Pierwsze tygodnie opieki nad nowym pupilem są ogromnym wyzwaniem. Jednym z ważnych i jednocześnie problematycznych elementów codzienności każdego psa, nawet bardzo młodego, są spacery. Podczas tej czynności można popełnić dużo błędów, które mogą być opłakane w skutkach. Dlatego warto wiedzieć kiedy zacząć wychodzić ze szczeniakiem na zewnątrz oraz jak się zachowywać, aby zwierzak był bezpieczny, dobrze wychowany i czuł się komfortowo.
Każdemu właścicielowi psa zdarza się mówić do swojego pupila. Naukowcy udowodnili, że czworonogi rozumieją znacznie więcej, niż wielu ludziom się wydaje. Okazuje się, że szczególnie istotne dla dobrego samopoczucia psa jest chwalenie go. Zwierzęta te uwielbiają słyszeć słowa, które kojarzą jako pozytywne komunikaty.
Nie od dziś wiadomo, że kierujący pojazdami powinni zachować szczególną ostrożność, nawet na z pozoru spokojnej drodze. Ta historia tylko potwierdza tę zasadę. Niestety, fakt, że porzucone maluchy mijało wiele samochodów, nie spowodował, że ktoś zatrzymał się, aby im pomóc. A przecież tak niewiele brakowało do tragedii.
Bruceloza jest chorobą bakteryjną, którą może zarazić się zarówno człowiek, jak i zwierzęta. Ludzie cierpiący na to schorzenie mają objawy, które łudząco przypominają grypę, natomiast w przypadku psów bruceloza obawia się między innymi problemami związanymi z układem rozrodczym. Choroba ta jest szczególnie niebezpieczna dla szczeniąt i suk w ciąży. W wielu przypadkach prowadzi do śmierci zwierząt.
Czy pies może jeść grzyby? Wiele osób zastanawia się nad tym, czy pieczarki, kurki, borowiki i inne dary lasu stanowią bezpieczne uzupełnienie psiej diety. Równie często pojawia się pytanie, jakie są objawy zatrucia grzybami u psów. Choć nie wszystkie gatunki są trujące dla zwierząt, czasem grzybobranie z pupilem może skończyć się tragicznie.
Okazuje się, że nawet zwykła wyprawa na spacer może okazać się jedną z najbardziej nietypowych akcji, jakie mogą spotkać nas w życiu. Podobnie stało się w tym przypadku. Gdy para cieszyła się pięknem natury, nagle usłyszała przeraźliwy pisk dochodzący z pobliskich krzaków. Czym prędzej udali się, by sprawdzić, co się tam dzieje. Jednak takiego widoku zupełnie się nie spodziewali. Wiedzieli, że muszą działać od razu!
Wszelkiego rodzaju złodziejstwo jest powszechnie krytykowane przez społeczeństwo. Nawet niektóre zwierzęta nie mają najmniejszego zamiaru akceptować na swoim terytorium złodziei. Jednak wiele wskazuje na to, że zupełnie tak jak wśród ludzi, również wśród czworonogów można natknąć się na osobniki niewpisujące się w powszechnie akceptowane standardy. Było już głośno o kocie kleptomanie. Wszystko wskazuje na to, że ten słynny czworonóg nie jest odosobnionym przypadkiem. Również niektóre psy mają dużo na sumieniu.
Tegoroczne wakacje minęły bezpowrotnie. Niestety, wraz z nimi nie przeminął sezon na porzucanie zwierząt. Niechciane istoty zamknięte w kartonowym pudle, zostawionym w przypadkowym miejscu, to jedna z najpopularniejszych “strategii” na pozbycie się niechcianych czworonogów. Cztery maleńkie istoty, uwięzione w zafoliowanym kartonie, zostały znalezione w lesie. Pozostaje pytanie: ile bezbronnych czworonogów ginie w podobnych okolicznościach?
Puppy joga to jedna z nowych aktywności, która budzi rosnące zainteresowanie wśród miłośników zwierząt. Mimo iż ćwiczenia w towarzystwie szczeniaków biją rekordy popularności wśród Amerykanów, Brytyjczyków, a wreszcie i Polaków, część ludzi spogląda na tego typu rozrywki nieprzychylnym okiem, traktując je jako kolejne udziwnienia i źródło niepotrzebnego stresu dla zwierząt. A może w tym szaleństwie jest metoda? Postanowiłam zweryfikować to osobiście.
Mówi się, że ciekawość to pierwszy stopień do piekła. Okazuje się, że w niektórych przypadkach to powiedzenie można potraktować przerażająco dosłownie. Zwierzaki, które lubią eksplorować nowe tereny, czasami stają się zakładnikami swojej własnej ciekawości. Na własnej skórze przekonało się o tym pewne malutkie stworzenie, które utknęło w odludnym miejscu. Potrzebująca istotka miała niewielkie szanse na to, żeby ktoś ją uratował. Na szczęście tego dnia w okolicy znalazła się grupa czujnych i empatycznych ludzi, którzy postanowili zrobić wszystko, aby pomóc potrzebującemu maleństwu. Akcja ratunkowa trwała kilka godzin.
