Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Inne zwierzęta > Nagranie spod Wawelu obiegło sieć. Dobrze się przypatrz, było ich tyle, że z trudem można oderwać wzrok
Lena Tomaszewska
Lena Tomaszewska 15.09.2023 14:24

Nagranie spod Wawelu obiegło sieć. Dobrze się przypatrz, było ich tyle, że z trudem można oderwać wzrok

Dzika rodzinka postanowiła odwiedzić Wawel
Dzika rodzinka postanowiła odwiedzić Wawel, fot. pixabay/DzidekLasek, Twitter/sportmalopolska

Tych, którzy przechodzili obok krakowskiego Wawelu w środę (13 września), czekał niespotykany widok. Zwierzęca rodzina postanowiła zrobić sobie niezapomnianą wycieczkę po dawnej stolicy Polski. Ich śladem ruszyli inni spacerowicze, którzy nagrali każdy jej krok. Nekropolia polskich królów najwyraźniej przypadła zwierzakom do gustu. Nagranie jest hitem w sieci.

Rodzina zwierząt wybrała się pod Wawel. Nie był to koniec ich wycieczki

Wakacje się skończyły, a wraz z nimi sezon urlopowy powoli dobiega końca. Chociaż po zmroku krakowski Wawel świeci pustkami, na niecodzienną wycieczkę postanowiła wybrać się liczna rodzina, która w środę, 13 września, wieczorem zawitała pod Zamkiem Królewskim.

Nocne zwiedzanie uwiecznili obserwatorzy, którzy nagrywali każdy krok zwierząt, które spacerowały po dawnej stolicy Polski. Poza Wawelem widziano je na Bulwarze Wołyńskim nad Wisłą, w pobliżu Mostu Grunwaldzkiego oraz niedaleko dawnego hotelu Forum i Centrum Kongresowego ICE.

Po czym poznać, że Twój pies ufa Ci bezwarunkowo? Te znaki nie kłamią, zwróć na nie uwagę

Rodzina dzików z nagrania zawędrowała za daleko

Rodzina dzików zadziwiła wieczornych spacerowiczów. Chociaż coraz częściej mówi się o wędrówkach tych leśnych ssaków z obrzeży miast do ich centrów w poszukiwaniu jedzenia, nikt nie spodziewał się, że spotkać dzików pod Wawelem.

Na nagraniu śmigającym po Internecie widać, jak ośmioro osobników spokojnie zachwyca się zieloną trawą. W tle widać rozświetlony budynek, z którym kontrastuje dzika przyroda na pierwszym planie.

Sądząc po jakości nagrania, autorowi filmiku udało się podejść niepokojąco blisko do rodziny dzików, wśród której były też młode. W przypadku spotkania tych zwierząt zalecane jest zachowanie dystansu. Nie prowokujmy zwierząt ani nie dokarmiajmy ich. Takie zachowania mogą sprowokować atak, a zapewnienie dzikom dodatkowego źródła pożywienia może wpływać na coraz chętniejsze wędrówki tych zwierząt w głąb miast.

Co na temat pojawienia się dzików w Krakowie mają do powiedzenia eksperci? Okazuje się, że Kraków ma coraz większy problem z obecnością tych leśnych ssaków w mieście.

Problem dzików w Krakowie narasta. Władze nic z nim nie robią

Problem obecności dzików w Krakowie został wielokrotnie podnoszony przez radnych miasta, w tym Łukasza Gibałę, który napisał do prezydenta miasta interpelację na ten temat.

Problem licznego występowania dzików w bezpośrednim sąsiedztwie krakowskich domów i osiedli nie jest nowy (…) Mieszkańcy słusznie podnoszą, że brak jakichkolwiek działań może doprowadzić do tragedii. Szczególnie obawiają się o bezpieczeństwo dzieci, spędzających obecnie z oczywistych względów sporo czasu na zewnątrz. – pisał radny Łukasz Gibała w interpelacji do prezydenta miasta.

Chociaż pół roku temu powstała specjalna grupa zadaniowa mająca na celu zajęcie się problemem dzików w przestrzeni miejskiej, od tamtego czasu nie podjęto żadnych systemowych działań, jeśli chodzi o zwalczanie tych zwierząt.

Źródło: gazetakrakowska.pl, natemat.pl, dziennikpolski24.pl