Swiatzwierzat.pl > Psy > Zagraża zwłaszcza szczeniętom, u ludzi objawia się podobnie do grypy. Jak rozpoznać i leczyć brucelozę?
Joanna Kowalska
Joanna Kowalska 20.09.2023 11:34

Zagraża zwłaszcza szczeniętom, u ludzi objawia się podobnie do grypy. Jak rozpoznać i leczyć brucelozę?

Groźne choroby zakaźne szczeniąt
Groźne choroby zakaźne szczeniąt. źrodło: pixabay/Incredibull_Photos

Bruceloza jest chorobą bakteryjną, którą może zarazić się zarówno człowiek, jak i zwierzęta. Ludzie cierpiący na to schorzenie mają objawy, które łudząco przypominają grypę, natomiast w przypadku psów bruceloza obawia się między innymi problemami związanymi z układem rozrodczym. Choroba ta jest szczególnie niebezpieczna dla szczeniąt i suk w ciąży. W wielu przypadkach prowadzi do śmierci zwierząt.

Bruceloza u psów. Niektóre choroby są groźne zarówno dla zwierząt, jak i ludzi

Większość schorzeń, na którą cierpią ludzie, jest zupełnie niegroźna dla zwierząt domowych. Działa to w dwie strony: wiele chorób powszechnych wśród psów nie jest niebezpieczna dla człowieka. Nie jest to jednak reguła.

Niektóre zoonozy są zagrożeniem dla zdrowia i życia wielu gatunków. Jedną z nich jest bruceloza, wywoływana przez bakterie z rodzaju Brucella. Objawy tego schorzenia u ludzi bardzo często przypominają grypę. W znacznie gorszej sytuacji przy zarażeniu bakteriami z rodzaju Brucella są szczenięta. Rozwój bruzelozy u młodych psów może doprowadzić nawet do śmierci. 

pexels-glenn-2664417.jpg
Bruceloza u szczeniąt może zakończyć się śmiercią, źródło: pexels.com @Glenn
Kot wypada z okna i rozpływa się w powietrzu. Po 6 latach opiekun odkrywa, co naprawdę się wydarzyło

Jak dochodzi do zarażenia brucelozą?

Bruceloza jest chorobą rozpowszechnioną na całym świecie. Wektorami brucelozy są zwierzęta będące nosicielami bakterii z rodzaju Brucella. Mogą nimi być zarówno psy, koty, gryzonie jak i zwierzęta gospodarskie (owce, bydło, świnie) czy gatunki dziko żyjące. Częstość występowania tej bakterii jest wyższa w krajach o dużej populacji bezpańskich psów, których reprodukcja jest w dużej mierze niekontrolowana.

Do zarażenia dochodzi zazwyczaj poprzez spożycie surowego mięsa, mleka lub jaj pochodzących od zarażonych zwierząt. Dlatego zalecane jest spożywanie wyłącznie pasteryzowanych produktów mlecznych. Ponadto, możliwe jest również zachorowanie poprzez kontakt z wydalinami i wydzielinami zwierzęcymi takimi, jak mocz, kał czy krew. 

Warto pamiętać, że bakterią zarazić można się również wskutek kontaktu seksualnego z nosicielem choroby. Ponadto, przede wszystkim w przypadku zwierząt, do zakażenia brucelozą może dojść podczas walki z chorym osobnikiem bądź przy odbieraniu porodów zwierząt. Z tego względu bruceloza bywa nazywana chorobą zawodową lekarzy weterynarii.

Jakie są objawy brucelozy u psów? A jakie u ludzi?

W przypadku ludzi, objawy rozwijającej się brucelozy często są łudząco podobne do grypy. Zaliczają się do nich:

 • gorączka;
 • dreszcze;
 • ból mięśni i stawów;
 • utrata apetytu;
 • ogólne osłabienie;
 • problemy gastryczne;
 • niekontrolowane dreszcze.

W przypadku psów, zakażenie brucelozą skutkuje znacznie bardziej poważnymi konsekwencjami. Co więcej, wiele objawów jest nieswoistych, co znacząco utrudnia szybką diagnozę:

 • U samic: poronienia, obumieranie płodów lub poród osłabionych szczeniąt;
 • U samców: zapalenie jąder i najądrzy oraz skóry moszny.

U psów obu płci:

 • gorączka;
 • apatia;
 • ogólne osłabienie organizmu;
 • nagła utraty masy ciała;
 • kulawizny (wywołane zapaleniem krążków międzykręgowych);
 • zapalenie kości i szpiku;
 • zapalenie błony naczyniowej oka.

W leczeniu brucelozy stosuje się antybiotyki. Ponadto, warto podkreślić, że w przypadku psów dotychczas nie opracowano metody doprowadzającej do całkowitego wyleczenia choroby. Brucelozę można jedynie zaleczyć, a następnie przeprowadzać okresowe przeglądy serologiczne zwierząt. Ważnym elementem profilaktycznym przed rozprzestrzenianiem się tej choroby jest kastracja osobników będących nosicielami bakterii z rodzaju Brucella.

pexels-tima-miroshnichenko-6235231.jpg
Rozpoznanie brucelozy u psów jest trudne, źródło: pexels.com @Tima Mirshnichenko

Źródło: mp.pl, i.pl