Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Psy > Smog zagrożeniem dla ludzi i zwierząt. Jak chronić psa lub kota przed zanieczyszczeniem powietrza?
Joanna Kowalska
Joanna Kowalska 10.01.2024 14:32

Smog zagrożeniem dla ludzi i zwierząt. Jak chronić psa lub kota przed zanieczyszczeniem powietrza?

Spacer z psem w smogu
Spacer z psem w smogu, źródło: pexels.com @Gustavo Fring

"Zrezygnuj z aktywności na zewnątrz” – tak brzmi najnowszy komunikat RCB. Obecnie w wielu miejscach w Polsce jakość powietrza jest krytyczna. Smog będący poważnym problemem coraz większej ilości mieszkańców naszego kraju jest zagrożeniem nie tylko dla ludzi, ale również dla zwierząt. Jak zadbać o psa lub kota w okresach, w których jakość powietrza jest szkodliwa dla zdrowia? Zdziwisz się, jakie czynności mają największe znaczenie.

Smog opanował niemalże całą Polskę. Takim powietrzem nie powinno się oddychać

Jakość powietrza w Polsce z roku na rok ulega pogorszeniu, a okres, kiedy zanieczyszczenie jest najbardziej odczuwalne i szkodliwe dla naszych organizmów, przypada na miesiące jesienne oraz zimowe. Obecnie w niektórych częściach naszego kraju odnotowywano znaczne przekroczenie dopuszczalnego poziomu zanieczyszczeń, w związku z czym specjaliści odradzają wychodzenia na zewnątrz. Jeżeli nie jest to możliwe, wskazane jest noszenie masek antysmogowych. 

Najgorszą jakość powietrza mogli odczuć między innymi mieszkańcy Poznania, Warszawy, Częstochowy, Wrocławia, Krakowa czy Zamościa. To oni coraz częściej muszą borykać się ze smogiem, którego wdychanie ma bardzo negatywny wpływ na zdrowie, choć nie sposób nie zauważyć, że skala tego zjawiska obejmuje coraz więcej terenów. 

Warto podkreślić, że pyły zawieszone w powietrzu szkodzą nie tylko ludziom. Równie duże zagrożenie stanowią one dla zwierząt, zarówno tych dzikich jak i domowych. Ze względu na to, że psy każdego dnia wychodzą na spacery, są szczególnie narażone na negatywne działanie smogu. Dlatego warto wiedzieć, jak uchronić swojego czworonoga przed tym zjawiskiem, które staje się codziennością coraz większej części populacji.

 

jhjkk.JPG
Podobne alerty RCB coraz częściej otrzymuje wielu mieszkańców Polski, źródło: Świat Zwierząt
Polska na ustach świata. "Operation Frost" odbiła się szerokim echem, a lista potrzebujących rośnie

Smog a zwierzęta domowe. Jak ochronić psa lub kota przed niskiej jakości powietrzem?

Każdy właściciel psa przebywający w miejscu, w którym jest niska jakość powietrza, z troski o zdrowie swoje oraz swojego pupila, powinien zrezygnować z dłuższych spacerów i zaplanować je na dzień, w którym zawartość szkodliwych pyłów w powietrzu będzie niższa. Warto dodać, że wypady za miasto nie zawsze są dobrym pomysłem. Zdarza się, że na terenach podmiejskich oraz w małych miejscowościach smog jest znacznie bardziej niebezpieczny niż w centrach dużych miast

Jeżeli nie chcesz rezygnować z długich przechadzek z pupilem, to zamiast do parku czy na podmiejskie pola, udaj się do lasu. To właśnie wśród drzew w pewnym sensie można ukryć się przed wszędobylskim smogiem i odetchnąć pełną piersią bez obaw. Jeśli zaś mowa o kotach, zalecamy niewypuszczanie ich z domu - i to nie tylko w okresie podwyższonego ryzyka związanego ze smogiem.

Warto dodać, że niektóre psy zmuszone do przebywania na obszarach objętych smogiem borykają się z problemami z oczami. Dlatego jeżeli widzisz, że Twój pupil w okresach obniżonej jakości powietrza łzawi lub trze swoje oczy, zadbaj o to, aby regularnie mu je nawilżać specjalnymi kroplami. O tym, na jaki produkt się zdecydować porozmawiaj z zaufanym lekarzem weterynarii. 

pexels-dariusz-grosa-2043021.jpg
Każdy pies znosi smog inaczej. Jedne wydają się w ogóle go nie zauważać a inne niechętnie wychodzą na zewnątrz kiedy jakość powietrza jest obniżona. Źródło: pexels.com @Dariusz Grosa

Smog jest nie tylko w powietrzu. Higiena to podstawa

Nawet podczas krótkiego spaceru w smogu na ciele psa osadza się mnóstwo szkodliwych cząsteczek. Dlatego za każdym razem po powrocie do domu dokładnie umyj swojemu czworonogowi łapki. Wskazane jest również przetarcie sierści zwierzaka wilgotną ścierką, szczególnie jeżeli Twój pupil ma długą i gęstą sierść. Jeżeli nie będziesz tego robić, czworonóg prawdopodobnie będzie zlizywać osiadłe na nim pyły. Dlatego w okresach niskiej jakości powietrza dbałość o higienę psa jest jeszcze ważniejsza niż zazwyczaj. 

pexels-elina-volkova-19225610.jpg
Po każdym spacerze upewnij się, że pies jest czysty. Źródło: pexels.com @Elina Volkova

Źródło: fundacjapolskabezsmogu.pl, apetete.pl, zpazurem.pl