Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Inne zwierzęta > Każdy go zna, a mało kto wie, że wydziela i wydycha uzależniającą substancję
Antonina Zborowska
Antonina Zborowska 17.06.2024 12:15

Każdy go zna, a mało kto wie, że wydziela i wydycha uzależniającą substancję

ryby
fot. canva/DenBoma

Jedna z najbardziej rozpoznawalnych ryb polskich wód skrywa fascynującą tajemnicę. Choć na pierwszy rzut oka wydaje się być zwykłym mieszkańcem jezior i rzek, to ta pospolita ryba potrafi produkować i wydychać substancję, która ma właściwości uzależniające. Dodatkowo ten “hardkorowiec” w przypadku zagrożenia zmienia kształt swojego ciała. 

Tajemnice polskich jezior

Jeziora z ich spokojnymi taflami wody i bogactwem przyrody od wieków przyciągają miłośników natury. W głębinach kryje się tajemniczy świat, pełen rozmaitych gatunków ryb, które zachwycają swoją różnorodnością i zdolnością do adaptacji. Wędkarze, zarówno amatorzy jak i profesjonaliści, spędzają godziny nad brzegami jezior, próbując złowić stworzenia, które nie tylko stanowią wyzwanie, ale także wnoszą wiele radości i satysfakcji.

Jedna z tajemnic związana jest z rybą, którą zna niemal każdy. Leśnik Dariusz Dziektarz wyjawił, że stworzenie to potrafi produkować uzależniającą substancję. Niepozorne zwierzę dzięki swojej unikalnej zdolności jest w stanie przeżyć w trudnych warunkach. Przedstawiamy podwodnego nałogowca polskich jezior. 

Widzisz psa z żółtą wstążką? Nie podchodź do niego, to ważny komunikat Na świat przyszło bardzo rzadkie zwierzę. Rdzenni Amerykanie wierzą, że to omen

Karaś ulubioną rybą wędkarzy

Niedawno przeprowadzone badania ujawniły, że jeden z najbardziej rozpoznawalnych przedstawicieli rodziny karpiowatych potrafi produkować alkohol. Karaś stosuje tę niezwykłą metodę przetrwania, gdy w akwenie zaczyna brakować tlenu. Dzieje się to głównie zimą, kiedy tafla jeziora zaczyna pokrywać się lodem. Ta niepozorna ryba potrafi wytrzymać wiele miesięcy bez potrzebnego do życia tlenu. Zwierzę wytwarza i wydycha etanol, który pozwala mu przetrwać w tych trudnych warunkach, jednocześnie unikając w ten sposób czyhających na niego drapieżników.

Karaś to ryba, którą najczęściej traktujemy dosyć... lekceważąco (delikatnie mówiąc). Tymczasem to jeden z największych hardkorowców na świecie. […] Pod grubą warstwą lodu - przez dłuższą część roku zwyczajnie brakuje tlenu, którym można by oddychać. Plan karasia jest prosty - jeśli żadna inna ryba nie będzie w stanie tam żyć, to i drapieżników tam nie będzie - opowiada w social mediach o tajemnicach karasia leśnik Dariusz Dziektarz.

Karaś jest popularną rybą słodkowodną, którą można spotkać w całej Europie oraz Azji. Charakteryzuje się mieniącymi łuskami i zwinnością, co czyni go ulubieńcem wędkarzy i akwarystów. Jest zwierzęciem wszystkożernym, żywiącym się zarówno roślinnością wodną, jak i małymi organizmami żyjącymi w mule.

Niezwykłe metamorfozy podwodnych zwierząt

Wydzielanie alkoholu przez karasie to niejedyna stosowana przez nie taktyka obronna. Zwierzęta te w miejscach, gdzie woda jest bogata w tlen i roi się od drapieżników, wdrażają niezwykłą metodę, jaką jest ich zdolność do transformacji fizycznej. W przypadku zagrożenia ryby dostosowują swój wygląd, zwiększając tym szanse na przetrwanie. 

Tam gdzie tlenu jest pod dostatkiem, a więc żyją drapieżniki takie jak okoń czy szczupak, karasie obierają inną strategię. Wyczuwają obecność swoich wrogów i po prostu zmieniają kształt swojego ciała. W małych stawach to szczupłe, smukłe rybki, zaś w dużych jeziorach stają się okrągłe jak patelnie, przez co są dużo trudniejsze do połknięcia - wyjaśnia miłośnik przyrody Dariusz Dziektarz.

Ryby żyjące w jeziorach to prawdziwi mistrzowie przystosowania. W zależności od warunków środowiskowych, takich jak temperatura, poziom tlenu, obecność roślinności czy typ dna, potrafią zmieniać swoje zachowania, sposób odżywania, a nawet fizjologię. Zdolności adaptacyjne tych zwierząt sprawiają, że jeziora stają się fascynującymi ekosystemami, pełnymi tajemnic i zjawisk, które wciąż czekają na odkrycie. 

Powiązane
wieloryb
Quiz o głębinowych "potworach". Ile wiesz o stworzeniach mórz i oceanów?