Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Inne zwierzęta > W paczce miały być narzędzia. Zamiast nich odkryto żywe skorpiony
Antonina Zborowska
Antonina Zborowska 20.06.2024 12:10

W paczce miały być narzędzia. Zamiast nich odkryto żywe skorpiony

skorpiony w paczce
fot. www.zachodniopomorskie.kas.gov.pl

Dzięki czujności i profesjonalizmowi funkcjonariuszy Zachodniopomorskiej Krajowej Administracji Skarbowej udało się udaremnić próbę przemytu egzotycznych zwierząt. Nadawca z Hongkongu wysłał w paczce groźne skorpiony. Państwowa Inspekcja Weterynaryjna zadecydowała o ich dalszym losie.

Nielegalny przemyt dzikich zwierząt

Nielegalny handel egzotycznymi zwierzętami staje się coraz większym problemem na całym świecie. Stworzenia często przewożone są w nieodpowiednich warunkach, ukrywane w paczkach i wysyłane bez niezbędnych dokumentów. Tego typu działania stanowią poważne zagrożenie nie tylko dla zdrowia zwierząt, ale także dla ekosystemów i ludzi. 

Zachodniopomorscy funkcjonariusze służby celno-skarbowej zatrzymali przesyłkę z Hongkongu, która wzbudziła ich podejrzenia. Nadawca zadeklarował, że w paczce znajdują się narzędzia ogrodowe, jednak waga i kształt przesyłki nie pasowały do opisu. Mundurowi wspólnie z Państwową Inspekcją Weterynaryjną postanowili przeprowadzić kontrolę zawartości. 

Gęsi z przerażeniem patrzyły, jak między jajami wije się wąż. Nie mogły nic zrobić Dzikie zwierzę siedziało na płocie leśniczówki. Leśnik zdążył zrobić mu zdjęcie

W paczce zamiast narzędzi ogrodowych były zwierzęta

Po otwarciu paczki ich oczom ukazało się sześć plastikowych pudełek, a w nich cztery skorpiony i dwie uropygi. Te egzotyczne pajęczaki zostały przemycone bez wymaganych dokumentów, w tym świadectw zdrowia i pochodzenia. Choć gatunki te nie są objęte ochroną konwencji CITES, to ich przewóz wymaga spełnienia określonych norm i przepisów. 

skorpion w paczce
fot. www.zachodniopomorskie.kas.gov.pl

Decyzją Inspekcji Weterynaryjnej po zapewnieniu pajęczakom odpowiedniego dobrostanu oraz prawidłowych warunków transportowych, zwierzęta zostały odesłane do nadawcy. Taki krok był konieczny ze względu na brak wymaganych dokumentów, które są niezbędne do legalnego importu zwierząt z krajów dalekiego wschodu.

Uropega
fot. www.zachodniopomorskie.kas.gov.pl

Przepisy dotyczące importu zwierząt

Zwierzęta importowane legalnie z miejsc takich jak Chiny czy Tajlandia powinny zostać poddane weterynaryjnej kontroli granicznej w wyznaczonych punktach, takich jak port lotniczy w Warszawie. Muszą być również zaopatrzone w odpowiednie świadectwo weterynaryjne i metrykę pochodzenia, co zapewnia bezpieczeństwo zarówno dla zwierząt, jak i dla ludzi.

Nielegalny handel jest nie tylko przestępstwem, ale także stanowi poważne ryzyko dla zdrowia zwierząt. Stworzenia często przewożone są w nieodpowiednich warunkach, co może prowadzić do ich cierpienia, a nawet śmierci. Dodatkowo nielegalny transport egzotycznych okazów może przyczynić się do rozprzestrzeniania chorób i zakłócenia ekosystemów. 

Powiązane
wieloryb
Quiz o głębinowych "potworach". Ile wiesz o stworzeniach mórz i oceanów?