Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Psy > Czy pies może jeść pieczarki i inne grzyby? Odpowiedź nie jest jednoznaczna, wielu zapomina, czym to grozi
Joanna Kowalska
Joanna Kowalska 19.09.2023 14:32

Czy pies może jeść pieczarki i inne grzyby? Odpowiedź nie jest jednoznaczna, wielu zapomina, czym to grozi

Czy pies może jeść grzyby?
Czy pies może jeść grzyby? Źródło: pexels/Patrick, pixabay/congerdesign, silviarita

Czy pies może jeść grzyby? Wiele osób zastanawia się nad tym, czy pieczarki, kurki, borowiki i inne dary lasu stanowią bezpieczne uzupełnienie psiej diety. Równie często pojawia się pytanie, jakie są objawy zatrucia grzybami u psów. Choć nie wszystkie gatunki są trujące dla zwierząt, czasem grzybobranie z pupilem może skończyć się tragicznie. 

Czy pies może jeść grzyby? Co zrobić, jeśli pies najadł się grzybów?

Żywienie psów to skomplikowany temat. Mnóstwo obaw wśród licznych właścicieli zwierząt budzi między innymi spożycie przez psa surowych jaj, jednak okazuje się, że niektóre zwierzaki mają ogromny pociąg do produktów, które nie koniecznie kojarzą się z psimi przysmakami. Wyjątkowo łakome psy potrafią wykazać się ogromną kreatywnością i sprytem, byleby tylko dorwać się do czegoś, czego nie powinny zjadać. 

Zdarza się, że czworonóg dobierze się do pieczarek lub innych grzybów przechowywanych w kuchni, czy znajdujących się na talerzu. Co więcej, istnieje ryzyko tego, że pies zje grzyby na spacerze. 

Warto widzieć, jakie są konsekwencje spożycia grzybów przez zwierzęta. Kluczowe znaczenie mają dwie kwestie: gatunek grzyba oraz zjedzona ilość potencjalnie niebezpiecznego produktu. 

Najczęściej dochodzi do sytuacji, w których pies zjadł pieczarki, boczniaki lub jadalne grzyby leśne. Jeżeli ilości spożyte przez czworonoga były śladowe, w takich sytuacjach zazwyczaj nie ma powodu do paniki, aczkolwiek nie należy dopuścić do tego, by nasz czworonożny przyjaciel się w nich rozsmakował. . Zazwyczaj ewentualne dolegliwości ograniczają się do chwilowych problemów gastrycznych takich jak wymioty lub biegunka. Dlatego przez kolejne kilkanaście godzin uważnie obserwuj swojego pupila.

Inaczej sytuacja ma się w przypadku spożycia przez psa trujących grzybów. 

pexels-karolina-grabowska-5718079.jpg
Pies żebrzący przy stole to problem wielu właścicieli czworonogów. Źródło: pexels.com @Karolina Grabowska
Kot wypada z okna i rozpływa się w powietrzu. Po 6 latach opiekun odkrywa, co naprawdę się wydarzyło

Objawy zatrucia grzybami u psów

Objawy zatrucia grzybami u psów mogą być bardzo różnorodne. Zależą one od stanu zdrowia czworonoga, gatunku i ilości zjedzonego grzyba oraz wielu cech osobniczych zwierzęcia. Jeżeli po zjedzeniu grzybów przez psa obserwujesz jakiekolwiek niepokojące objawy, udaj się natychmiast do lekarza weterynarii. 

Trzeba być świadomym tego, że w razie zjedzenia przez czworonoga toksycznych substancji kluczowe znaczenie ma czas, który upłynie od spożycia do interwencji weterynaryjnej. W żadnym przypadku nie należy samodzielnie wprowadzać żadnych działań mających na celu odtrucie organizmu czworonoga. To może doprowadzić do znacznego pogorszenia sytuacji.

Oto objawy zatrucia grzybami u psów:

  • wymioty;
  • biegunka;
  • bóle brzucha objawiające się tkliwością tych okolic oraz spięciem powłok brzusznych;
  • krwawienia z przewodu pokarmowego;
  • objawy psychosomatyczne (pobudzenie, apatia, napady epileptyczne, utrata świadomości, zaburzenia koordynacji ruchowej);
  • pojawienie się zachowań lękowych i agresywnych.

Wszystkie gatunki, które są trujące dla ludzi, należy traktować jako trujące dla psów. W skrajnych przypadkach zatrucie grzybami może doprowadzić nawet do śmierci zwierzęcia. 

Jakie grzyby są trujące dla psa? Lista produktów zakazanych

Najgroźniejszy, zarówno dla psów, jak i ludzi, jest muchomor sromotnikowy. Ponadto warto podkreślić, że powszechnie spożywane w wielu domach pieczarki czy boczniaki również mogą powodować u czworonogów liczne objawy zatrucia grzybami.

Niewielkie ilości gatunków jadalnych prawdopodobnie nie spowodują dużych problemów zdrowotnych u zwierzęcia, jednak nie warto ryzykować. Niektóre osobniki mogą okazać się wyjątkowo wrażliwe, a szczególnie te, które często miewają problemy z układem pokarmowym lub wątrobą. Dlatego nigdy nie należy celowo podawać grzybów psów, gdyż istnieje wiele zdrowszych przekąsek stanowiących urozmaicenie psiej diety. 

Należy uczyć swojego pupila, że jest to typ produktu, który nie powinien go interesować. Najłatwiej osiągnąć to poprzez nie oferowanie swojemu pupilowi jakichkolwiek potraw mających w swoim składzie grzyby. Czworonóg, któremu posmakuje zupa pieczarkowa lub mięso otoczone w sosie grzybowym, w przyszłości może uparcie korzystać z okazji do spożycia grzybów. Dlatego jeżeli chcesz poczęstować swojego psa czymś pysznym, lepiej zdecyduj się na smaczki dedykowane czworonogom. 

dog-4045111_1280.jpg
Grzyby nie są bezpieczną przekąską dla Twojego pupila. pixabay/Marek2018

Źródło: psibufet.pl, husse.pl, pets-style.pl