzie, możesz podjąć kilka kroków. Przede wszystkim unikaj używania chemicznych środków owadobójczych, które mogą im zaszkodzić. Zadbaj o różnorodność roślin, które przyciągną owady i inne bezkręgowce, stanowiące pokarm dla jaszczurek. Twórz miejsca schronienia, tak jak kopce z kamieni, sterty liści czy stosy gałęzi, gdzie będą mogły ukrywać się i odpoczywać. 

Powiązane
wieloryb
Quiz o głębinowych "potworach". Ile wiesz o stworzeniach mórz i oceanów?