Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Inne zwierzęta > Kto wycina tak precyzyjne kółka na listkach roślin ogrodowych? Możesz się zdziwić
Antonina Zborowska
Antonina Zborowska 10.07.2024 06:00

Kto wycina tak precyzyjne kółka na listkach roślin ogrodowych? Możesz się zdziwić

co wycina kółka na listkach
fot. tiktok/ pszczowglowie

W ogrodach często możemy zobaczyć rośliny, których liście zdobią idealnie wycięte kółka. To dzieło małego, lecz niezwykle sprytnego owada, który nie tylko nie jest groźny, ale także odgrywa kluczową rolę w całym ekosystemie. Dowiedz się, dlaczego warto go chronić i wspierać jego obecność na swojej działce. Dzięki niemu Twoje plony będą obfitsze.

Kto wycina kółka w liściach?

Przyroda już nie raz udowodniała, że potrafi zaskakiwać. Zwierzęta w umiejętny sposób korzystają z dostępnych im zasobów natury, by budować dla siebie i młodych schronienia, znajdywać pożywienie oraz chronić się przed polującymi na nie gatunkami.

Stworzenie, które udało się zaobserwować użytkowniczce TikToka zrobiło na niej tak duże wrażenie, że postanowiła je nagrać, a filmem podzielić się z użytkownikami sieci. Sprytny owad umiejętnie wycina niemal precyzyjne okręgi w posadzonych w ogrodzie roślinach. Nie robi tego bez celu, możecie się mocno zdziwić, gdy dowiecie się, do czego są mu potrzebne.

Jak zwalczyć ślimaki w ogrodzie? Żadne opryski i posypki. Jest o wiele lepsza metoda O psie Balticu mówił cały świat. Tłumy zjeżdżają do Gdyni, by zobaczyć jego pomnik

Pożyteczny owad w ogrodzie

Ten owad to pszczoła miesierka, znana również jako pszczoła murarka. Należą one do rodziny Megachilidae i są jednymi z najważniejszych zapylaczy w naszym ekosystemie. Miesierki wycinają fragmenty liści, aby zbudować gniazda dla swojego potomstwa. Każda samica konstruuje gniazdo samodzielnie, wyściełając je kawałkami roślin, które transportuje w specjalnie przystosowanych szczękach. Wewnątrz kryjówki tworzy komórki lęgowe, gdzie składa jaja i przechowuje pyłek jako pokarm dla swoich larw.

Pszczoły murarki
fot. canva/ Mason Vranish

Pszczoły miesierki są samotniczkami, co oznacza, że nie żyją w dużych koloniach jak pszczoły miodne. Ich gniazda można znaleźć w różnych miejscach: w szczelinach murów, w drewnie, a nawet w specjalnie przygotowanych domkach. Dzięki swojej efektywności w zbieraniu pyłku i zapylaniu kwiatów są sprzymierzeńcami ogrodników i rolników. Owady te są szczególnie cenne w zapylaniu takich upraw jak migdały, jabłka czy borówki, co czyni je kluczowymi graczami w produkcji żywności.

Znaczenie pszczół w ekosystemie

Obecność pszczół miesierek w ogrodzie to znak zdrowego ekosystemu. Ich działalność przyczynia się do bioróżnorodności, wspierając zdrowie roślin i pomagając w produkcji nasion. Warto wspierać te pożyteczne owady poprzez tworzenie przyjaznych im środowisk, takich jak domki dla pszczół, i ograniczanie użycia pestycydów.

@pszczowglowie popatrzcie na to 😍😍😍 i jak ich nie kochać 😍😍😍 #pszczoły #przyroda #ciekawostka ♬ A Summer Place - Hollywood Strings Orchestra

Następnym razem, gdy zobaczysz idealnie wycięte kółka w liściach, pamiętaj, że to dzieło pszczoły miesierki. Te małe, pracowite owady mają ogromne znaczenie dla naszego środowiska, a ich działalność jest dowodem na mądrość natury. Dzięki nim nasze ogrody kwitną, a rośliny są zdrowe i silne.

Powiązane
wieloryb
Quiz o głębinowych "potworach". Ile wiesz o stworzeniach mórz i oceanów?