Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Psy > Te dźwięki słyszą tylko psy. Choć to niewątpliwy atut, przyczynia się również do lęków
Joanna Kowalska
Joanna Kowalska 22.07.2023 10:43

Te dźwięki słyszą tylko psy. Choć to niewątpliwy atut, przyczynia się również do lęków

Pies nasłuchuje
Pies nasłuchuje, źródło: unsplash/Volodymyr Tokar

Psy odbierają świat inaczej niż my. Ich dominującym zmysłem jest węch. Dlatego tyle czasu spędzają na węszeniu w miejscach, które z ludzkiej perspektywy nie wydają się być warte uwagi. To nie jedyna różnica w postrzeganiu świata przez ten gatunek. Psy, poza węchem, mają dużo wrażliwszy od nas słuch. W środowisku naturalnym ta cecha była niegdyś cennym skarbem, ale niestety, dla czworonogów żyjących w miastach częściej jest utrapieniem niż darem. Jakie dźwięki, słyszane wyłącznie nasze pupile, wywołują w nich lęk?

Jakie dźwięki słyszą psy?

Psy słyszą inne spektrum dźwięków niż ludzie. Zdrowy człowiek jest w stanie usłyszeć fale mieszczące się w zakresie od 20 do 20 000 Hz, jednak najbardziej wyczuleni jesteśmy na dźwięki o częstotliwości od 1 000 do 3 000 Hz. W przypadku psów jest inaczej. Czworonogi słyszą fale z zakresu od 65 do 45 000 HZ. Psy słyszą trochę mniej niskich tonów niż ludzie, ale wyłapują zdecydowanie więcej tonów wysokich, w tym również fale zaliczane do ultradźwiękowych. To spektrum jest zupełnie nieosiągalne dla człowieka.

Ponadto, psy mają znacznie wrażliwszy słuch niż ludzie. Oznacza to, że dźwięki, które z naszej perspektywy są głośne, ale nieszkodliwe, dla psa mogą być już źródłem dyskomfortu lub nawet wywoływać ból. Wrażliwość na dźwięk zależy od rasy oraz konkretnego osobnika, jednak szacuje się, że u psów granica bólowa to około 95 decybeli. Z kolei u człowieka to aż 130 decybeli. 

iceland-dog-g389f18357_1280.jpg
Psy te same dźwięki odbierają znacznie intensywniej niż ludzie, źródło: pixabay.com @Thomas_Ritter 
Gęś Pipa hitem wakacyjnych miejscowości w Polsce, lecz zastanów się przed kupnem. Wydano ostrzeżenie

Wrażliwy słuch i życie w mieście - dlaczego to nie jest dobre połączenie?

Wrażliwy słuch na szerokie spektrum dźwiękowe dla dzikich zwierząt jest jednym z atrybutów, ułatwiających przetrwanie. Przydaje on się zarówno drapieżnikom jak i zwierzynie, która stara się ich unikać. Dlatego wilk, przodek psa, dzięki doskonale rozwiniętemu słuchowi był (oraz jest) w stanie polować na ofiary, których człowiek nie byłby w stanie zlokalizować. Od sprawności uszu w dużej mierze zależało przetrwanie konkretnego osobnika.

Z czasem wrażliwy słuch stał się zmorą wielu psów. Osobniki żyjące w mieście muszą na co dzień znosić dźwięki, które mogą sprawiać im duży dyskomfort, a w niektórych przypadkach - nawet ból. Dlatego niektóre czworonogi tak impulsywnie reagują na nagłe, głośne dźwięki, na przykład ryk silnika, fajerwerki lub grzmoty. Nie chodzi tylko o zaskoczenie. Dla psa pojawienie się tak intensywnego bodźca może wiązać się z pojawieniem się silnego i niespodziewanego bólu. 

fireworks-gca7c475ac_1280.jpg
Huczne imprezy do dla psów prawdziwy horror, źródło: pixabay.com @MFGallery

Jak pomóc psu, który boi się hałasów?

Wiele psów boi się niektórych hałasów. Dla jednych największą zmorą są fajerwerki, inne źle znoszą letnie burze i towarzyszące temu syreny alarmowe. Warto pracować nad tym, żeby przekonać czworonoga, że nie ma się czego bać. To trudne zadanie, wymagające mnóstwo czasu i uwagi. Jednak dzięki podjęciu się go, możesz znacznie poprawić komfort życia swojego pupila.

  • Odizolowanie psa od dźwięków - to pierwsza czynność, którą należy zrobić w przypadku zorientowania się, że pupila stresuje jakiś dźwięk. Należy pozamykać wszystkie okna oraz zapewnić psu dostęp do najcichszego pomieszczenia
  • Odwrażliwianie na dźwięki - jeżeli wiesz, że Twój pupil boi się konkretnego typu dźwięku (np. burzy), możesz go stopniowo do niego przyzwyczajać. Znajdź w sieci nagranie z tym dźwiękiem i puszczaj je psu codziennie. W tym ćwiczeniu chodzi o to, żeby zacząć od cichej wersji “strasznego hałasu” i stopniowo podnosić poprzeczkę. Jednak, jeżeli zobaczysz, że zaraz po nagłośnieniu Twój pies staje się nerwowy - ścisz dźwięk. Przyjdzie czas na kolejny etap. Należy robić to w tempie dostosowanym do czworonoga.
  • Rozpraszanie uwagi psa - kiedy pojawia się dźwięk, którego Twój pies się boi, postaraj się odwrócić jego uwagę od tego bodźca. Możesz w tym celu wykorzystać jego ulubioną zabawkę lub przysmaki.

Źródło: zielona.interia.pl

Powiązane
wieloryb
Quiz o głębinowych "potworach". Ile wiesz o stworzeniach mórz i oceanów?