Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Inne zwierzęta > Na świat przyszło bardzo rzadkie zwierzę. Rdzenni Amerykanie wierzą, że to omen
Ewa Matysiak
Ewa Matysiak 16.06.2024 16:43

Na świat przyszło bardzo rzadkie zwierzę. Rdzenni Amerykanie wierzą, że to omen

Bizony
fot. pixabay/ArtTower

W Parku Narodowym Yellowstone na świat przyszło bardzo rzadkie cielę żubra. Informacja o cudownych narodzinach obiegła cały świat i wzbudziła ogromne zainteresowanie wśród fotografów dzikiej przyrody. Zdaniem rdzennych Amerykanów pojawienie się zwierzęcia o tak wyróżniającym wyglądzie ma dwoiste znaczenie. Według legendy przekazywanej przez plemię Lakota jest spełnieniem proroctwa — to zarówno błogosławieństwo, jak i ostrzeżenie. 

Cud w Yellowstone. Na świat przyszło bardzo rzadkie zwierzę

Park Narodowy Yellowstone, położony na terenie stanów Wyoming, Montana i Idaho, jest pierwszym formalnie ustanowionym Parkiem Narodowym na świecie i w 2022 roku świętował swoje 150-lecie. Znany z zapierającego dech w piersiach krajobrazu, gdzie można zobaczyć blisko 300 wodospadów oraz prawie 400 wulkanicznych gejzerów, Yellowstone oferuje odwiedzającym niezapomnianą wyprawę do serca dzikiej natury. Na terenie rezerwatu możemy spotkać niedźwiedzie grizzly, wilki, łosie, a także bizony. O tych ostatnich zrobiło się szczególnie głośno za sprawą niezwykle rzadkich narodzin cielęcia o białym umaszczeniu. To nowy członek ostatniego dzikiego stada bizonów występujących na terenie Stanów Zjednoczonych.

Dokładna data narodzin zwierzęcia nie jest znana, jednak pierwsze dowody na pojawienie się białego bizona w pochodzą z 4 czerwca br. Pochodząca z Montany fotografka Erin Braaten sfotografowała cielę przytulające się do matki podczas wycieczki do Yellowstone z mężem i trójką dzieci. 

To było niesamowite. Myślałam, że będę miała większe szanse na zrobienie zdjęcia Wielkiej Stopy niż białego cielęcia bizona - przyznaje turystka, cytowana przez stację FOX 5.

Władze parku Yellowstone na razie nie potwierdziły oficjalnie narodzin cielęcia. Rodzina Braaten nie zobaczyła więcej cielęcia, mimo iż wracała w to samo miejsce przez kolejne dwa dni. W ślad za rzadkim bizonem ruszyli fotografowie dzikiej przyrody, którzy mają nadzieję zobaczyć zwierzę na własne oczy. 

Rekin w Bałtyku. Może stanowić niebezpieczeństwo, o tym warto wiedzieć Kot ma uciętą końcówkę lewego ucha? Weterynarz wyjaśnia, co to znaczy

Narodziny białego bizona w Yellowstone. Według rdzennych Amerykanów jest spełnieniem proroctwa

Narodziny białego bizona mają istotne znaczenie kulturowe i religijne dla rdzennych Amerykanów, którzy zamieszkują okoliczne tereny. Dla niektórych plemion, w tym Indian Lakota, takie zdarzenie jest uznawane za spełnienie dawnej przewodni, zwiastun nastania lepszych czasów i “porównywalne z drugim nadejściem Chrystusa”.

Legenda ludu Lakota głosi, że 2000 lat temu, w okresie wielkiego głodu i wojen między różnymi plemionami, niespodziewanie pojawiła się piękna kobieta, która podarowała fajkę jednemu z członków społeczności i nauczyła go modlitw. Wyjaśniła, że może jej używać do sprowadzania bizonów na tereny zamieszkały przez Indian. Odchodząc, bogini przemieniła się w białego bizona i zapowiedziała, że pewnego dnia powróci pod postacią białego bizona o czarnym nosie, czarnych oczach i czarnych kopytach. Dlatego, zdaniem rdzennej ludności, narodziny rzadkiego osobnika należy traktować jako błogosławieństwo, a zarazem ostrzeżenie. 

Musimy uczynić więcej dla ochrony ziemi i zwierząt - skomentował sprawę Arvol Looking Horse (pl. Patrzący Koń), duchowy przywódca Indian Lakota, Dakota oraz Nakota Oyate, a także 19. strażnik świętej fajki przyniesionej przez Kobietę - Białe Cielę Bizona.

Biały bizon wcale nie jest albinosem

Należy podkreślić, że biały kolor futra zwierzęcia nie jest równoznaczny z albinizmem. Według naukowców brak ubarwienia u bizonów zamieszkujących Yellowstone jest bardziej wynikiem ograniczonej puli genów u bydła niż uwarunkowaniem genetycznym. Cielę uchwycone na zdjęciu to najprawdopodobniej osobnik leucystyczny, a więc obciążony chorobą, która charakteryzujące się całkowitym brakiem lub częściowym niedoborem komórek odpowiedzialnych za produkcję melaniny. Zaburzenia pigmentacji powodują odbarwienia w skórze, włosach, sierści i piórach.

Co ciekawe, genetyczne abberacje wśród dzikich zwierząt można obserwować również w Polsce, m.in. w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym. Tamtejszy wybieg zamieszkuje albinotyczny pingwin o imieniu Kokosanka, który w 2024 roku zdeklasował konkurencję i zdobył prestiżowy tytuł “Światowego Pingwina Roku”.

Powiązane
wieloryb
Quiz o głębinowych "potworach". Ile wiesz o stworzeniach mórz i oceanów?