Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Inne zwierzęta > Jego narodziny miały być spełnieniem przepowiedni. Biały bizon nagle zniknął
Antonina Zborowska
Antonina Zborowska 06.07.2024 11:15

Jego narodziny miały być spełnieniem przepowiedni. Biały bizon nagle zniknął

biały bizon zniknął
fot. X/ YellowstoneNPS

Przyroda już nie raz udowodniła, jak bardzo potrafi zaskakiwać, zwłaszcza ta dzika. W związku z tym niektórym wyjątkowym zjawiskom przypisuje się nawet mistyczne powiązania. Takim wydarzeniem były narodziny ekstremalnie rzadkiego białego bizona w Parku Narodowym Yellowstone. Niestety wyjątkowy cielak nagle zniknął. Czy przepowiednia zostanie spełniona?

Bizony w Yellowstone. Symbol dzikiej przyrody

Bizon amerykański, znany również jako żubr amerykański, jest jednym z najbardziej ikonicznych stworzeń Ameryki Północnej. Te majestatyczne zwierzęta ważące do 900 kg, zamieszkują rozległe równiny i parki narodowe, w tym najsłynniejszy — Yellowstone. Odbudowane stada odgrywają kluczową rolę w ekosystemach, które zamieszkują, wpływając na struktury roślinne i zapewniając pożywienie dla innych gatunków poprzez swoje zwyczaje żerowania.

Narodziny białego bizona w Yellowstone zostały potwierdzone przez władze parku po niemal miesiącu od tego wydarzenia. Pierwsze doniesienia pojawiły się na początku czerwca, ale dopiero niedawno zamieszczono oficjalne potwierdzenie, że wyjątkowy cielak urodził się 4 czerwca 2024 roku w dolinie Lamar. Informacje te oparte zostały na licznych wiarygodnych obserwacjach i zdjęciach dostarczonych przez odwiedzających, przewodników komercyjnych i badaczy. Jednak od momentu narodzin nikt więcej go nie widział i jak dotąd nie udało się zlokalizować tego niezwykłego zwierzęcia. 

Przybij łapę: Twój pies i kot dostanie PiESEL. To najwyższa pora na zmianę Znaleźli w lesie cielę przywiązane do drzewa. Internauci łapią się za głowy

Tajemnicze zniknięcie wyjątkowego zwierzęcia

Biały bizon widziany był tylko przez jeden dzień. To niezwykle rzadkie zwierzę, którego narodziny zdarzają się raz na milion, a może nawet raz na dziesięć milionów przypadków, zniknęło w otchłani parku narodowego, pozostawiając po sobie jedynie tajemnicę i spekulacje.

Personel parku robił, co mógł, aby odnaleźć tajemnicze zwierzę, lecz nie zdołał go zlokalizować. Na podstawie przesłanych zdjęć wywnioskowano, że nowo narodzony biały bizon nie jest albinosem, ale ma leucyzm, co potwierdzają czarne oczy i kopyta. Jest to choroba genetyczna, która charakteryzuje się częściowym lub całkowitym brakiem melaniny, odpowiedzialnej jedynie za kolor skóry i sierści. Albinizm, z kolei, powoduje absolutny brak pigmentu w całym organizmie.

biały bizon
fot. canva/ JimVallee

Znaczenie narodzin białego bizona

Narodziny białego bizona są niezwykle rzadkie i mają ogromne znaczenie kulturowe, zwłaszcza dla rdzennych Amerykanów. W kulturze wielu plemion, takich jak Lakotowie, Dakotowie i Czirokezi, wyjątkowy cielak jest symbolem nadziei i duchowego przebudzenia. Według dawnych przepowiedni zjawisko to zwiastuje nadejście lepszych czasów, ale również jest ostrzeżeniem od bogów dotyczącym konieczności ochrony Ziemi i jej mieszkańców.

Bizony w Ameryce
fot. canva/ Brian Evans

Wśród rdzennych Amerykanów krąży legenda o bóstwie — Kobiecie Cielęcia Białego Bizona, która obiecała powrót jako biały bizon w trudnych czasach. Narodziny wyjątkowego cielaka w Yellowstone zostały uznane za spełnienie przepowiedni, co skłoniło lokalne plemiona do zorganizowania ceremonii religijnej. Podczas obrządku cielakowi nadano imię Wakan Gli, co oznacza "nadchodzi święty" lub "to, co święte, powraca". Pojawienie się na świecie tego rzadkiego stworzenia, traktowane jest jako błogosławieństwo i znak, że duchy przodków są blisko.

Powiązane
wieloryb
Quiz o głębinowych "potworach". Ile wiesz o stworzeniach mórz i oceanów?