Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Inne zwierzęta > "Trójgłowy" osobnik wyłonił się zza drzew. Jak zachować się podczas spotkania z łosiem w lesie?
Joanna Kowalska
Joanna Kowalska 25.01.2024 16:15

"Trójgłowy" osobnik wyłonił się zza drzew. Jak zachować się podczas spotkania z łosiem w lesie?

Łosie
Łosie, źródło: instagram.com/horzela_opowiada

Znany przyrodnik, opowiadający o urokach polskiej przyrody w mediach społecznościowych, opublikował zdjęcie, na którym na pierwszy rzut oka widać trójgłowe stworzenie. Okazało się, że bohaterami poruszającej wyobraźnię fotografii są zwierzęta, które budzą postrach wśród wielu ludzi. Specjalista skorzystał z okazji i zdradził, jak należy zachowywać się w razie spotkania z przedstawicielem jednego z największych gatunków żyjących w polskich lasach, aby uniknąć ataku z jego strony.

Czy to prawda, że łosie są niebezpieczne?

Niewiele zwierząt żyjących w Polsce budzi w ludziach strach. Jednak między innymi ze względu na rozmiary, do grupy tej z całą pewnością można zaliczyć łosie. To jedne z największych roślinożerców w Polsce. Masą ciała przewyższają je jedynie żubry. Nic więc dziwnego, że wiele osób na samą myśl o spotkaniu łosia w lesie, odczuwa niepokój. Szczególnie kiedy mowa o dorosłym byku, który może poszczycić się dorodnym porożem.

Rzeczywiście zdarza się, że łosie bywają agresywne. Dlatego warto wiedzieć, jak zachować się w razie spotkania z przedstawicielem tego gatunku. Na wstępie warto podkreślić, że przy stosownym podejściu zdecydowana większość tego typu historii ma charakter pokojowy, zdarzają się jednak wyjątki. Bezcennymi radami na temat leśnej etykiety podzielił się polski przyrodnik, który jest znany w mediach społecznościowych jako Horzela Opowiada. Zainspirowało go do tego wyjątkowe zdjęcie łosi, które udało mu się zrobić podczas jednej z przechadzek.

Snapinsta.app_420018431_122924244249571_8795140918885024187_n_1080.jpg
Zdarza się, że łosie trzymają się w grupach, źródło: instagram.com/horzela_opowiada
Pożar pod Bełchatowem, w budynku uwięzione zwierzęta. 29-latek za wszelką cenę próbował je ratować Rolnika poturbowały byki, nie udało się go uratować. Jednak nie tylko on potrzebował interwencji lekarzy

Jak łoś reaguje na widok człowieka?

W sieci można znaleźć mnóstwo filmików pokazujących agresywne zachowanie łosi. Nie da się ukryć, że tym roślinożercom rzeczywiście zdarza się impulsywnie reagować na widok człowieka. Dzieje się tak zazwyczaj wtedy, gdy ludzie zachowują się w sposób niestosowny. Należy pamiętać o tym, że nigdy nie powinno zaczepiać się dzikich zwierząt, bez względu na to czy to byk, który z łatwością staranowałby dorosłą osobę, czy jakiś uroczy, puchaty maluch.

Doświadczony przyrodnik zdradził, jak najczęściej zachowują się łosie na widok człowieka:

1. Łoś widzi człowieka i ucieka, zwykle kłusem, nie galopem.

2. Łoś reaguje tak ja na filmie [poniżej]. Stoi i się gapi… Z tym zachowaniem zwykle się spotykam.

Niemniej jednak podkreślić należy, że jest również możliwy następujący scenariusz spotkania z łosiem:

3. Łoś atakuje.

Horzela dodał, że zanim ogromny roślinożerca podejmie decyzję o szarżowaniu w kierunku człowieka, ostrzega o tym. Robi to poprzez:

  • Opuszczanie łba (tzw. patrzenie spod byka);
  • Kładzenie uszu po sobie;
  • Stawianie szczeciny na grzbiecie (tak jak robią to np. psy);
  • Intensywne wpatrywanie się w „obiekt” ataku i ruszanie w jego kierunku.
pexels-pixabay-39645.jpg
Zdarza się, że losie bywają agresywne, źródło: pexels.com @Pixabay

Jak zachować się w przypadku spotkania z łosiem?

Jeżeli widząc łosia, zdarzy Ci się zauważyć którykolwiek z sygnałów ostrzegawczych, należy niezwłocznie się wycofać. Uporczywe zbliżanie się do zwierza może znacznie pogorszyć sytuację i rzeczywiście sprowokować go do ataku. Dodać należy, że nawet jeżeli łoś wydaje się być rozluźniony i zachowuje się spokojnie, najbezpieczniej jest udać się w przeciwnym kierunku niż on, lub chociaż obejść go łukiem. 

Szacuje się, że w Polsce żyje ponad 30 000 łosi. Czy w takim razie lepiej nie wychodzić do lasu, z obawy przed spotkaniem z tym zwierzęciem? Autor zdjęć niejednego przedstawiciela tego gatunku ma na ten temat jasno sprecyzowany pogląd:

Reasumując, łosie w Polsce bywają groźne, podobnie jak kierowcy samochodów. Ale nie ma co unikać wychodzenia z domu, bo jeżdżą samochody, i chodzenia po lesie, bo żyją w nim łosie.

Źródło: instagram.com/horzela_opowiada