Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Psy > 5 oznak, że pies cierpi z powodu samotności. W ten sposób daje znać, że poświęcasz mu za mało czasu
Antonina Zborowska
Antonina Zborowska 29.12.2023 15:57

5 oznak, że pies cierpi z powodu samotności. W ten sposób daje znać, że poświęcasz mu za mało czasu

Pixabay/StockSnap
Jak poznać po psie, że tęskni? źródło: Pixabay/StockSnap

Jak powszechnie wiadomo, psy od zarania dziejów są uważane za najlepszych przyjaciół człowieka. To ciekawskie, oddane i przywiązane do człowieka oraz pełne miłości zwierzęta, dlatego najchętniej towarzyszyłby nam we wszystkich możliwych czynnościach. Może się więc wydawać, że czworonogi są niezmiennie szczęśliwe i zadowolone z samego faktu posiadania właściciela, ale tak, jak każda czująca istota, one również odczuwają samotność. Przedstawiamy 5 zachowań, które wskazują na to, że Twój pies za Tobą tęskni.

Pies sam w domu

Dbając o naszego przyjaciela, staramy się mu zapewnić jak najlepsze warunki. Kupujemy mięciutkie posłanie, tuzin zabawek oraz dobrą karmę. Często jednak to brak bezcennego skarbu — naszej uwagi i bliskości — ma największy wpływ na zdrowie i samopoczucie naszego czworonoga. 

Kiedy podejmujemy decyzję o przyjęciu psa do naszej rodziny, często nie myślimy o tym, że wkrótce nadejdzie chwila, w której będziemy musieli zostawić naszego przyjaciela samego w domu. Oczywiście pomimo szczerych chęci nie jesteśmy w stanie przebywać z psem całą dobę. Dlatego tak ważnym jest nauczenie psa zostawania samemu w domu, tak aby nie odczuwał z tego powodu lęku i niepokoju. Skutki długotrwałego bagatelizowania symptomów złego samopoczucia psa z powodu samotności mogą doprowadzić do psiej depresji. 

jack-russell-terrier-7114378_1280.jpg
W jaki sposób pies sygnalizuje, że nie poświęcasz mu wystarczająco dużo czasu? źródło: pixabay/Ri_Ya

Jak zatem poznać, że zwierzak domaga się zainteresowania ze strony właściciela? W dalszej części artykułu wymieniamy 5 sygnałów, które mogą wskazywać na to, że Twojemu psu doskwiera samotność.

Świąteczny skandal w domu Rutkowskich. Takiego prezentu Krzysztof Junior nigdy nie powinien dostać

Jak poznać, że pupil tęskni za opiekunem? 5 sygnałów, które świadczą o tym, że nie radzi sobie z samotnością

  1. Nadmierne wyrażanie radości po powrocie właściciela

Pierwszy, a zarazem najbardziej oczywisty sygnał świadczący o tęsknocie czworonożnego przyjaciela, to codzienny rytuał związany z powrotem domownika. Jeżeli po długiej nieobecności zauważysz, że Twój pies jest mocno podekscytowany, skacze na Ciebie, nie potrafi się uspokoić, szczeka i podgryza, można interpretować ów zachowanie jako objaw wielkiej, a czasem wręcz chorobliwej tęsknoty za właścicielem. 

  • Niszczenie przedmiotów oraz rzeczy osobistych należących do opiekuna

Często, gdy pies jest znudzony i czuje się samotny, może próbować odreagować frustrację poprzez niszczenie rzeczy znajdujących się w zasięgu jego łapek i pyska. Zazwyczaj wybór pada na przedmioty związane z właścicielem, jak np. kapcie czy ubrania, na których pozostał znajomy zapach, ale stęskniony zwierzak nie pogardzi również chodnikiem w łazience, tapetą na ścianie czy pozostawioną na kanapie poduszką.

  • Załatwianie potrzeb w domu

Problem ten związany jest nie tylko z ograniczonym czasem spaceru, podczas którego pupil nie miał sposobności na załatwienie potrzeb fizjologicznych, ale także z występowaniem silnego stresu u psa, któremu upust przynosi m.in. siusianie. Twój pies chce jedynie przekazać Ci, jak bardzo nie radzi sobie z samotnością, dlatego nie odbieraj tego jako złośliwość, a tym bardziej nie karć swojego pupila za drobny wypadek.

  • Apatia i brak apetytu

Oczekujesz euforii po powrocie do domu, a Twój pies nawet nie chce się bawić ani jeść? Może to być objaw przygnębienia z powodu zbyt długiej rozłąki. W tym przypadku koniecznie zalecamy konsultację z behawiorystą oraz lekarzem weterynarii, by wykluczyć inne możliwe przyczyny, np. dolegliwości układu trawiennego.

  • Zmiana zachowania 

Jeśli dotychczas czworonożny członek rodziny był zawsze przyjazny i radosny, a z czasem zaczął niespodziewanie przejawiać agresję, przyczyna może tkwić w zaniedbaniu ze strony właściciela. Pupil nie jest w stanie sam powiedzieć, że poświęcasz mu za mało uwagi, przez co czuje się odizolowany i przygnębiony. To sygnał, że pies naprawdę potrzebuje Twojego towarzystwa i bliskości. Długotrwałe poczucie samotności może doprowadzić do tego typu zachowań, dlatego staraj się zapewnić podopiecznemu dużą dawkę ruchu i pieszczot. W przeciwnym razie czeka Was trudną przyszłość.

Samotność to nie wyrok. Popracuj nad relacją ze swoim psem

Pamiętajmy, że dzięki naszej uważności możemy uniknąć pewnych zachowań naszego czworonoga i uczynić go jeszcze szczęśliwszym. Spędzajmy jak najwięcej czasu razem, dając swojemu psu dużo miłości i uwagi. Poświęćmy czas na długie spacery i wspólną zabawę, jednocześnie wkładając wysiłek w dyscyplinę oraz naukę posłuszeństwa. 

W Polsce jest coraz więcej miejsc przyjaznym psom, co pozwala na skrócenie rozłąki i wiążącym się z nią poczuciem samotności podczas pobytu w czterech ścianach. Z tego powodu opiekunom psów zalecamy zabieranie go wszędzie tam, gdzie jest to możliwe. Zabieraj swojego przyjaciela do kawiarni, restauracji, muzeum czy parku, gdzie może spotkać innych ludzi i zwierzęta. Kontakt z nowymi bodźcami sprawi, że zwierzak nabierze odwagi potrzebnej w walce z lękiem separacyjnym. Często też firmy pozwalają pracownikom na zabieranie pupila ze sobą do biura. Oczywiście nie ma co rzucać pupila od razu na głęboką wodę! Trening czyni mistrza. 

Jeśli już musisz zostawić zwierzęcego kompana przygód w domu, pamiętaj, aby przed wyjściem zapewnić mu dużą dawkę aktywności fizycznej, która sprawi, że ze zmęczenia uśnie lub będzie spokojniej czekał, aż wrócisz i ponownie będziecie razem.

Źródło: Interia, Kochamyzwierzaki