Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Inne zwierzęta > Jak śpią dziki? Zachwycające wideo z gromadką warchlaków robi furorę, ten widok świadczy o jednym
Antonina Zborowska
Antonina Zborowska 01.01.2024 13:19

Jak śpią dziki? Zachwycające wideo z gromadką warchlaków robi furorę, ten widok świadczy o jednym

Jak odpoczywają warchlaki?
Jak odpoczywają warchlaki? źródło: facebook/Sławomir Skukowski Fotografia Przyrody

W sieci pojawiło się nagranie słodkiej gromadki małych dzików w rolach głównych. W kadrze możemy zobaczyć wtulone w siebie warchlaki, które najprawdopodobniej postanowiły odespać wrażenia poprzedniej nocy. Czy widzieliście kiedyś małe dziki pogrążone we śnie? 

Jak śpią dziki? Hitowe nagranie obiegło Internet

Mieszkańcy polskich lasów potrafią zaskakiwać. Dzikie stworzenia są niezwykle szybkie, a przez to trudne do uchwycenia przez leśników i amatorów fotografii przyrodniczej. Dlatego tym bardziej cieszą nas ujęcia z fotopułapek, dzięki którym możemy przyjrzeć im się z bliskiej odległości.

Dzik to niedoceniany mieszkaniec polskich lasów, który występuje licznie na terenie całego kraju. Coraz częściej spotkamy go na swojej drodze w środku miasta i niespecjalnie powinno nas to dziwić, biorąc pod uwagę fakt, iż dzikie stworzenia tracą środowisko na skutek działalności człowieka. Narzekamy na szkody wyrządzone przez pozbawione terenów dziki, które w poszukiwaniu pożywienia lgną do ludzkich siedzib. 

Naturalnie doniesienia o atakach ze strony dzików, nierzadko przeprowadzanych w samoobronie, rodzą obawy wśród mieszkańców miast o bezpieczeństwo własne oraz swoich bliskich, co z kolei skłania środowiska łowieckie do wysuwania roszczeń o zintensyfikowany odstrzał tychże zwierząt. A jak zachowują się dziki, kiedy nikt im nie przeszkadza? Na facebookowej stronie Sławomir Skukowski Fotografia Przyrody udostępniono nagranie, na którym uchwycono rozczulającą codzienność warchlaków. 

Warszawskie zoo chwali się nowym maluszkiem. Śpiewają o nim piosenki, to gwiazdor wśród zwierząt

Razem raźniej i cieplej. Warchlaki słodko śpią w barłogu

Nagranie autorstwa Sławomira Skukowskiego zatytułowane „Pasiaki w barłogu” przedstawia stłoczone maluchy, które śpią wtulone w siebie. Ten krótki film skradł serca internautów, którzy w komentarzach nie kryli zachwytu.

  • “Jakie cudowne maleństwa”;
  • “Cudne chrum chrum”;
  • “Śliczne i grzeczne, pewnie czekają na mamusię”.

Dziki są zwierzętami stadnymi. Na co dzień odpoczywają wspólnie w barłogach i co ciekawe, nawet w chwili wypoczynku hierarchia rodzinna musi być zachowana. Układając się na legowisku najmłodsze i najsłabsze dziki leżą w środku, a po zewnętrznej doświadczone lochy i silne osobniki. Dzięki takiemu ułożeniu słabsi są bezpieczniejsi i otrzymują więcej ciepła, a cała wataha w przypadku ataku ma większe szanse na przeżycie.

Małe dziki, oprócz postawnych rozmiarów rodzicielki, posiadają dodatkową formę ochrony w postaci pasków. Pasiaste umaszczenie to służy za kamuflaż, ponieważ dziki swoje gniazda zakładają w zaroślach i gęstych zagajnikach. Wyścielają je ściółką, gałęziami i suchą trawą. Żółte paski na grzbiecie warchlaków idealnie komponują się z leśnym “łóżeczkiem”. 

Nie tylko warchlaki należą do stada. Każda z dziczych pań ma tu swoją rolę

Młode przebywają w barłogu ze swoją mamą, by potem wędrować wspólnie z innymi lochami i ich potomstwem po okolicy. Stado dzików składa się od 6 do 20 osobników, a w skład wchodzą samice i ich potomstwa. Najstarsza i najbardziej doświadczona mama przekazuje swoją wiedzę córkom, które z kolei opiekują się swoim młodszym rodzeństwem, aby w przyszłości być przygotowanymi do roli matek.

A co z przedstawicielami tzw. płci brzydszej? Po osiągnięciu dojrzałości samce stają się samotnikami i dołączają do stada tylko podczas okresu godowego, czyli tzw. huczki. Zazwyczaj dzieje się to na przełomie listopada oraz grudnia. Coraz częściej jednak huczka trwa cały rok. Wpływ na to mają łatwe warunki bytowania oraz duży dostęp do pożywienia spowodowany życiem blisko ludzi. 

Nawet jeśli ktoś nie jest miłośnikiem dzików, to trudno mu będzie nie ulec urokowi tych małych, śpiących pasiaków. Z powodu nadejścia Nowego Roku możemy je już nazwać przelatkami, czyli dzikami urodzonymi w ubiegłym roku. Źródło: facebook.com, zoo.gda.pl, sucha.katowice.lasy.gov.pl