Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Psy > Cała Polska w mocnym uścisku mrozu. Wydano ostrzeżenie, chodzi o naszych bliskich i nie tylko
Joanna Kowalska
Joanna Kowalska 07.01.2024 11:54

Cała Polska w mocnym uścisku mrozu. Wydano ostrzeżenie, chodzi o naszych bliskich i nie tylko

Jak dbać o zwierzęta zimą?
Jak dbać o zwierzęta zimą? Źródło: policja.gov.pl

Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali ostrzeżenia pierwszego stopnia. Do Polski dotarła fala silnego mrozu. W związku z nagłym ochłodzeniem oraz intensywnymi opadami śniegu policja wystosowała apel do rodaków. Nawet na pozór błahe czynności mogą uchronić naszych braci mniejszych przed hipotermią, która może doprowadzić nawet do śmierci. 

Apel policji w związku z nagłym ochłodzeniem. Zimą na potęgę giną zwierzęta, nie pozwól im zamarznąć

W tegorocznym sezonie zimowym mieszkańcy całej Polski już niejednokrotnie musieli borykać się z bardzo niskimi temperaturami, którym często towarzyszył silny wiatr oraz intensywne opady atmosferyczne. Co więcej, przewidywania synoptyków z IMGW wskazują na to, że zima dopiero się rozkręca. 

W takich warunkach nietrudno o wychłodzenie organizmu dlatego warto pamiętać o tym, że na hipotermię narażeni są nie tylko ludzie, ale również zwierzęta — domowe, bezdomne, gospodarskie oraz dzikie. Szczególną troską należy otoczyć zwłaszcza te, które z różnych powodów są zmuszone spędzać dużo czasu na zewnątrz.

Każdy, komu zależy na dobrostanie zwierząt, powinien w tym trudnym okresie zadbać o komfort i bezpieczeństwo otaczających go istot. Można to zrobić na wiele sposobów. Przedstawiciele policji z Łomży opublikowali kilka porad. 

119-243477.jpg
Policja radzi, jak zadbać o zwierzęta podczas niskich temperatur. źródło: policja.gov.pl
Maszynista wyhamował w ostatniej chwili. Zrozumiał, że pies nie może uciec, bo jest przykuty do torów

Jak pomagać zwierzętom domowym, bezdomnym i dzikim przetrwać zimę?

Każdy właściciel psa oraz kota, zwłaszcza tzw. wychodzącego, powinien przede wszystkim:

  • Zabrać pupila na krótszy, ale bardziej intensywny spacer — zrezygnuj ze spokojnych przechadzek na rzecz krótkich, ale dynamicznych spacerów. Aby rozgrzać zziębnięte ciało pupila, sprowokuj go do ruchu. Ułatwisz sobie to zadanie, zabierając na spacer ulubioną zabawkę psa. 
  • Przed wyjściem na zewnątrz ubrać psa — niektóre czworonogi znoszą niskie temperatury na tyle źle, że przed wyjściem konieczne jest ubranie ich w kurteczkę a w niektórych przypadkach również w buty. Jeżeli Twój pupil bardzo marznie, nigdy o tym nie zapominaj.
  • Zapewnić zwierzęciu ciepłe schronienie — każdy zwierzak po spacerze powinien mieć zapewnione miejsce w domu, w którym może szybko się ogrzać i odpocząć. Warto w okresie zimowym dorzucić do legowiska kilka koców, które czworonóg z pewnością doceni.
  • Nie zostawiać pupila samego na zewnątrz — nawet jeżeli masz dobrze zabezpieczony ogród, w którym Twój zwierzak uwielbia spędzać czas, w okresie niskich temperatur nie zostawiaj go tam samego. Dzięki temu wyeliminujesz ryzyko nadmiernego wychłodzenia organizmu pupila spowodowanego zbyt długi przebywaniem na zewnątrz.

W znacznie gorszej sytuacji niż zwierzęta właścicielskie są czworonogi porzucone przez nieodpowiedzialnych opiekunów. Te stworzenia często mają ogromny problem ze znalezieniem zimą miejsca, w którym mogą się ogrzać. Równie trudne jest dla nich w tym okresie zdobycie pokarmu. W podobnej sytuacji są zwierzęta dzikie. Dlatego jeżeli tylko masz taką możliwość, przygotuj ocieplane budki i rozstaw je w swoim ogrodzie lub w miejscu, w którym widujesz bezdomne koty. Szczególnie często natknąć się na nie można w okolicy kontenerów na odpady. Często schronienia rozstawiane przez ludzi dobrej woli są jedynym miejscem, w którym bezdomne i puszczone samopas mruczki mogą ukryć się przed chłodem. 

pexels-csegedi-joszef-14798149.jpg
Koty nie powinny być wypuszczane samopas, szczególnie zimą. Źródło: pexels.com @Csegedi Joszef

W okresie niskich temperatur wskazane jest również dokarmianie zwierząt, oczywiście pod warunkiem, że robi się to w sposób przemyślany. W tym czasie pomocy potrzebuje praktycznie każdy gatunek. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że regularnie zaopatrywany w ziarno przydomowy karmnik może pomóc w przetrwaniu wielu gatunkom ptaków. Przy okazji to idealny moment na obserwowanie dzikiej przyrody i poszerzanie wiedzy z zakresu ornitologii. 

pexels-erik-karits-3832408.jpg
Wiele gatunków ptaków zimą jest skazane na głód, źródło: pexels.com @Erik Karits

Widzisz, że opiekun zwierzęcia nie dba o komfort termiczny pupila? Reaguj!

Warto dodać, że kluczem do poprawy dobrostanu wszystkich zwierząt w każdym okresie roku jest edukacja oraz reagowanie na działania krzywdzące braci mniejszych. Dlatego jeżeli dostrzeżesz osobę, która swoim zachowaniem sprawia, że zwierzęta cierpią, zwróć jej uwagę i wytłumacz, gdzie popełnia błąd. Wiele osób nieświadomie sprawia dyskomfort swoim pupilom, na przykład nie mając świadomości tego, że w przypadku niektórych ras psów kurtki są koniecznością, a nie dziwnym wymysłem obecnych czasów.

Jeżeli zaś ktoś celowo krzywdzi zwierzę i nie zamierza w żaden sposób ulżyć mu w cierpieniu, powiadom o tym odpowiednie służby. W ubiegłym roku organy zajmujące się karaniem ludzi łamiących prawo udowodniły, że oprawcy zwierząt muszą liczyć się z konsekwencjami swoich czynów

pexels-elina-volkova-19551829.jpg
Widzisz zmarzniętego psa? Zwróć uwagę jego właścicielowi, źródło: pexels.com @Elina Volkova

Źródło: lomza.policja.gov.pl