Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Pozostałe > Jak odstraszyć lisa z kurnika i ogrodu? Wystarczy kilka kropel, a ucieknie, gdzie pieprz rośnie
Joanna Kowalska
Joanna Kowalska 15.01.2024 10:26

Jak odstraszyć lisa z kurnika i ogrodu? Wystarczy kilka kropel, a ucieknie, gdzie pieprz rośnie

Jak odstraszyć lisa?
Jak odstraszyć lisa? Źródło: pixabay/Natalia_Kollegova

Lisy są zagrożeniem zarówno dla zwierząt gospodarskich, jak i domowych pupili, dlatego warto wiedzieć, jak zniechęcić te drapieżniki do odwiedzania przydomowego ogrodu czy gospodarstwa. Nie ma konieczności inwestowania w drogi sprzęt czy wymyślne specyfiki, lepiej postawić na łatwy i tani sposób. Wystarczy, że wykorzystasz tajną broń lisów, czyli ich wrażliwy węch, na ich niekorzyść. Potrzebujesz do tego kilku produktów spożywczych, które zapewne i tak zazwyczaj są w Twojej kuchni.

Jak odstraszyć lisa? Istnieje kilka sposobów

Lis to jeden z najpopularniejszych gatunków drapieżników występujących w Polsce. Z reguły zwierzęta te preferują życie na odludnych terenach, jednak coraz częściej można natknąć się na osobniki grasujące w pobliżu posiadłości ludzi. Rude psowate potrafią spędzać sen z powiek właścicielom drobiu, królików oraz psów i kotów. Zdarza się również, że przedstawiciele tego gatunku, zachęcone wonią odpadów spożywczych, wałęsają się po posesjach, na których nie ma żadnych zwierząt. Nie jest to dobra wiadomość, ponieważ lisy żyjące w Polsce uważa się za główny rezerwuar groźnej choroby nazywanej wścieklizną.

Nic dziwnego więc, że wiele ludzi żyjących na terenach, na których pojawiają się również lisy, robi wszystko, aby zniechęcić te drapieżniki do wchodzenia na teren posesji. Okazuje się jednak, że mnóstwo osób nie ma pojęcia jak skutecznie odstraszyć lisy. Dobra wiadomość jest taka, że nie trzeba inwestować w profesjonalne żywołapki czy straszaki dźwiękowe. Do zniechęcenia lisów do kręcenia się w pobliżu domostwa wystarczy kilka produktów, które i tak najprawdopodobniej już masz w kuchni.

pexels-egor-kamelev-918595.jpg
Lisy są bardzo sprytne i inteligentne. Źródło: pexels.com @Egor Kamelev
Cała Polska w mocnym uścisku mrozu. Wydano ostrzeżenie, chodzi o naszych bliskich i nie tylko

Lisy mają bardzo wrażliwy węch. Wykorzystaj to na swoją korzyść

Lisy, podobnie jak wielu innych przedstawicieli rodziny psowatych, mają znacznie wrażliwszy węch niż ludzie. Co więcej, te zwierzęta dosłownie nienawidzą niektórych zapachów. W związku z tym unikają miejsc, które nie odpowiadają im pod tym względem.

Znienawidzoną przez lisy wonią jest między innymi zapach czosnku. Według czworonogów z bujną kitą zapach ten jest na tyle nieznośny, ze wszystko, co nim pachnie ,omijają szerokim łukiem. Jak wykorzystać to na swoją korzyść? To prostsze niż Ci się wydaje. Zagotuj w litrze wody główkę czosnku. Po kilkunastu minutach dodaj do wywaru ostrą papryczkę i gotuj przez kwadrans. Po tym czasie ostrożnie przelej miksturę do butelki ze spryskiwaczem. 

pexels-monicore-134058.jpg
Lisy nienawidzą niektórych zapachów. Źródło: pexels.com @monicore

Straszaki zapachowe na lisy - skuteczne, ekologiczne i bezpieczne

Po ostudzeniu mikstury odstraszającej lisy popsikaj nią miejsca, które są szczególnie narażone na odwiedziny rudych drapieżników. Może to być wejście do kurnika, dziura w płocie czy brama. Nie martw się tym, że już po kilku chwilach od popsikania newralgicznych miejsc nic nie czujesz. Lisy z całą pewnością będą czuły woń czosnku i papryczki na tyle mocno, że postanowią poszukać szczęścia gdzieś indziej. Aby osiągnąć satysfakcjonujące efekty, czynność tą powtarzaj co kilka dni. Alternatywnym sposobem dla roztworu z czosnku i papryczki jest ocet. To produkt, którego woni lisy również nienawidzą. 

Warto dodać, że straszaki zapachowe są nie tylko skuteczne, ale również dobre dla zwierząt. Stosując to rozwiązanie, zapewnisz bezpieczeństwo sobie, swoim ptakom czy pupilom domowym oraz lisom. Warto pamiętać o tym, że dzikie zwierzęta mają takie samo prawo do życia i poszukiwania pożywienia, jak każde inne stworzenie. Zamiast im to uniemożliwiać, np. poprzez zastawianie na nie niebezpiecznych zasadzek, można po prostu za pomocą zapachów przekonać je, by szukały jedzenia gdzieś indziej. 

pexels-pixabay-57481.jpg
Źródło: pexels.com @Pixabay

Źródło: wokolnatury.pl, odstraszanie.pl, onet.pl