Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Koty > Jak oduczyć kota chodzenia po stole? Żałuję, że nikt wcześniej nie pokazał mi tej sztuczki
Joanna Kowalska
Joanna Kowalska 30.12.2023 16:26

Jak oduczyć kota chodzenia po stole? Żałuję, że nikt wcześniej nie pokazał mi tej sztuczki

Dlaczego kot wchodzi na stół?
Dlaczego kot wchodzi na stół? Źródło: pexels.com/João Jesus

Koty uwielbiają spędzać czas, wskakując na wysokie obiekty. Wiele domowych mruczków, ku niezadowoleniu właścicieli, regularnie wspina się na stoły, szafki oraz kuchenne blaty. Jak oduczyć kota wchodzenia na meble? Zniechęcenie zwierzaka do wskakiwania na stół jest o wiele łatwiejsze, niż Ci się wydaje. Mając świadomość kocich potrzeb, zwyczajów oraz słabości, można ze swoim pupilem wypracować kompromis, który będzie satysfakcjonujący dla obu stron.

Dlaczego kot wskakuje na stół i blat kuchenny? Istnieje kilka powodów

Czy koty muszą wszędzie wskakiwać? Tak, bo to lubią, a na dodatek mają to zapisane w genach. Każdy opiekun mruczącego przyjaciela człowieka powinien pamiętać o tym, że nawet w najbardziej przyjacielskim i łagodnym mruczku drzemie instynkt dzikiego drapieżnika. W związku z tym przedstawiciele gatunku Felis catus charakteryzują się cechami, które ich przodkom ułatwiały przetrwanie. W uproszczeniu można je określić mianem genetycznego dziedzictwa. 

Jednym z takich zachowań jest umiłowanie do spędzania czasu na wysokościach. Koty uwielbiają wchodzić na stoły, szafki czy kuchenne blaty przede wszystkim dlatego, że to miejsca doskonałe do obserwowania otoczenia. Z punktu obserwacyjnego domowe mruczki mogą mieć na wszystko oko, jednocześnie nie wystawiając się na potencjalne ataki.

W inteligencję kotów nie należy wątpić. Jeżeli Twój pupil chociaż raz znalazł na stole coś, co bardzo mu posmakowało, z całą pewnością będzie regularnie odwiedzać to miejsce z nadzieją na to, że znowu mu się poszczęści. Niektórymi osobnikami kieruje też czysta ciekawość. Zwierzaki po prostu chcą sprawdzić, dlaczego ludzie tyle czasu spędzają przy niepozornie wyglądającym meblu. 

Niektórym właścicielom domowych mruczków nie przeszkadza to, że czworonóg leży na powierzchniach, na których są przygotowywane i spożywane posiłki. Jednak zdecydowana większość ludzi marzy o tym, aby ich pupil pozbył się tego uciążliwego nawyku. Jak zniechęcić kota do wskakiwania na stół? Jest na to jeden, wyjątkowo skuteczny sposób. 

pexels-cottonbro-studio-6869554.jpg
Koty doskonale zdają sobie sprawę z tego, że na stole mogą znaleźć coś pysznego. Źródło: pexels.com @cottonbro studio
Fajerwerki przyjazne zwierzętom? Dr Sumińska nie gryzła się w język. Tej informacji nie ma na etykiecie

Jak oduczyć kota wskakiwania na meble? Zapewnij pupilowi atrakcyjną alternatywę

Nie warto walczyć z kocim instynktem, gdyż jest to z góry przegrana walka. Nie oznacza to, że oduczenie kota wchodzenia na stół jest niemożliwe. Wręcz przeciwnie, każdy właściciel domowego mruczka może osiągnąć ten cel, pod warunkiem że obierze odpowiednią strategię. 

Jeżeli nie chcesz, aby Twój kot wskakiwał na stół, zadbaj o to, aby nawet o tym nie myślał. W jaki sposób? Zaproponuj mu znacznie bardziej atrakcyjne miejsce, czyli półkę obserwacyjną. Najlepiej powiesić ją w miejscu, z którego jest dobry widok na pomieszczenie lub na to co się dzieje za oknem. Idealnym rozwiązaniem jest połączenie ze sobą obu wymienionych opcji. 

Aby mruczek z chęcią korzystał z blatu będącego alternatywą dla stołu, musi być on zawieszony na przynajmniej takiej samej lub wyższej wysokości. Ponadto zwierzak musi mieć do niego ułatwiony dostęp.

pexels-nida-kurt-9735157.jpg
Udowodnij kotu, że stół nie jest najciekawszym miejscem w domu. Źródło: pexels.com @cottonbro studio

Kota nadal kusi stół? Pokaż, że "półka obserwacyjna" to najfajniejsze miejsce w domu

Zdarza się, że kot nie od razu docenia przygotowane dla niego obserwatorium. Nie należy uznawać tego za porażkę. To niezbędna część procesu w przypadku osobników, które już nauczyły się wchodzenia na stół i po prostu mają utrwalone złe nawyki. Zadbaj o to, aby Twój pupil przekonał się, że jego półka jest wyjątkowo atrakcyjnym miejscem. Upewnij się, czy jest ona wystarczająco duża, aby mruczek mógł się na niej wygodnie położyć. Wskazane jest również przymocowanie do niej ulubionego kocyka pupila. Jednocześnie dbaj o to, aby na stole nigdy nie leżały przedmioty potencjalnie atrakcyjne, a tym bardziej niebezpieczne, dla zwierzaka.

Pomocne bywa też zostawianie na półce ukochanych zabawek kota oraz smaczków. Dzięki temu w pewnym momencie pupil zacznie kojarzyć przebywanie tam z przyjemnymi rzeczami. Wtedy zwykłe, wysokie powierzchnie staną się stosunkowo mało atrakcyjnym miejscem. Warto dodać, że podczas przekonywania kota do tego, że półka jest fajna, należy jednocześnie pokazywać mu, że nie chcesz, aby wchodził na stół. Warto już na początku tego procesu uzbroić się w cierpliwość. Bardzo możliwe, że oduczenie kota od wchodzenia na stół zajmie nawet kilkanaście tygodni. 

pexels-nida-kurt-9324023.jpg
Im szybciej zaczniesz tłumaczyć kotu, że nie chcesz aby wchodził na stół, tym lepiej. Źródło: pexels.com @Nida Kurt

Źródło: wamiz.it, koty.pl