Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Koty > Dlaczego kot śpi w nogach? To element jego strategii, ma ważne powody
Monika Włodarczyk
Monika Włodarczyk 23.06.2024 14:47

Dlaczego kot śpi w nogach? To element jego strategii, ma ważne powody

kot
Fot. Canva/Shann Daniels

Koty są powszechnie znane z tego, że potrafią spać w najdziwniejszych miejscach, przybierając równie dziwaczne pozycje. Czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego mruczki lubią spać w bezpośredniej bliskości człowieka, np. w nogach łóżka? Często obserwowane zjawisko jest elementem strategii, a wybór miejsca na drzemkę nie jest dziełem przypadku. Kot ma ku temu ważne powody.

Dlaczego kot śpi z człowiekiem?

Sen jest jednym z najbardziej interesujących zjawisk w życiu codziennym ludzi, jak i zwierząt domowych. Głęboki sen wraz ze zbilansowanym żywieniem jest podstawą rozwoju zdrowego kota, gdyż odgrywa kluczową rolę w prawidłowej regeneracji organizmu oraz zachowania zdrowia na długie lata. Na czas trwania snu kota wpływ mają takie czynniki, jak wiek, poziom aktywności, dieta, środowisko oraz stymulacja umysłowa. Szacuje się, że w ciągu doby kot przesypia od 12 do 16 godzin, niemniej nowo narodzone kocięta oraz koci seniorzy mogą potrzebować więcej odpoczynku niż mruczki w kwiecie wieku. Dlatego osiągają ten wynik, stosując regularne drzemki trwające średnio godzinę. 

Czy zaobserwowałeś, żeby twój koci podopieczny, zamiast wygodnego legowiska na wyłączność, wolał spać razem z tobą na łóżku, często wciskając się w niewygodne zakamarki? Wiele kotów wybiera okolice stóp właściciela i choć dla ludzi jest to często niezrozumiałe, zwierzęta mają ku temu racjonalne powody.

kot
Fot. Canva/Lolostock
Jechał drogą w Tatrach, przed nim wyrósł niedźwiedź. Kierowca skrytykowany Zostawił koty bez jedzenia i wody na 9 miesięcy. Sąsiadom kazał się nie wtrącać

Dlaczego kot śpi w nogach?

Na początku spójrzmy na kocie rytuały z innej perspektywy, wcielając się w naszych mruczących przyjaciół. Koty śpią w nogach, gdyż w ich ocenie to właśnie tam czują się najbezpieczniej. Jest to dla nich nie tylko doskonały punkt obserwacyjny, ale także miejsce umożliwiające szybką ucieczkę. Jeśli coś zaniepokoi pupila bądź sprawi, że poczuje się niekomfortowo, zwierzę sprawnie zeskoczy z krawędzi łóżka i odnajdzie lepszy kątek do spania. To jednak niejedyny powód, dla którego kot rezygnuje z drzemki na własnym posłaniu.

Poznaj najbardziej prawdopodobne przyczyny, dla których kot woli spać z człowiekiem, a najchętniej w okolicach ludzkich stóp:

  • źródło ciepła — mruczki uwielbiają ciepło, a śpiąc blisko ciała swojego ukochanego człowieka, mogą utrzymywać stałą temperaturę ciała;
  • źródło bezpieczeństwa — aby w pełni wypocząć, kot wybierze miejsce, w którym nie zagraża mu niebezpieczeństwo ze strony innych drapieżników;
  • zaznaczenie terytorium — kot swoją bliskością przenosi swój zapach na właściciela i zaznacza, że ten człowiek jest już zajęty;
  • miłość — futrzaki okazują uczucia w różny sposób, spanie na opiekunie jest jednym z nich, dlatego jeśli kot mimochodem wkrada się do twojego łóżka, powinieneś czuć się wyróżniony.
kot
Fot. Canva/Iurii Maksymiv

Spanie z kotem - tak czy nie?

Spanie z kotem ma zarówno swoje wady, jak i zalety i jest dość indywidualną kwestią. Bliska obecność mruczka może pozytywnie wpływać na obniżenie poziomu stresu, załagodzić poczucie samotności, dawać ciepło czy umocnić wzajemne więzi emocjonalne.

Warto jednak pamiętać, że futrzaki to zwierzęta nocne. Ich eskapady mogą skutkować częstym wybudzaniem w ciągu nocy. Dodatkowo alergicy także powinni wystrzegać się kociego towarzysza w swoim łóżku. Nawet jeśli alergia bądź astma nie są w zaawansowanym stadium, lepiej zachować ostrożność i pamiętać o regularnej zmianie pościeli czy odkurzaniu.

Powiązane
wieloryb
Quiz o głębinowych "potworach". Ile wiesz o stworzeniach mórz i oceanów?