Zazwyczaj wystarczy wyjść chociażby do osiedlowego sklepu, żeby po drodze natknąć się na psa w trakcie spaceru. Wiele czworonogów jest tak pięknych i przyjaznych, że niektórzy nie mogą powstrzymać się przed tym, żeby się z nimi nie przywitać. Warto jednak wiedzieć o kilku zasadach kulturalnego zachowania wobec czworonogów. Niektóre zachowania, postrzegane przez ludzi jako przyjazne, dla psów mogą być źródłem ogromnego stresu, który może skutkować agresją lub lękiem. Każdy, komu zależy na komforcie zwierząt, powinien pamiętać o kilku ważnych aspektach.
Z perspektywy człowieka niektóre psie zachowania wyglądają, delikatnie mówiąc, osobliwie. Wiele pupili miewa zwyczaje, których nie wykazują inni przedstawiciele tego gatunku. Gryzienie butów, zjadanie odchodów czy tarzanie się w padlinie nie ma nic wspólnego ze złośliwością czy szaleństwem. Wręcz przeciwnie - czworonogi zazwyczaj mają w swoich działaniach konkretny cel. Wymieniamy największe dziwactwa psiaków, którymi podzielili się ich opiekunowie. To wszystko prezentuje się naprawdę komicznie! Czy Twój zwierzak też tak robi?
Mężczyzna chciał tylko odebrać paczkę, ale los napisał dla niego inny scenariusz. Skierował się w stronę swojej skrytki, ale po drodze zauważył pusty karton. Przeszedłby obok niego obojętnie, gdyby nie tajemniczy napis na paczce. Rozejrzał się wokół i zrozumiał, że zawartość kartonu zdążyła wyjść już na zewnątrz.
Poobijane, wykończone suki służyły tylko do rozmnażania. Ojciec szczeniąt siedział w budzie, przykuty łańcuchem. Maluchy z dwóch różnych miotów ledwo przyszły na świat, a już musiały walczyć o przetrwanie. Mieszkały wśród śmieci w nagrzanym plastikowym kontenerze. Nie wszystkie doczekały się ratunku.
Kobietę w średnim wieku przyłapano na wyrzuceniu do śmieci worka. Zrobiła to bez żadnego zawahania, jakby naprawdę pozbywała się kłopotliwych odpadów. Prawda była zupełnie inna. Gdyby nie nagranie z monitoringu, wszystko uszłoby jej na sucho. Kiedy ustalono, że wewnątrz zawiązanego worka znajdowały się nowo narodzone szczenięta, prawie doszło do samosądu. Bezbronne zwierzęta przyszły na świat zaledwie trzy dni wcześniej.
Na świecie istnieje ponad trzysta ras psów. Określenie dokładnej liczby jest bardzo trudne, ponieważ w niektórych krajach pewne psy są uznawane za rasowe, a w innych nie. Sprawę komplikuje fakt, iż wciąż trwają prace hodowlane w wyniku których wyodrębniane są nowe rasy. Niektóre psy rasowe okazują się być bardziej chorowite w porównaniu do innych. Lekarz weterynarii dr Ben Simpson-Vernon stworzył listę ras psów, których zakup odradza. Aspekty zdrowotne nie były jedynym argumentem determinującym ostateczny wybór.
Podróż autem to dla jednych psów wspaniała przygoda, z kolei dla innych to przyczyna ogromnego stresu. Strach przed wejściem do samochodu może być spowodowany kilkoma czynnikami. Dobra wiadomość jest taka, że każdego czworonoga można wyleczyć z lęku przed podróżą samochodem. Co prawda, może to być proces, który będzie wymagał dużej dawki cierpliwości i konsekwencji, jednak efekty są tego warte. Podpowiadamy co zrobić, żeby nawet najbardziej zlęknionego zwierzaka przekonać do tego, że samochód wcale nie jest taki straszny.
Wakacje to doskonały czas na grillowanie z najbliższymi. W tego typu wydarzeniach ludziom często towarzyszą psy. Nic dziwnego, aktywności w rodzinnym ogródku to doskonała okazja do urozmaicenia codzienności pupila. Warto jednak pamiętać, że niektóre grillowane frykasy mogą być dla psów niebezpieczne. Dlatego należy zadbać o to, żeby czworonóg nie miał dostępu do żadnych resztek. Co więcej, należy przestrzec wszystkich uczestników imprezy przed potencjalnym zagrożeniem dla zwierzaka. Poważne konsekwencje, wynikające z nieuwagi podczas rodzinnej imprezy poniosła suczka o imieniu Bailey. Psinka niemalże straciła życie. Wszystko przez jedną z grillowanych potraw.
Spacerowicz poszedł do lasu na grzyby, ale dokonał ważniejszego znaleziska. Z zawiązanej reklamówki wydobywał się płacz. Natychmiast rzucił się na ratunek konającym zwierzętom. Kiedy otworzył torbę, jego oczom ukazały się malutkie szczenięta. Ledwo pojawiły się na tym świecie, miały jeszcze pępowinę, a ktoś porzucił je jak śmieci, żeby skonały.
