Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Inne zwierzęta > W Bałtyku pływa najstarsze zwierzę na świecie. Wygląda jak nie z tego świata
Monika Włodarczyk
Monika Włodarczyk 21.06.2024 10:17

W Bałtyku pływa najstarsze zwierzę na świecie. Wygląda jak nie z tego świata

Żebropław
Fot. YouTube/Amazing The Earth

Dzięki najnowszym badaniom amerykańskich naukowców odkryto, że w Bałtyku żyje najstarsze zwierzę na świecie. To tajemnicze stworzenie wygląda jak nie z tego świata. Zobaczcie sami.

Podwody świat dostarcza nam wielu zaskoczeń

W ostatnim czasie wodne przestworza są dla nas niezwykle łaskawe i dostarczają nam coraz to ciekawszych okazów, które przyczyniają się do pogłębiania wiedzy na ich temat. Nie tak dawno pisaliśmy o ponad 2-metrowym gigancie wyrzuconym na brzeg Pacyfiku oraz o wielorybach zaobserwowanych w Bałtyku. 

Tym razem uwagę mediów przykuły najnowsze badania amerykańskich naukowców na temat najstarszego zwierzęcia na świecie, które także zamieszkuje podwodne otchłanie. Wnioski, do których doszli badacze, są zaskakujące.

Nowość w Action, z której ucieszą się opiekunowie zwierząt. Warto kupić przed podróżą Jak złapać kota, który uciekł z domu? O tym warto wiedzieć

Badacze przyznali tytuł najstarszego zwierzęcia świata

Zespół ekspertów z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley w ostatnich latach przeprowadził badania dotyczące ustalenia najstarszego gatunku zwierzęcia na ziemi. Wnioski, do których doszli naukowcy, nieco namieszały w dotychczas znanej historii ziemskiego życia.

Według wyników opublikowanych w ubiegłym roku w jednym z najstarszych i najbardziej prestiżowych czasopism naukowych Nature amerykańscy uczeni odkryli, że żebropławy są najbliższe stworzeniu, które poprzedziło ludzkość, a istniało około 700 mln lat temu. Z powodu braku pozostawionych skamieniałości, ciężko jest dokładnie określić, jak stworzenia wyglądały dawniej, jednak najwięcej wspólnego naukowcy zauważyli z żebropławami. Jak dotąd za najstarsze zwierzęta na świecie uznawane były gąbki, żyjące około 500 mln lat temu.

Żebropław
Fot. YouTube/Amazing The Earth

W Bałtyku pływa najstarsze zwierzę na świecie

Żebropław (Ctenophora) to typ dwuwarstwowych bezkręgowców, które wyglądem przypominają meduzy. Jednak zwierzęta te nie są wyposażone w komórki parzydełkowe, więc kontakt z nimi nie będzie skutkował nieprzyjemnymi oparzeniami. Organizmy te występują przede wszystkim w oceanach oraz morzach na głębokości 6,5 km. W Bałtyku jak dotąd zaobserwowano dwa ze stu gatunków żebropławów: świecącego żebropława groszkówka i przybyłego z wód Atlantyku mnemiopsis leidyi.

Żebropław
Fot. YouTube/Amazing The Earth

Choć wyrzucone przez fale bezbarwne galaretowate ciała żebropławów nie przykuwają zbytnio uwagi spacerujących wybrzeżem przechodniów, to należy wspomnieć, że znacznie bardziej interesująco stworzenie to prezentuje się w toni wodnej. Nierzadko dochodzi w niej do zjawiska bioluminescencji, czyli świecenia żywych organizmów wskutek zachodzących zmian energii.

Powiązane
wieloryb
Quiz o głębinowych "potworach". Ile wiesz o stworzeniach mórz i oceanów?