Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Psy > Ile razy dziennie dawać psu jeść? To od tego zależy ilość posiłków
Joanna Kowalska
Joanna Kowalska 02.03.2024 09:34

Ile razy dziennie dawać psu jeść? To od tego zależy ilość posiłków

Karmienie psa
Karmienie psa, źródło: pexels.com @Cup of Couple

To, czym oraz jak często karmisz swojego psa, ma ogromny wpływ na jego zdrowie oraz samopoczucie. Dlatego warto wiedzieć, ile posiłków dziennie powinien spożywać czworonóg. Okazuje się, że nie ma uniwersalnej liczby, która byłaby odpowiedzią na potrzeby wszystkich psów. To, jak często należy podawać psu karmę, zależy od kilku czynników. Sprawdź, czy wiesz, na co zwrócić w tej kwestii uwagę.

Jak często powinno się karmić psa?

Wiele mówi się o tym, czym karmić psa, aby mógł on przez długie lata cieszyć się dobrym zdrowiem oraz wspaniałą kondycją. Zawartość miski pupila jest szalenie istotna. Warto jednak mieć świadomość tego, że równie ważne jest to, jak często serwuje się posiłki. Odpowiednia częstotliwość podawania jedzenia ma pozytywny wpływ na funkcjonowanie układu pokarmowego oraz sprzyja utrzymaniu prawidłowej masy ciała. Ponadto redukuje ilość stresu odczuwanego przez zwierzaka.

Jednym z podstawowych błędów, popełnianych przez niektórych właścicieli czworonogów, jest zapewnienie pupilowi stałego dostępu do miski z jedzeniem. Wiele osobników mających taką możliwość cierpi na otyłość, która znacząco zwiększa ryzyko wystąpienia poważnych chorób. Poza tym karma pozostawiona w temperaturze pokojowej może szybko zacząć się psuć, co często skutkuje zatruciami pokarmowymi. Dlatego warto wiedzieć, jak często karmić psa, aby zadbać o jego zdrowie oraz dobrostan.

pexels-mart-production-8434670.jpg
Niektóre psy z radością pochłaniały by posiłki co godzinę, źródło: pexels.com @MART PRODUCTION
Konduktorka wyrzuciła kota z pociągu przy 30-stopniowym mrozie. Koszmarne wieści nadeszły 4 dni później Nie miała z kim zostawić szczeniaka. Dyrektor szkoły postawił sprawę jasno i nie chciał słyszeć odmowy

Bardzo młode psy powinny jeść częściej

Jednym z najważniejszych aspektów, mających wpływ na to, jak często powinien jeść dany osobnik, jest wiek. Bardzo młode szczenięta powinny dostawać niewielkie porcje karmy, co 3-4 godziny, a więc psie dzieci powinny jeść 5-6 razy na dobę. Częstotliwość zadawania posiłków można stopniowo zmniejszać po tym jak pupil ukończy 7. miesiąc życia.

Nieco podrośniętym szczeniętom z powodzeniem wystarczą 3-4 posiłki na dobę. Oczywiście wraz ze zwiększaniem się masy ciała zwierzaka, wielkość podawanych porcji również powinna się zwiększać. Pamiętaj o tym, że szczenięta mają znacznie wyższe zapotrzebowanie na białko i energię, aniżeli dorosłe psy.

pexels-bethany-ferr-5482828.jpg
Bardzo młode psy powinny jeść częściej, niż osobniki dorosłe, źródło: pexels.com @Bethany Ferr

Każdy pies powinien dostawać posiłki o stałych porach

Dorosłe, zdrowe psy nie muszę jeść często. Wystarczy podawać im stosowną porcję karmy 2 lub 3 razy na dobę. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że bardzo ważne jest to, aby podawać pupilowi jedzenie o stałych porach. Dzięki temu zwierzak nie tylko będzie wiedział, kiedy spodziewać się pełnej miski, co znacząco redukuje ilość stresu odczuwanego przez pupila. Regularne spożywanie posiłków ma pozytywny wpływ na funkcjonowanie układu pokarmowego. Warto dodać też, że czworonogi, które nie wiedzą, kiedy danego dnia będą miały możliwość się najeść, często są znacznie bardziej sfrustrowane niż zwierzaki, które mają w tej kwestii wypracowaną rutynę. 

Należy zaznaczyć, że opiekunem psa, który cierpi na jakąś przewlekłą chorobę, powinien skonsultować z lekarzem weterynarii czym, w jakich ilościach oraz o jakich porach karmić pupila. To może mieć znaczący wpływ na stan zdrowia zwierzaka.

pexels-cup-of-couple-8473449.jpg
Niektóre psy nie znają umiaru w jedzeniu. Dlatego trzeba im wydzielać odpowiednią porcję, źródło: pexels.com @Cup of Couple

Źródło: vetexpert.eu, zooart.com.pl