W niedzielny wieczór (6 sierpnia br.) w Poznaniu przy ulicy Podgórnej doszło do zatrważających zdarzeń. Pod jednym z bloków przechodnie zauważyli martwego szczeniaka. Świadkowie sytuacji relacjonują, że do jego śmierci doszło w drastyczny sposób. Udało się ustalić właścicielkę psa, lecz w chwili zatrzymania była pod wpływem alkoholu.
Kultura spacerowa powinna być ważnym aspektem życia każdego człowieka, któremu zależy na wysokim komforcie życia psów. Chodzi przede wszystkim o to, aby spacer przebiegał w taki sposób, żeby nie naruszać przestrzeni osobistej psa. Dlatego właściciele psów powinni przestrzegać kilku zasad, dzięki którym zadbają o psychikę swojego ulubieńca, oraz nie staną się uciążliwym sąsiadem w oczach innych psów. O savoir vivre na spacerach w psem zapytaliśmy specjalistki z To Tylko Pies, Monikę Gołębiewską i Kamilę Łojek.
W czterdziestostopniowym upale Zully Vasquez Ventura spotkała na drodze psa w typie owczarka. Zanim wzięła go do auta, zdążył jej uciec. Szukała go całymi dniami i w końcu odnalazła zgubę. Chociaż zapewniła jej opiekę i jedzenie, sunia była apatyczna. Kobieta zrozumiała, że zwierzę musi wrócić do swojej kryjówki, dlatego podążyła jej śladami w głąb lasu. Po dotarciu do opuszczonego domu zdała sobie sprawę, że z jednego zwierzaka do wykarmienia zrobiło się siedem.
Nawet najbardziej troskliwi opiekunowie nie są w stanie zabezpieczyć swojego pupila przed każdą potencjalnie szkodliwą sytuacją. Na własnej skórze przekonała się o tym właścicielka maleńkiego szczeniaka, który bawił się w jej ogrodzie. Nagle usłyszała przeraźliwy pisk. Gdy wybiegła na zewnątrz, zastała tam jedynie potłuczoną doniczkę i ślady pazurów. Po szczeniaku nie było ani śladu. Nie było możliwości, że czworonóg samodzielnie wydostał się poza teren ogródka. Porwał go drapieżny ptak.
Ludzie pozbywają się niechcianych zwierząt na różne sposoby. Jedni zostawiają je na ulicy, inni przywiązują do drzewa, jeszcze inni pakują w karton i wyrzucają do rowu. Wszystkie wymienione rozwiązania są okrutne i można je potraktować jako znęcanie się nad zwierzętami. Każdy tego typu czyn jest ogromnym zaskoczeniem i kolejnym dowodem na to, że najbardziej brutalnym zwierzęciem jest człowiek. Niewinnymi ofiarami lekceważenia wartości życia psów były szczeniaki Boxy i Potcake.
Psy odbierają świat inaczej niż my. Ich dominującym zmysłem jest węch. Dlatego tyle czasu spędzają na węszeniu w miejscach, które z ludzkiej perspektywy nie wydają się być warte uwagi. To nie jedyna różnica w postrzeganiu świata przez ten gatunek. Psy, poza węchem, mają dużo wrażliwszy od nas słuch. W środowisku naturalnym ta cecha była niegdyś cennym skarbem, ale niestety, dla czworonogów żyjących w miastach częściej jest utrapieniem niż darem. Jakie dźwięki, słyszane wyłącznie nasze pupile, wywołują w nich lęk?
Dwoje szczeniąt znaleziono w rurze tuż przy ruchliwej drodze. Prawdopodobnie zostały tam porzucone. Nie chciały pójść z człowiekiem. Bały się, że znowu zostaną skrzywdzone. Potrzebowały czasu, żeby pogodzić się z myślą, że ludzie dobrej woli chcą im pomóc.
W Karolinie Północnej, w mieście Raleigh doszło do niesamowitej serii spotkań. Początek historii wydawał się być podobny do wielu innych przypadków, jednak po kilku dniach okazało się, że tym razem jest inaczej. Dzięki ludziom dobrej woli, wrażliwym na los bezbronnych zwierząt niemożliwe stało się możliwe. Młode kocięta pozbawione matki dostały niepowtarzalną szansę na stworzenie prawdziwych, rodzinnych więzi.
Najlepszy przyjaciel człowieka może przybierać przeróżne kształty, kolory i wielkości. Czasami ciężko uwierzyć, że chihuahua czy mops należy do tego samego gatunku co pitbull lub owczarek niemiecki. Warto jednak pamiętać o tym, że bez względu na rasę, wiek oraz płeć, psy mają naturalną potrzebę eksplorowania środowiska. W każdym czworonogu drzemie dusza odkrywcy. Okazuje się, że dzięki świadomości istnienia kilku psich potrzeb, z niewielkim wysiłkiem, codzienny spacer można zamienić w prawdziwą przygodę! O cenne rady poprosiliśmy specjalistki, które na co dzień pomagają lepiej zrozumieć swoje psy.